Martin Thorborg er med i slutspurt om ny dansk pris for e-handel
En af de førende iværksættere her i landet, Martin Thorborg, der er CEO i virksomheden Visma Dinero, er indstillet til en helt ny pris indenfor e-handel, som PostNord og Dansk Industri står bag. Prisen overrækkes i forbindelse med en konference om e-commerce på torsdag den 21. september i Industriens Hus.

På konferencen uddeles prisen eCom Talent Award for første gang. Martin Thorborg er indstillet i en særlig kategori for ledere inden for e-commerce. Med prisen hyldes ledere, som har sat en ambitiøs retning for virksomhedens e-handel, og som også kan være til inspiration for andre virksomheder.
Visma Dinero står bag et databaseret regnskabsprogram for små- og mellemstore virksomheder, som virksomheden selv betegner som verdens første ”sociale regnskabsprogram”. Al salg af virksomhedens produkter foregår via nettet. Men det er ikke kun for hans rolle i Visma Dinero, Martin Thorborg er nomineret. Det er også for hans indsats gennem årene for at give internettet værdi og nye forretningsmuligheder.
Martin Thorborg er med i opløbet til prisen sammen med to andre, der står i spidsen for teams, der er stærke til e-handel.
Desuden uddeles der en pris til såkaldte frontrunners, medarbejdere, som arbejder med onlinesalg, og som med deres indsats har været med til at løfte virksomhedens digitale salg.
Meningen med DI’s og PostNords eCom Talent Award er at belønne og dermed sætte spotlys på talenter inden for e-handel, som går foran som gode eksempler. Det er rollemodeller, som der er hårdt brug for i Danmark.
Går glip af vækst
Baggrunden for prisen er nemlig, at mange danske virksomheder har vanskeligt ved at rekruttere medarbejdere med de rigtige kompetencer inden for e-commerce. Der er brug for flere veluddannede specialister i e-handel, hvis flere danske virksomheder skal blive stærke til onlinesalg. Udfordringen er, at dansk erhvervsliv risikerer at gå glip vækstmulighederne med digital handel.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Landets førende ekspert i beredskab skal hjælpe erhvervslivet19.9.2025 10:04:21 CEST | Pressemeddelelse
En af landets førende eksperter i samfundssikkerhed, Rasmus Dahlberg, skal fremover hjælpe Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Rasmus Dahlberg er ph.d. og forsker med speciale i samfundssikkerhed og beredskab og skal bidrage til at udvikle og videreudvikle DI’s rådgivning til virksomhederne og komme med faglige input til DI’s politiske indsats for et stærkere dansk beredskab.
DI: Ros til Lose for at sætte bøvl og byrder på dagsordenen i EU19.9.2025 07:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiminister Stephanie Lose sætter kampen mod administrative byrder og bøvlede regler på dagsordenen, når det danske EU-formandskab er vært for EU’s økonomi- og finansministres møde i København i dag og i weekenden. Det vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum