Ministeren for landdistrikter deltager i uddelingen af prisen til Årets Landsby
Ministeren for landdistrikter Louise Schack Elholm er med til fejringen, når den midtjyske landsby Sparkær lørdag den 23. september modtager prisen som Årets Landsby 2023.

I år hædrer prisen landsbyer, der har stået sammen gennem energikrisen. Prisen er blevet uddelt siden 1995 af Landdistrikternes Fællesråd, Landsforeningen Landsbyerne i Danmark og Forenet Kredit.
Sparkærs 625 indbyggere har gennem et stærkt fællesskab arbejdet med at udskifte naturgas med fjernvarme. Men det er kun et af flere grønne initiativer, som Sparkær har arbejdet for. Der arbejdes på at etablere solceller, og landsbyen har fået etableret et trinbræt, så indbyggerne har mulighed for at lade bilen stå og tage toget i stedet.
Ministeren for landdistrikter deltager i prisoverrækkelsen, der afsluttes med en rundvisning i Sparkær. Den årlige grisefest i landsbyen afholdes samme eftermiddag på byens bodega, hvor rundvisningen også vil lægge vejen forbi.
- Jeg er rigtig glad for at kunne være med til at hylde Sparkær som Årets Landsby 2023. Sparkær er fortællingen om, at selv en lille landsby med få indbyggere kan finde gode og rigtige løsninger på udefrakommende kriser - så længe man står sammen. Det er samtidig en fortælling, som jeg tror på kan være med til inspirere til udvikling i landsbyer og lokalsamfund i hele landet, siger minister for landdistrikter Louise Schack Elholm.
Ud over æren og titlen vil Sparkær modtage en præmie på 50.000 kr.
Kåringsfesten foregår fra kl. 10.00-14.00 i Billingeparken i Sparkær, hvor ministeren for landdistrikter taler kl.13.30 efterfulgt af rundvisning i vinderlandsbyen.
Alle pressehenvendelser bedes rettet til:
Presserådgiver Camilla Stokholm Glargaard Tlf. 23 41 08 11
Presserådgiver Peter Naegeli Arnhild Tlf. 61 93 16 11
Eller på mail: km-presse@km.dk
Kontakter
Camilla Stokholm GlargaardPresserådgiver
Tlf:+45 23 41 08 11km-presse@km.dkPeter Naegeli ArnhildPresserådgiver
Tlf:+45 61 93 16 11km-presse@km.dkOm Kirkeministeriet
Kirkeministeriet er bindeleddet mellem stat og kirke og samarbejder med folkekirken om at udvikle en nutidig kirke.
Følg pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra By-, Land og Kirkeministeriet
Idomlund får Danmarks første energipark13.3.2025 08:17:52 CET | Pressemeddelelse
Danmark skal fortsat udvikle sig som et foregangsland for grøn erhvervsudvikling. Det skal blandt andet ske igennem mere grøn strøm fra nye energiparker på land. Nu får Holstebro Kommune mulighed for at anlægge den første energipark af sin slags ved Idomlund. Dermed kan et lokalt ønske fra Holstebro Kommune blive en realitet. Det sker ved, at minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin den 13. marts - på baggrund af ønsket fra Holstebro Kommune - har udpeget den første energipark i en bekendtgørelse. Borgmester i Holstebro kommune, H. C. Østerby (A) siger: ”Holstebro Kommune har længe været en af de førende kommuner hvad angår opstilling af vindmøller og solceller. Jeg glæder mig over, at vi med udpegningen af energiparken ” Energy Hub Holstebro” ved Idomlund som Danmarks første energipark, hermed har fået et markant skulderklap til at skabe et vigtigt knudepunkt for grøn energiproduktion og fossilfrie brændstoffer. Energiparken ligger ved transformerstationen, hvor den grønne st
Ministeren for byer og landdistrikter vil forny Fingerplanen10.3.2025 10:50:26 CET | Pressemeddelelse
Minister for byer og landdistrikter, Morten Dahlin, vil have flere udviklingsmuligheder i hovedstadsområdet og forstæderne. Derfor sætter han i dag gang i en revision af Fingerplanen, der skaber de overordnede rammer for den fysiske planlægning i hovedstadsområdet.
Køge kommune oplever fremgang i turismen for 202421.2.2025 09:17:18 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser fremgang for turismen i Køge kommune, hvor antallet af overnatninger i 2024 er steget med 2,5 pct. sammenlignet med 2023. I alt var der mere end 152.000 overnatninger i Køge kommune. Og det er gode nyheder. Turismen er nemlig med til at skabe lokal vækst, udvikling og arbejdspladser.
2024 blev rekordår for turismen i Tønder Kommune21.2.2025 09:14:38 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at turismen i Tønder Kommune har slået rekord for antallet af overnatninger i 2024 med en stigning på 7,3 pct. sammenlignet med 2023. I alt var der mere end 2,2 mio. overnatninger i Tønder kommune i 2024. Og det er gode nyheder. Turismen er nemlig med til at skabe lokal vækst, udvikling og arbejdspladser.
2024 blev rekordår for turismen i Holbæk Kommune21.2.2025 09:11:25 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at turismen i Holbæk Kommune har slået rekord for antallet af overnatninger i 2024 med en stigning på 32,5 pct. sammenlignet med 2023. I alt var der mere end 198.000 overnatninger i Holbæk kommune i 2024. Og det er gode nyheder. Turismen er nemlig med til at skabe lokal vækst, udvikling og arbejdspladser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum