En gigtbombe er ved at eksplodere i Danmark
24.9.2023 05:10:00 CEST | Gigtforeningen | Pressemeddelelse
I 2017 havde 715.000 danskere diagnosen gigt. Og allerede i 2030 er tallet ifølge en fremskrivning steget til 800.000. Fremskrivningen er lavet af Gigtforeningen på baggrund af tal fra Statens Institut for Folkesundhed og Danmarks Statistik.
Og det kalder på handling, mener Gigtforeningens direktør Mette Bryde Lind:
- Vi står med en reel gigtbombe. Og det er ikke kun en bombe i den enkelte borgers liv, men for hele samfundet. Gigt er en af de kroniske sygdomme, der belaster sundhedsvæsenet allermest. Om lidt er vi 800.000 danskere med gigt. Det kommer til at presse sundhedsvæsenet meget mere, end det gør allerede. Og der er ingen, der gør noget ved det, siger Mette Bryde Lind.
Ifølge rapporten ”Sygdomsbyrden i Danmark – Sygdomme”, fra Sundhedsstyrelsen er det gigtsygdomme, som, sammen med psykisk sygdom, står højest, når det gælder ekstra besøg hos praktiserende læge og ekstra planlagte indlæggelser på sygehuset. Det samme gør sig gældende, når vi kigger på førtidspension og sygefravær.
Rapporten viser, at blandt mennesker med lænderygsmerter kan der årligt ses 4.200 ekstra nytilkendte førtidspensioner og et ekstra produktionstab på mere end 21 mia. kr., sammenlignet med personer uden lænderygsmerter.
Der er derfor god grund til at sætte ind politisk nu, mener Mette Bryde Lind:
- Vi så hvordan psykiatrien blev ignoreret i mange år. Vi var for lang tid om at indse, hvor desperat situationen var på det område. Nu står vi med en ny sundhedsbombe, som politikerne alt for længe har lukket øjnene for.
Helt konkret mener Gigtforeningen, at der er brug for en handlingsplan på muskel- og skeletområdet.
- Det har vi allerede på alle de andre folkesygdomme – diabetes, kræft og hjerte. Desuden skal forebyggelse på muskel- skeletområdet tages seriøst. I dag er der intet krav til kommunerne om fx træning for patienter med slidgigt i knæet. Det burde der være. For vi ved, at det både kan udskyde eller helt aflyse operationer for mange, lyder det fra Mette Bryde Lind.
Fakta:
I rapporten ”Sygdomsbyrden i Danmark – Sygdomme”, fra Sundhedsstyrelsen står der:
- Personer med slidgigt og lænde- og rygsmerter har særligt mange kontakter til sundhedsvæsenet, ligesom der ses et meget stort ekstra fravær fra arbejdsmarkedet i form af sygefravær og nytilkendte førtidspensioner.
- Mennesker med lænderygsmerter har årlige ekstraomkostninger i sundhedsvæsnet på 7,1 mia. kr. og et ekstra produktionstab på mere end 21 mia. kr. bl.a. på grund af 4.200 ekstra nytilkendte førtidspensioner.
Kontakt: Pressechef Marie Kristensen, 24854054
Om Gigtforeningen
Gigtforeningen er en dansk patientforening med mere end 80.000 medlemmer og støtter. Patientforeningen blev grundlagt i 1936 og har som vision at sikre et bedre liv for de mere end 700.000 mennesker med sygdomme og smerter i led, ryg og muskler.
Følg pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gigtforeningen
5,1 millioner skal give mennesker med gigt mod på mere bevægelse23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En bevilling på 5,1 mio. kroner fra TrygFonden vil de næste tre år give tusindvis af mennesker med gigt bedre muligheder for at være aktive i naturen og deltage i lokale fællesskaber tæt på deres hverdag.
To læger fra Dansk Gigthospital i spidsen for international forskningskommission2.6.2026 07:43:10 CEST | Pressemeddelelse
Det anerkendte tidsskrift The Lancet har nedsat et ekspertudvalg, der over de næste fem år skal styrke behandling af mennesker med autoimmune sygdomme, der vil stifte familie. Det er første gang, en sådan kommission har danske læger for bordenden.
Gigt koster årligt 33.000 årsværk22.5.2026 11:31:36 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra tænketanken Kraka kortlægger hvor mange årsværk, der årligt går tabt til gigtsygdomme i landets kommuner. Forskellene er markante. Ifølge Kraka kunne arbejdsudbuddet årligt øges med 1.600 årsværk ved en målrettet indsats og oveni give samfundet en nettogevinst på 98 mio. kr.
Professor Anders Troelsen modtager Gigtforeningens æresmedalje21.5.2026 15:56:41 CEST | Pressemeddelelse
Overlæge, ortopædkirurg og professor Anders Troelsen modtager anerkendelsen for hans mangeårige og markante bidrag til forskning i og behandling af folkesygdommen slidgigt – og for hans konsekvente fokus på patientperspektivet i både sin forskning og sit kliniske arbejde.
Ung forsker får talentpris for banebrydende forskning i gigtsygdom21.5.2026 15:24:22 CEST | Pressemeddelelse
Forsker på Rigshospitalet Kasper Yde Jensen modtager Gigtforeningens Ung Forskertalentpris for sin forskning i en sjælden gigtsygdom. Han har dokumenteret, at medicinsk behandling ikke kan stå alene, men at tung fysisk træning forbedrer patienters funktionsevne og livskvalitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum