Erhvervsrejserne i Billund Lufthavn nærmer sig 2019-niveau igen
I Billund Lufthavn er erhvervsrejserne næsten tilbage på samme niveau som før Corona. Det skyldes den type erhvervsliv, der ligger i Vestdanmark – også kaldet det Innovative Produktionsdanmark. De store europæiske netværksflyselskaber er også samlet i Billund Lufthavn, hvilket kun er en realitet pga. erhvervsliv med høj rejseintensitet.

Om virksomhederne er begyndt på erhvervsrejser igen afhænger af virksomhedstyperne og deres rejsemønstre. Der flyves fortsat mindre til interne møder, mens rejseaktiviteten for virksomheder, der skal til kundemøder, messer eller ud at installere noget er på eller over niveauet for 2019.
– Hvis virksomheden har mange kunderelaterede rejser er deres rejseniveau i dag typisk højere end de virksomheder, der tidligere havde en høj andel af interne rejser. Nogle af dem ligger endda over det niveau, de havde i 2019. Samlet set ser vi en løbende øget erhvervsrejseaktivitet, hvilket matcher den aktivitet på erhvervsrejser, der ses i Billund, siger Jens Søndergaard, General Manager, Danish Business Travel Association.
De erhvervsrejsende er vendt tilbage i Billund Lufthavn, og det skyldes bl.a., at virksomhederne omkring Billund Lufthavn, det Innovative Produktionsdanmark, har så mange kunderelaterede rejser:
– Billund Lufthavn ligger i centrum af det Innovative Produktionsdanmark, hvor virksomhederne har mange kunderelaterede rejser, da opgaverne kan være svære at løse på afstand. Vi måler og sammenligner aktiviteten i dag med aktiviteten på de samme destinationer i 2019. De destinationer, vi kigger på, er steder, som passagererne rejser til via ét af vores 14 hubs, og som typisk vil betegnes som industri- og erhvervsområder. Det er derfor ikke typiske feriedestinationer, og her nærmer vi os stille og roligt samme høje niveau igen som før Covid, fortæller Jan Hessellund, adm. direktør i Billund Lufthavn.
Enestående repræsentation af hubs i Billund Lufthavn
Der er 14 hubs repræsenteret i Billund Lufthavn. Et hub er eksempelvis Amsterdam, hvor KLM som netværksflyselskab samler passagerer op i hele verden, flyver dem til Amsterdam, hvorfra man kan flyve videre til alle KLM’s destinationer. Således kan man via de 14 hubs rejse til over 540 destinationer fra Billund Lufthavn.
Det er enestående for en regional lufthavn i Europa med omkring fire millioner passagerer. Og hvis ikke det havde været for det stærke erhvervsliv omkring Billund Lufthavn, havde det heller ikke set sådan ud. Det kvitterer erhvervslivet også for:
– Billund Lufthavn er AGF’s foretrukne lufthavn, og vi har stor gavn af deres rutenetværk, der åbner op for hele verden. Det benytter vi os af, når vi rejser på arbejdsrelaterede rejser, men ligeledes når vi skal sende vores fodboldhold ud i Europa. Her er servicen også altid i top, siger salgsdirektør i AGF, Rasmus Nørgaard Hansen, som blandt andet er med til at planlægge klubbens rejseaktiviteter.
Jan Hessellund afslutter med at kommentere på optageområdet omkring Billund, der ikke kunne ligge bedre:
– I flyselskabernes analyser tegner de et optageområde med en radius på op til 100-150 km med en lufthavn i centrum. Her analyserer de bl.a. passagergrundlaget, før de åbner en rute. Billund Lufthavn kunne ikke ligge bedre ift. til det, og det er derfor, at der ikke er andre regionale lufthavne i Europa på størrelse med os, der har samme portefølje.
Faktaboks: Hvad er det Innovative Produktionsdanmark og det Kreative Vidensdanmark?
Det Innovative Produktionsdanmark er en politisk betegnelse af Vestdanmark, hvor produktionsvirksomhederne er kraftigt repræsenteret. Det Kreative Vidensdanmark er den politiske betegnelse for hovedstadsområdet, hvor en del hovedkontorer med administrativt arbejde er placeret.
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Fortsat masser af fly fra Billund Lufthavn1.5.2025 14:02:49 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes feriefavoritter og Europas store lufthavne hitter – flere flyselskaber udvider mulighederne for rejsende fra Vestdanmark.
Flere fly fra Billund til Europas største lufthavn1.4.2025 12:31:28 CEST | Pressemeddelelse
Der er kommet en god håndfuld nye ruter i Billund Lufthavn. Flere flyselskaber står bag flysæderne, og et nyt land er nu for første gang kommet på rutekortet.
Foråret banker på – vinteren er gået rigtig godt3.3.2025 10:50:02 CET | Pressemeddelelse
Februar i år havde en dag mindre end 2024 – hvor der var skudår – alligevel rejste flere passagerer gennem Billund Lufthavn i årets sidste vintermåned. Samlet set vokser trafikken i de tre vintermåneder med cirka 5 procent i forhold til samme periode i fjor.
Passagervækst i januar - uvished om Ryanair fortsætter fra Billund Lufthavn3.2.2025 14:31:27 CET | Pressemeddelelse
Ryanair annoncerede i slutningen af januar, at selskabet lukker sin base med to fly ved udgangen af marts 2025. Beslutningen er en reaktion på den nye passagerafgift, der blev indført i januar 2025
Bag kulisserne i Billund Lufthavn10.1.2025 09:47:01 CET | Pressemeddelelse
Kom tæt på hverdagen i Billund Lufthavn, når ny serie følger medarbejderne gennem både rutiner og udfordringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum