Miljøfirmaet Krüger lancerer vækststrategi og styrker fagligheden
Med en ambitiøs vækststrategi har Krüger tilført ressourcer til forsyningsområdet, internationale projekter, digital innovation og industri. Ændringerne trådte i kraft 1. oktober.

Vand er centralt for liv, men vi bruger mere af det, samtidig med at der kommer mere regnvand. Som firma er vi eksperter i klimasikring, at rense spildevand og genanvende vand til gavn for nutidens og fremtidens generationer, og tilbyder således mange af de løsninger, der kan være med til at løse klimaudfordringerne. Derfor styrker vi nu vores forretning ved at allokere ressourcer og opbygge kompetencer på de forretningsområder, hvor vi i endnu højere grad kan levere de løsninger, der er efterspurgt af vores kunder og intensivere den grønne omstilling.
Det betyder, at Krüger fra d. 1. oktober har samlet kompetencerne inden for drikkevand, spildevand og afløb på tværs af organisationen i Forsyning Vest og Forsyning Øst. Det giver unikke muligheder for vækst og øget fælles faglighed, ligesom vi kan prioritere ressourcerne skarpere til glæde for vores kunder.
Industri og digitale kompetencer styrkes
Derudover etablerer vi nye afdelinger, der skal dække det behov i markedet, hvor vores viden kan gøre en forskel: Digital Innovation og Industri. Digital Innovation har det formål at skabe øget værdi ud af data og accelerere den grønne omstilling. Denne afdeling etableres d. 1. december.
Der er også et stort vækstpotentiale på Industriområdet, hvor vi besidder markedsledende viden inden for industriel vandbehandling og vandteknologi. Den position ønsker vi at udbygge ved at oprette en dedikeret afdeling, som sammen med vores serviceafdeling Aquacare kan levere en komplet pakke af vand til industri.
Internationale vækstambitioner
Vi har også ambitioner om at vækste uden for landets grænser. Der er et stort marked for vores knowhow i Norge, hvor flere renseanlæg skal leve op til nye udledningskrav, ligesom det svenske marked er interessant i forhold til vores kompetencer. Derudover er vores specialviden om oprensning af forurenet jord og grundvand efterspurgt i Europa, hvorfor vi tilfører tekniske ressourcer, der vil arbejde med komplekse, internationale projekter, som gør en reel forskel for vores planet og dem, der bor på den.
Nøgleord
Kontakter
Pia Frank WarmingHR- og Kommunikationsdirektør
Tlf:+45 22709272pfw@kruger.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Krüger A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krüger A/S
HOFOR, DTU og Krüger (Veolia datterselskab) vinder MUDP-projekt: Ny teknologi skal rense kloakoverløb og beskytte vandmiljøet29.4.2025 09:20:32 CEST | Nyhed
I et ambitiøst samarbejde mellem HOFOR, DTU og Krüger A/S, et datterselskab af Veolia, lanceres nu et innovativt projekt, der skal revolutionere håndteringen af kloakoverløb i Danmark. Med støtte fra Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram (MUDP) vil projektet "Rensning og desinfektion af overløbsvand (RED-Vand)" udvikle og demonstrere en banebrydende teknologi til effektiv rensning af overløbsvand fra kloaksystemer.
Veolia med danske Krüger leverer milliardresultat, hvor vandteknologier er i front6.3.2025 12:46:49 CET | Pressemeddelelse
Veolia-koncernen, som Krüger er en del af, har netop offentliggjort et exceptionelt stærkt årsresultat for 2024. Med en omsætningsvækst på 44,7 milliarder euro og en markant fremgang inden for vandteknologier på 7,0%, understreger resultatet koncernens position som global leder inden for bæredygtige løsninger til vand-, energi- og affaldshåndtering.
Nyt innovativt projekt skal bekæmpe oversvømmelser fra terrænnært grundvand25.2.2025 09:29:53 CET | Pressemeddelelse
I takt med klimaændringerne oplever Danmark flere ekstreme vejrhændelser, hvor stigende nedbørsmængder fører til højere grundvandsstand. Dette skaber udfordringer i byområder, hvor terrænnært grundvand kan oversvømme kældre, skade infrastruktur og belaste kloaksystemerne. Et nyt MUDP forsknings- og udviklingsprojekt, “Håndtering af terrænnært grundvand” ledet af Krüger A/S i samarbejde med Aarhus Vand og DISUD-Sustainable Development, vil nu skabe nye digitale løsninger til at håndtere disse udfordringer.
Miljøfarlige stoffer skal ud af spildevandet30.1.2025 16:11:27 CET | Aktuelt
Senest i 2033 er der EU-krav om, at et 4. rensetrin skal være indført på en række større renseanlæg for at fjerne særligt genstridige miljøfarlige stoffer. Mange af de stoffer, som EU har udpeget i første omgang, stammer fra medicinrester. Flere forsyningsselskaber er allerede i gang med at implementere et ekstra rensetrin, men hvordan sikrer man sig, at man får netop den renseløsning, man har brug for?
Krüger lancerer hidtil største forbedringer på online styringsværktøj til renseanlæg22.1.2025 10:52:38 CET | Pressemeddelelse
Danske forsyninger kan nu se frem til en markant forbedring i deres daglige drift. Den 22. januar lancerer Krüger en omfattende opdatering til deres kendte styring Hubgrade Wastewater Plant Performance. Denne opdatering indeholder en række innovative funktioner, der ikke blot optimerer anlægsstyringen, men også sætter en ny standard for effektivitet og brugervenlighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum