Jeff Gravenhorst ny formand for Coop Danmark A/S
27.9.2023 10:31:40 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Næstformanden for Coop Danmark A/S, Jeff Gravenhorst, er udpeget som ny bestyrelsesformand for Coop Danmark A/S pr. 1. oktober 2023 af bestyrelsen i Coop amba.
For at sikre en god overdragelsesperiode fortsætter den nuværende formand, Lasse Bolander, som næstformand i Coop Danmarks bestyrelse frem til april 2024, hvor han også fratræder som formand for Coop amba. Et løbende generationsskifte på formandsposterne i Coop koncernen er dermed skudt i gang som planlagt.
Jeff Gravenhorst har været medlem af bestyrelsen siden maj 2022.
”Jeg er glad for, at Jeff påtager sig posten. Gennem det seneste halvandet år har han i bestyrelsen vist stor forståelse for, de udfordringer, vi har, og har været med til at vedtage strategien Fremtidens Coop. I en lang karriere har han dokumenteret gode forretningsmæssige resultater, og han har særlig erfaring fra andre store virksomheder med fokus på service og medarbejdere,” siger Lasse Bolander.
Jeff Gravenhorst har bl.a. været CEO for ISS fra 2010-2020. Ud over bestyrelsesposten hos Coop er han tilknyttet en række andre bestyrelser som professionelt medlem. Det er bl.a. i ingeniørvirksomheden Rambøll, hvor han har været formand igennem en årrække. Tidligere har han været i bestyrelsen hos bl.a. andelsselskabet Danish Crown.
”Jeg glæder mig til opgaven. Coop er i gang med en stor transformation med strategien Fremtidens Coop. Vi skal skabe en mere lønsom forretning, enklere og med lavere omkostning - samtidig med, at vi giver kunderne markedets førende kæder i form af de store Coop Supermarkeder, den grønne discountkæde 365discount og de lokale Brugsen-butikker,” siger Jeff Gravenhorst
Ny formand for Coop amba vælges på landsrådsmødet til april 2024. Nye formænd for henholdsvis Coop Invest og Coop Bank udpeges inden landsrådsmødet af Coop ambas bestyrelse.
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Nul moms på frugt og grønt i 365discount de næste 10 søndage24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gør det igen: Om lidt begynder endnu en momskampagne fra 365discount. Fra på søndag og hver søndag resten af efteråret bliver prisen på frisk frugt og grønt sat ned med 20 procent, svarende til momsen, i 365discounts butikker landet over.
365discount Kalundborg får ny adresse i moderne rammer23.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
365discount flytter fra Elmegade 20 og ind i Aldis tidligere lokaler på Sct. Jørgensbjerg 43. Den nye butik åbner inden for fire måneder og bliver væsentligt forbedret i forhold til den tidligere placering med større salgsareal og moderne rammer.
Børnetøj med datomærkning er landet i butikkerne16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye efterårskollektion fra Coops børnetøjsmærke Friends er nu ude i alle Kvickly og udvalgte SuperBrugsen. En del af kollektionen har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det gør Coop for at inspirere kunderne til at bruge tøjet længere.
Coop styrker sin PA-indsats med nyoprettet stilling og ændrer i ledelsen af ESG-afdelingen14.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Roland bliver ny ansvarlig for Public Affairs Trine Rubæk Olsen stopper i Coop d.d.
Sol over Gudhjem 2026: Her er årets vindere af Produktprisen og Irma-prisen10.9.2026 09:47:41 CEST | Pressemeddelelse
Fire danske fødevareproducenter løb med årets Produktpris i hver sin kategori, mens Nordic Bio Food, der har udviklet en uhørt god plantebaseret pølse, vandt Irma-prisen. Coop og Nordic Bio Food vil nu samarbejde om at få pølsen på hylderne i Kvickly og SuperBrugsen som en del af det ikoniske Irma-brand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum