Høring: Ny buslinje mellem Værløse og Jonstrup
4.10.2023 08:26:19 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Et forslag til busbetjeningen for 2024 er i høring frem til den 17. oktober 2023. Furesø Kommune foreslår en ny buslinje fra Værløse til Måløv via Jonstrup og Sydlejren. Busforbedringerne af Farum fra i sommer fortsætter.

Furesø Kommune har udarbejdet et forslag til busbetjeningen for 2024. Det er i frem til den 17. oktober 2023. Her foreslås det, at der oprettes en ny linje 153, som kører fra Ryetvej i Værløse til Måløv St. via Jonstrup og Sydlejren på Perimetervejen. Bussen skal køre en gang i timen i hver retning på hverdage mellem 6 og 18.
I sommeren 2023 trådte et nyt busnet i kraft med bl.a. betjening af Farum Kaserne og forbedret frekvens af linje 332, 333 og 151. Eftersom ændringerne kun har været i kraft i under et halvt år, foreslås der ikke andre ændringer end tilføjelsen af buslinje 153 i bestillingen for 2024.
Eventuelle høringssvar skal sendes på e-mail til bme@furesoe.dk. Skriv gerne i emnefeltet: ”høringssvar ang. Busbestilling 2024”.
Kontakter
Louise PiesterCenterchef i Center for By og Miljø
Tlf:72165643lps5@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Økonomi og Erhverv skal beslutte, om der skal laves flytteplaner for Bybækskolens brugere13.2.2026 17:22:09 CET | Pressemeddelelse
Der har i årevis været liv og fællesskaber på Bybækskolen. Den midlertidige brug af skolen er blevet fortsat i årevis, men alene i 2025 kostede det ekstraordinært 1,5 mio. kr. at holde liv i den nedslidte skole, og det bliver dyrere for hvert år. Nu skal Økonomi og Erhverv beslutte, om der skal laves en flytteplan for alle, der bruger Bybækskolen, og dermed også igangsættes en proces for, hvad området skal bruges til i fremtiden.
Økonomi og Erhverv skal beslutte, om der skal laves flytteplaner for Bybækskolens brugere13.2.2026 15:17:57 CET | Pressemeddelelse
Der har i årevis været liv og fællesskaber på Bybækskolen. Den midlertidige brug af skolen er blevet fortsat i årevis, men alene i 2025 kostede det ekstraordinært 1,5 mio. kr. at holde liv i den nedslidte skole, og det bliver dyrere for hvert år. Nu skal Økonomi og Erhverv beslutte, om der skal laves en flytteplan for alle, der bruger Bybækskolen, og dermed også igangsættes en proces for, hvad området skal bruges til i fremtiden.
Få indflydelse på foreningernes og aftenskolernes vilkår de næste fire år13.2.2026 12:19:15 CET | Pressemeddelelse
Det er tid til at vælge nye medlemmer til Folkeoplysningsudvalget i Furesø Kommune. Torsdag 12. marts 2026 afholdes der valg på Furesø Rådhus.
Ny sæson: Få glæde og sammenhold i sangfællesskab for nybagte mødre10.2.2026 09:59:39 CET | Pressemeddelelse
Fællesskab, nærhed og bedre trivsel var nøgleord, da en gruppe nybagte mødre i efteråret deltog i forløbet Sange med Mødre i Furesø Kommune. Det var en stor succes. Nu starter en ny sæson.
Første spadestik på Jonstrup Skole – Nu begynder udvidelsen5.2.2026 13:05:40 CET | Pressemeddelelse
Efter mange års ønsker kan Furesø Kommune markere starten på udvidelsen af Jonstrup Skoles faciliteter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum