Billund Kommune står sammen mod ensomhed
2.10.2023 09:05:12 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse
I Billund Kommune er foreninger, organisationer og kommunen optagede af at bekæmpe ensomhed, og det bliver der sat særligt fokus på, når Patrick Cakirli kommer forbi Grindsted med sin March mod Ensomhed d. 12. oktober. Her er alle borgere inviteret til at gå med i kampen mod ensomhed.

Ensomhed er et folkesundhedsproblem, og ifølge Folkebevægelsen mod Ensomhed føler næsten 600.000 voksne i Danmark sig svært ensomme. Billund Kommune har også fokus på problemet og går med i March mod Ensomhed for tredje gang.
I forbindelse med March mod Ensomhed er en gruppe af foreninger og organisationer i kommunen gået sammen om at bekæmpe ensomhed med et fællesspisningsarrangement. Fællesspisningsarrangementet er d. 11. oktober om aftenen – aftenen før marchen går fra Grindsted – og alle er velkomne uanset alder, baggrund, interesser osv.
”Vi kan ikke bekæmpe ensomhed alene. Derfor står vi sammen med lokale foreninger og organisationer om at mindske ensomhed og støtte og gøre opmærksom på alle de gode fællesskaber, vi har i kommunen. Jeg er glad for, at vi også i år går med i March mod Ensomhed, og jeg ser frem til fællesspisningsarrangementet, hvor vi understreger det brede samarbejde,” siger borgmester i Billund Kommune, Stephanie Storbank.
Til fællesspisningsarrangementet vil der være fællessang, oplæg med Patrick Cakirli og en lokal ung og mulighed for at møde de organisationer, der står sammen om at arrangere fællesspisningsarrangementet – og blive klogere på nogle af alle de gode fællesskaber, der findes i kommunen.
Særligt fokus på ensomhed
Kommunens frivilligråd har også særligt fokus på ensomhed i år. Det betyder, at de bl.a. holder foreningsmøder, hvor de indsamler erfaringer med at bekæmpe ensomhed, og om lidt sætter de gang i en undersøgelse for at få bedre overblik over alle de gode fællesskaber, der allerede findes i kommunen.
Frivilligrådet har desuden drøftet problematikken med kommunens voksenudvalg, der også har ensomhed på dagsordenen. Voksenudvalget har bl.a. allerede nu besluttet, at der i 2025 skal holdes en ensomhedskonference i Billund Kommune.
Fakta
- Ifølge Folkebevægelsen mod Ensomhed føler næsten 600.000 voksne i Danmark sig ensomme
- Frivilligrådet har i år særligt fokus på ensomhed og går også med til March mod Ensomhed d. 12. oktober
- Fællesspisningsarrangementet foregår onsdag d. 11. oktober kl. 17-21 i Vestermarkskirken, Nymarksvej 3, Grindsted
- Man tilmelder sig fællesspisningsarrangementet ved at betale 50 kr. pr. person på MobilePay til 444 951 og skrive MME i tekstfeltet
- Fællesspisningsarrangementet er arrangeret i et tæt samarbejde mellem Headspace Billund, Unge-og kulturhuset, Ungenetværket, Efterskolen PLAY, Vestermarkskirken, Frivilligcenter Billund og Billund Kommune
- Man kan læse mere om March mod Ensomhed i Billund Kommune på billund.dk/marchmodensomhed.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Det nye Ungeråd sætter fokus på mobilitet20.10.2026 08:17:55 CEST | Pressemeddelelse
Det kommende års Ungeråd har nu konstitueret sig og har allerede fokus rettet mod emner, der berører unge, heriblandt bedre mobilitet i kommunen.
Tre forskellige projekter har fået del i de Grønne Puljer7.10.2026 08:48:33 CEST | Pressemeddelelse
De to Grønne Puljer på i alt godt 2 mio. kr. fra Havremarken Solcellepark i Billund og Solcelleparken Herregårdsvej i Urup blev uddelt på kommunalbestyrelsens seneste møde den 6. oktober 2026. I alt 10 projekter havde søgt om midlerne, som endte med at blive fordelt på tre projekter i hhv. Urup, Filskov og Grindsted.
Danmark får EM i dart 2028 hjem på 50-års jubilæet med Billund som værtsby2.10.2026 13:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Europamesterskabet i dart vender tilbage til Danmark i 2028. Den Europæiske Dartunion har tildelt mesterskabet til Danmark, hvor, Dansk Dart Union, Billund Kommune og Sport Event Denmark står bag værtskabet. Samtidig markerer EM 2028 et særligt jubilæum, da det er 50 år siden, Danmark var med til at skabe turneringen.
Visionen om Børnenes Hovedstad skal leve videre i ny struktur29.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem 14 års samarbejde mellem Billund Kommune og LEGO Fonden har arbejdet med Billund som Børnenes Hovedstad udviklet sig og opnået bredere forankring. Det modnede samarbejde går nu ind i en ny fase, hvor det fællesejede selskab Center for Børnenes Hovedstad vil blive afviklet. Den fælles ambition om Billund som Børnenes Hovedstad fortsætter, men samarbejdet får fremover en ny form.
Det er aldrig for sent at bede om hjælp28.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 40 deltager Billund Kommune i den landsdækkende alkoholkampagne, der skal skabe større åbenhed om alkohol og gøre det lettere for borgere og pårørende at søge hjælp, hvis alkohol fylder for meget i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum