Krüger A/S

Udviklingsprojekt skal reducere lattergas og energiforbrug ved spildevandsrensning

Del

Et MUDP projekt, Easy MABR, vil forbedre rensning af spildevand og samtidig reducere udledning af lattergas, produktion af slam og energiforbrug ved at udvikle et modulært og omkostningseffektivt MABR koncept. Easy MABR vil bringe afgørende ny viden ved at identificere de økonomisk mest fordelagtige steder at placere teknologien i spildevandsstrømme. Projektet vil desuden understøtte og simplificere brug af data i spildevandssektoren, hvilket bidrager til visionen om Danmark som det første land med fuldt dækkende klimaregnskaber i vandsektoren.

Beluftningstank på renseanlæg
Beluftningstank på renseanlæg

MABR (Membrane aerated biofilm reactor) teknologien er udviklet med det formål at imødegå uhensigtsmæssigheder ved konventionel rensning, og er særligt velegnet i miljøer med højt kvælstofniveau og høj gennemstrømning. MABR-teknologien har været anvendt i Danmark, men den har endnu ikke vundet bredt indpas, da omkostningseffektiviteten ikke er dokumenteret tilstrækkeligt, ligesom der er behov for yderligere demonstration af teknologien i forskellige placeringer og driftsscenarier. En anden hindring har været, at de tidlige teknologier har været forbundet med relativt dyre installationsomkostninger. 

Effektiv rensning med lav lattergasproduktion

Formålet med Easy MABR er derfor at udvikle et generisk MABR-koncept med modulære enheder, der gør det nemt og billigt at installere MABR. Den største effekt vil være, hvor koncentrationen af kvælstof er høj. Derfor placeres Easy MABR i dette projekt i forskellige spildevandsstrømme, der har forskellige og høje kvælstof niveauer (indløb, industristrømme og afvandingsstrømme) for at identificere den mest optimale placering og for at dokumentere teknologiens robusthed over for varierende driftsforhold. 

Easy MABR vil forventelig være en attraktiv teknologi til at udvide kapaciteten på eksisterende anlæg uden at skulle investere i omkostningstunge konstruktioner med højt carbon footprint. Udover fordelene ved den effektive rensning med lavt energiforbrug, lav lattergasproduktion og lav slamproduktion forventes det også, at teknologien er særlig robust overfor hæmmende stoffer i spildevandet.

Testet på Løgstør Renseanlæg

Projektet udvikler desuden en dataplatform og et styresystem. Det gør det dels muligt kontinuert at følge effekten af MABR-installationen i forhold til lattergasudledning og energiforbrug, dels gør det let at anvende både egne sensorkits og data fra 3. part til overvågning og rapportering på miljøparametre. 

Konceptet bliver testet og tilpasset i drift hos Vesthimmerland Vands rensningsanlæg i Løgstør: 

“Set i lyset af at Løgstør renseanlæg er udfordret af meget svingende belastninger og hæmninger og i øjeblikket af et totalt sammenbrud i vores bakteriekultur, vil vi rigtig gerne finde en metode, der kan gøre anlægget mere robust mod hæmninger. Derudover skal det være billigere i drift og med den præmis, at det oven i købet også vil producere betydelig mindre lattergas. Vores forventninger er skyhøje, og hvis disse bliver indfriet, vil det nærmest kunne revolutionere spildevandsrensningen.” Udtaler Jens Jørgen Ploumann, Driftschef i Vesthimmerlands Forsyning.

MABR-teknologien gør det muligt at opnå en meget kosteffektiv rensning - men realisering af potentialet afhænger i høj grad at samspillet og samstyringen med det resterende anlæg. Det er netop styringen af det resterende renseanlæg, der bliver optimeret med Krügers styring Hubgrade Performance Plant for få den højest mulige udnyttelse af MABR og den mest optimale samlede drift.

Store økonomiske fordele for danske og internationale renseanlæg

Med Easy MABR løftes state-of- the-art betragteligt. Projektet har store danske såvel som internationale perspektiver, da det vil gøre MABR-teknologien billigere og lettere tilgængelig for en lang række renseanlæg, som ikke har mulighed for at at implementere specialinstallationer.

De miljømæssige gevinster for kunder omfatter reduktion af lattergas og CO2-udledning, færre energiomkostninger, forbedret rensning, mindre slamproduktion og reduceret følsomhed overfor hæmning. Anvendt i de rette strømme vil vandselskaber dels kunne reducere deres driftsomkostninger og øge rensekapaciteten, ligesom de vil have et godt udgangspunkt i forhold til de kommende krav til emissioner.

Danmark som foregangsland i vandsektoren

Den cloud-baserede dataplatform gør det let at integrere yderligere data fra tredjeparts sensorløsninger. Det gør det let for brugerne at overvåge driften, rapportere og dokumentere ressourceforbrug og udledning til relevante myndigheder. Dataplatformen vil således understøtte og lette øget brug af data i spildevandssektoren. Dette bidrager til visionen om Danmark som det første land med fuldt dækkende klimaregnskaber i vandsektoren.


Parter: KD-Group, Vesthimmerlands Vand A/S og Krüger A/S
Tid: Projektet løber til oktober 2024

Nøgleord

Kontakter

Om Krüger

Krüger A/S er en internationalt orienteret miljøvirksomhed med speciale i bæredygtig vandbehandling. Vi arbejder som rådgivere, entreprenører og leverandører af teknisk udstyr inden for drikkevand, procesvand og spildevand og bidrager herigennem sammen med vores kunder til at bevare, udvikle og genvinde ressourcer, som er afgørende for menneskers liv. Mange af vores løsninger er patenterede teknologier udviklet i tæt samarbejde med forsyninger og universiteter. 

Krüger er et datterselskab i Veolia Water Technologies, en del af den verdensomspændende Veolia-koncern med mere end 180.000 medarbejdere. Veolia leverer løsninger indenfor Vand, Energi og Genanvendelse, og arbejder målrettet på at genvinde, genanvende og bevare verdens ressourcer.

Følg pressemeddelelser fra Krüger A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Krüger A/S

HOFOR, DTU og Krüger (Veolia datterselskab) vinder MUDP-projekt: Ny teknologi skal rense kloakoverløb og beskytte vandmiljøet29.4.2025 09:20:32 CEST | Nyhed

I et ambitiøst samarbejde mellem HOFOR, DTU og Krüger A/S, et datterselskab af Veolia, lanceres nu et innovativt projekt, der skal revolutionere håndteringen af kloakoverløb i Danmark. Med støtte fra Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram (MUDP) vil projektet "Rensning og desinfektion af overløbsvand (RED-Vand)" udvikle og demonstrere en banebrydende teknologi til effektiv rensning af overløbsvand fra kloaksystemer.

Nyt innovativt projekt skal bekæmpe oversvømmelser fra terrænnært grundvand25.2.2025 09:29:53 CET | Pressemeddelelse

I takt med klimaændringerne oplever Danmark flere ekstreme vejrhændelser, hvor stigende nedbørsmængder fører til højere grundvandsstand. Dette skaber udfordringer i byområder, hvor terrænnært grundvand kan oversvømme kældre, skade infrastruktur og belaste kloaksystemerne. Et nyt MUDP forsknings- og udviklingsprojekt, “Håndtering af terrænnært grundvand” ledet af Krüger A/S i samarbejde med Aarhus Vand og DISUD-Sustainable Development, vil nu skabe nye digitale løsninger til at håndtere disse udfordringer.

Krüger lancerer hidtil største forbedringer på online styringsværktøj til renseanlæg22.1.2025 10:52:38 CET | Pressemeddelelse

Danske forsyninger kan nu se frem til en markant forbedring i deres daglige drift. Den 22. januar lancerer Krüger en omfattende opdatering til deres kendte styring Hubgrade Wastewater Plant Performance. Denne opdatering indeholder en række innovative funktioner, der ikke blot optimerer anlægsstyringen, men også sætter en ny standard for effektivitet og brugervenlighed.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye