5.000 ton spuns forvandles til byggegrube til Nordhavnstunnelen
28.9.2023 13:00:00 CEST | Vejdirektoratet | Nyhed
Lige nu bliver der sejlet spuns til Nordhavn, som snart skal placeres i traceet til den kommende Nordhavnstunnel. I alt bliver 5.000 ton spunsjern sejlet ind til projektet og skal over de kommende seks måneder sættes som Nordhavnstunnelens ”vægge” gennem Svanemøllehavnen, Kalkbrænderiløbet og Nordhavn.

Vejdirektoratets entreprenør skal sætte i alt cirka 4 kilometer spuns med en højde på omkring 15 meter. Det arbejde går i gang i de kommende uger, og byggegruben vil stå færdig i foråret 2024. Byggegruben bliver entreprenørens arbejdsområde til støbning af den kommende tunnel.
”Spunsen sætter entreprenøren på hver side af tunneltraceet, så vi skaber en vandtæt byggegrube som vi støber tunnelen indenfor. Lige nu får vi sejlet jern ind – i alt 5.000 ton - det svarer til vægten af 1.000 elefanter, så det er virkelige store mængder, der skal bruges,” siger Mette Stender, projektleder i Vejdirektoratet og ansvarlig for anlæg af Nordhavnstunnelen.
Vejdirektoratets entreprenør BESIX – MTH JV går i gang flere steder samtidig for at forkorte perioden med støj fra projektet. De starter inderst i Svanemøllehavnen og arbejder sig mod øst ud mod Kalkbrænderiløbet. Samtidig arbejder entreprenøren på landsiden i Nordhavn og mod øst.
Spunsen bliver sejlet til Nordhavn, og det første fragtskib kom i august. I starten af oktober kommer andet læs og tredje og sidste læs kommer i midten af november. Spunsen er produceret i Tjekkiet og herfra fragtet til Tyskland, hvor det læsses på et fragtskib og sejles til Danmark.
Vi kommer til at støje
Spunsen skal både vibreres ned og hamres ned. De cirka 4.000 meter spunsjern med en højde på cirka 15 meter skal enkeltvis i første omgang vibreres 2/3-del ned med en vibrator hængende fra en kran, og herefter rammes den til den endelige placering med en 9 tons hammer.
”De kommende seks måneder bliver nok de værste i hele projektet for vores naboer. Det er nu, vi kommer til støje, og i perioder vil der være vibrationer, som kan mærkes i husene. Vibrationer fra arbejdet er ufarlige, men det kan føles voldsomt. Vi støjer i vinterhalvåret og skulle meget gerne være færdige med den del inden det igen bliver tid til at nyde det gode vejr i haver og på havnen,” siger Mette Stender.
Der er opsat vibrationsmålere, som hele tiden monitoreres af entreprenøren, og der bliver arbejdet indenfor de gældende støjgrænser og arbejdstider for særligt støjende arbejder i Københavns Kommune, som er hverdage mellem kl. 8.00 og 17.00. Entreprenøren forventer at arbejde mandag til fredag.
Sådan er arbejdet planlagt
Spunsarbejdet er lige nu planlagt på følgende måde, men der vil kunne ske ændringer i planlægningen:
Svanemøllehavnen – markeret med rødt på kortet – går efter planen i gang i uge 40 og fortsætter frem til uge 11 i 2024.
Arealet ved Baltikavej – markeret med blåt på kortet – går efter planen i gang i uge 40 og fortsætter til uge 9 i 2024.
Arealet ved Færgehavnsvej – markeret med gult – går i gang i uge 43 og forventes at fortsætte til uge 2 i 2024.
Kontakter
Mette StenderSenior projektleder
Tlf:72442725Tlf:51352725mste@vd.dkAnne-Mette NyhuusKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 30 78Tlf:22 98 30 78an6@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Mariagervej i Randers spærres under ombygning af kryds30.6.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Mariagervej spærres fra mandag den 6. juli, mens Vejdirektoratets entreprenør arbejder med krydsombygningen ved Ringboulevarden og Mariagervej. Arbejdet ventes afsluttet ved udgangen af uge 32.
Natarbejde giver ekstra trafikale gener på Roskildevej30.6.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 3. til den 8. juli vil der i aften- og nattetimerne være spærringer på til- og frakørselsramperne på Roskildevej ved Hillerødmotorvejens forlængelse. Spærringerne foregår mellem klokken 19:00 og 05:00.
Vestvejen ved Horsens Syd spærres ni dage i juli29.6.2026 15:49:45 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 2. til 10. juli spærrer Vejdirektoratet Vestvejen øst for E45 Østjyske Motorvej ved det sydlige Horsens. Det betyder omkørsler for trafikanter, og samtidig spærres til- og frakørsler ved 57 Horsens S til E45 i kortere perioder.
Vejdirektoratet har fjernet spærring i vestgående retning på Marselis Boulevard26.6.2026 12:09:43 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag afspærrede Vejdirektoratet et af de vestgående spor på Marselis Boulevard mellem Hans Broges Gade og Sdr. Ringgade. Det var medvirkende til, at trafikken på om omkring Aarhus Havn i går stod helt stille. Derfor har Vejdirektoratet fjernet spærringen.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt ved Hampen25.6.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er ny asfalt på vej til et seks kilometer langt stykke af Viborgvej (rute 13) ved Hampen sydvest for Silkeborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum