DGI kårer Ingolf og René fra Spentrup IF og Ommersyssel IF som Årets Trænerteam
Fodboldtrænerne Ingolf Dyrmose og René Jensen fra to småbyer i Randers Kommune blev onsdag kåret af DGI som Årets Trænerteam. Trænerteamet har samlet spillere fra to foreninger, skabt ét fælles sammenhold og fået flere spillere på banen. DGI’s pris er på 50.000 kroner.

Fodboldtræningen med U14-holdet tog en overraskende drejning for de to trænere Ingolf Dyrmose og René Jensen onsdag den 27. september. Trænerteamet blev nemlig lokket ind i Spentruphallen og overrasket af forældre, spillere og DGI, der med diplom, blomster og flag kunne fortælle, at de to trænere er kåret som Årets Trænerteam i DGI 2023.
”Det er fedt at blive anerkendt for noget, vi synes er sjovt, og som vi gør for børnenes skyld. Vi havde slet ikke forventet det her," siger Ingolf Dyrmose.
Ikke mindre end 459 trænere og trænerteams var i år indstillet til DGI’s pris, hvilket er rekord og vidner om det kæmpe frivillige engagement, der er i DGI’s 6.600 idrætsforeninger. DGI’s jury valgte Ingolf Dyrmose og René Jensen, der begge er 42 år for deres indsats med at samle to hold fra forskellige småbyer til et fælles hold.
Preben Buchholtz, der er med i DGI’s jury og formand for DGI Badminton fremhæver, at trænerteamet har samarbejdet på tværs af to foreninger og dermed skabt de bedst mulige rammer for deres spillere.
”Ingolf og René har formået at skabe ét fælles sammenhold og fået spillertruppen til at vokse. Samtidig giver trænerne både plads til sjov, men også til at jagte mål og ambitioner – alt dét vil vi gerne hylde dem for,” siger Preben Buchholtz.
Eventyret om de to hold, der blev til ét
Det var forældregruppen, der havde indstillet Ingolf Dyrmose og René Jensen. I indstillingen fortæller de eventyret om, hvordan to hold i henholdsvis Ommersyssel IF og Spentrup IF ikke havde spillere nok til at spille 11-mandsfodbold. Det gav trænerne idéen om at slå holdene sammen og på den måde få nok spillere.
Det nye fælles hold har været en succes, og spillertruppen er kun vokset siden sammenlægningen. I dag er der i alt 31 glade U14-drenge på holdet, som træner skiftevis i de to byer.
I indstillingen får de to trænere også stor ros for deres måde at træne drengene på:
”De ser alle deres spillere og kommer med både konstruktiv kritik, rosende og opmuntrende ord, kvikke bemærkninger og jubel-sejrsbrøl. De løfter spillerne, gør dem bedre, og de formår at gøre sporten til den leg, den er,” står der.
Stor hyldest i vente DtilGI’s årsmøde
Som vindere af prisen skal Ingolf Dyrmose og René Jensen hyldes til DGI’s årsmøde den 4. november i DGI Byen København. Her får de overrakt en gavecheck på 50.000 kroner, der kan bruges til gavn for foreningen.
I år er det 21. gang, at DGI uddeler prisen som Årets Træner/Trænerteam. Sidste år løb Katrine Storm Piper fra Værløse Basketball Klub med prisen.
Nøgleord
Kontakter
Majbritt Andersen, pressechef i DGI, tlf. 21 29 41 15
Preben Buchholtz, medlem af DGI’s jury og formand for DGI Badminton, tlf. 72 37 62 37
Ingolf Dyrmose, vinder af DGI’s pris Årets Trænerteam 2023. Tlf. 27580646
René Jensen, vinder af DGI’s pris Årets Trænerteam 2023. Tlf. 22558006
Links
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6600 foreninger har over 1,6 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Presseinvitation DGI Landsstævne: Vil du dække Danmarks største idrætsfestival?8.5.2025 09:12:05 CEST | Presseinvitation
Akkreditering til DGI Landsstævne er nu åben. Landsstævnet finder sted i Vejle den 3.-6. juli 2025. Frist for akkreditering er 26. maj.
Markant flere kommuner lever op til Trivselskommissionens anbefalinger om fritidspas10.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
84 kommuner har nu ordninger med fritidspas, som gør det muligt for flere børn at gå til en fritidsaktivitet. Det viser en ny undersøgelse, som taler lige ind i Trivselskommissionens anbefalinger. Hjælp til at finde vej til en forening er afgørende, siger DGI’s formand.
Flere foreninger udsat for telefonsvindel – DGI og Politiet advarer alle foreninger7.4.2025 15:40:40 CEST | Pressemeddelelse
Telefonsvindlere har fået en række foreninger til at overføre store beløb. DGI og Politiet kommer nu med fælles opfordringer til foreningerne for at undgå svindel.
Flere frivillige seniorer giver flere gode leveår21.3.2025 06:55:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne lever længere og udfordringerne står i kø på velfærdsområdet. Flere frivillige seniorer er en del af løsningen, mener DGI, som nu laver en særlig indsats for senior-frivillige.
DGI: Trivsel er en holdsport25.2.2025 10:00:13 CET | Pressemeddelelse
Vi har brug for en samfundskontrakt, hvor alle børn og unge er med i en frivillig forening. DGI’s formand bakker op om Trivselskommissionens stærke fokus på fællesskaber, men anbefalinger gør det gør det ikke alene – der skal handles
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum