De første 11 Brugsen-butikker åbner med nyt koncept i København og Nordsjælland
Fredag den 22. september kl. 08.00 åbner de tre første Brugsen-butikker med nyt koncept i København og Nordsjælland. De tre butikker er de første i rækken af 11 Irma-butikker, der genåbner som Brugsen

De tre første butikker, der er bygget om og står klar til at invitere kunderne indenfor i det nye Brugsen-koncept den 22. september er:
- Brugsen Brobergsgade 7 på Christianshavn
- Brugsen Jægersborg Allé nr. 21 i Charlottenlund
- Brugsen Peter Bangs Vej 61 på Frederiksberg.
Det nye Brugsen-koncept tager udgangspunkt i Brugsens arv - dagligvarebutikker med nærvær, fællesskab og lokal tilpasning. Det betyder at de lokale uddelere får stor frihed til lokalt købmandskab, og til at tilvælge de varer som de lokale kunder ønsker at købe.
”Vi vil være et alternativ til de store strømlinede discountkæder, og i vores kæde med Danmarks mest lokalt tilpassede butikker, ved vi hvor afgørende det er at have det rette personale i butikken, der kender de lokales ønsker og behov. Derfor er det glædeligt at 10 ud af 11 butikschefer plus personale fortsætter i butikkerne”, siger Kædedirektør i Brugsen, Torben B. Andersen.
Med udrulningen af de nye Brugsen-butikker får kunderne i København og Nordsjælland, i en og samme butik, nu adgang til det bedste fra Coops sortiment med f.eks. et stort udvalg af varer fra Änglamark og selvfølgelig en masse velkendte Irma-varer. Dertil vil kunderne finde masser af økologi, friskbagt brød fra BrødCooperativet og frisk frugt & grønt, hvor danske varer i sæson prioriteres.
I Brugsen glæder man sig til at slå dørene op for kunderne i de nye butikker:
”Vi har stor respekt for Irma-brandet, og der har fra start været stort fokus på at sikre en god overgang for både de nye kollegaer i Brugsen og ikke mindst alle kunderne, som vi glæder os utroligt meget til byde velkommen i Brugsen” siger Torben B. Andersen.
De næste butikker, der åbner er:
- 29. september: Sorgenfri Torv 14 Virum, Strandvejen 213 Hellerup, Vedbæk Strandvej 393
- 6. oktober: Gl. Kongevej 117 Frederiksberg, Ryesgade 60 København, Østerbrogade 52
- 12. oktober: Øster Farimagsgade 28A København, Vesterbrogade 46 København.
Når alle butikker er konverteret holder Brugsen, den 12. oktober, en fælles åbningsfest med ekstra gode tilbud til kunderne.
På sigt er planen, at kæden kommer til at bestå af mere end 300 butikker, hvor alle facadeskilte på Dagli’Brugsen skiftes til Brugsen. For yderligere info:
Kædedirektør i Brugsen, Torben B. Andersen: 20 53 52 74
Redaktionen er velkommen til at besøge de nye butikker
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Coop skifter donationsformål på pantautomater19.5.2025 10:57:45 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke længere muligt at donere flaskepant til Coop Folkeskove i Coops butikker.
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2025 er fundet15.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
70 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2025 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig fem produkter, der for første gang skal dyste om Coops nye pris, Irmaprisen, og dermed muligheden for en plads på hylderne i udvalgte Coop-butikker.
Coop udskriver valg til ny ungeminister7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre år med en stærk stemme for unge i Coop er tiden moden til, at Coops ungeminister, Tobias Simonsen, træder af. Derfor udskriver Coop nu valg til posten som ungeminister, der skal fortsætte indsatsen for at gøre det sjovt, meningsfuldt og udviklende for de over 25.000 ansatte i alderen 13-25 år at arbejde i Coop.
Kvickly Ry lancerer TRYG kassen30.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Måske den første af sin slags i Danmark: En kasse med ro og tid til snak åbner i Kvickly Ry
Coop Crew 2.0 - Ny aftale sikrer fortsættelsen af landets største fritidsjobindsats29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond har Ungdomsskoleforeningen og Coop siden 2019 ledet og drevet landets største fritidsjobindsats, Coop Crew, hvor over 2.000 unge har deltaget, og cirka 55 % af de unge har fået et fritidsjob. Efter planen ophører den økonomiske støtte fra fonden i 2025, men med en ny aftale mellem Ungdomsskoleforeningen og Coop sikrer parterne, med Coop Crew 2.0, fortsættelsen af den landsdækkende fritidsjobindsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum