Mindst 60.000 hjemløse libyere på farlig flugt efter oversvømmelser
18.9.2023 15:04:13 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse
Børn og voksne, som netop nu er på vej væk fra katastrofens massive ødelæggelser, risikerer miner og ueksploderet ammunition, som vandet kan have trukket med sig og spredt over enorme områder.

I disse dage er titusindvis af libyere på vej væk fra ødelæggelserne i de kystbyer og særligt Derna, som blev oversvømmet sidste søndag. Børn og voksne flygter til nabobyer for at finde husly og sikkerhed, blandt andet i byen Benghazi, hvor Folkekirkens Nødhjælp er klar til at tage i mod.
”Vi vurderer, at mindst 60.000 mennesker kan være blevet hjemløse og i den kommende tid vil bevæge sig mod nabobyerne. I Benghazi samarbejder vi helt tæt med de lokale myndigheder for at tage imod de mange mennesker. Skolerne er blevet lukket for at give husly til de hjemløse, og vi er i fuld gang med at uddele blandt andet tæpper, toiletartikler og andre fornødenheder,” siger Jonas Vejsager Nøddekær, international direktør i Folkekirkens Nødhjælp.
Men de massive vandmasser, der rev tusindvis af boliger, veje og broer ned og eliminerede 30 procent af byen Derna, oversvømmede også enorme områder, som kan være forurenet med miner og ueksploderet ammunition. De sprængfarlige efterladenskaber fra et årti med konflikt bliver revet med af vandet og efterladt andre steder – måske også i de områder, hvor de internt fordrevne søger hen.
Folkekirkens Nødhjælp, som siden 2011 har været i Libyen og blandt andet ryddet miner, markerer vigtigheden af at fastholde fokus på miner og ueksploderet ammunition.
”Det er helt afgørende, at vi er opmærksomme på de farlige krigsefterladenskaber, der nu kan ligge spredt på helt nye områder til stor fare for befolkningen. De kan også ligge på arealer, som tidligere blev ryddet. Vi er klar til at gå ud med informationskampagner til befolkningen om risikoen, og når det er muligt, kan vi rydde områder,” siger Jonas Vejsager Nøddekær.
Folkekirkens Nødhjælp arbejder fortsat også på højtryk med at lede efter overlevende og døde og at sikre udstyr til redningsfolk, blandt andet hjelme, lygter og ligposer. Redningsarbejdet foregår i et stærkt samarbejde med lokale myndigheder og libyske Røde Halvmåne.
Folkekirkens Nødhjælp er en af få internationale nødhjælpsorganisationer i Libyen. En række søsterorganisationer, blandt andet Christian Aid i Storbritannien, International Orthodox Christian Charities, USA, og Norsk Kirkehjælp, samler ind til Folkekirkens Nødhjælps arbejde i landet.
I Danmark har private og virksomheder siden sidste uge doneret i alt cirka 700.000 kr. til Folkekirkens Nødhjælps akutte indsats i Libyen.
Foto: Folkekirkens Nødhjælp, Libyen
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkOm Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp samlede 12,5 millioner ind8.3.2026 17:56:01 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat overgik forventningerne med 1,5 million kroner, oplyser Folkekirkens Nødhjælp efter dagens store landsindsamling.
Midt i valgkamp - partier fra begge fløje samler ind til nødhjælp7.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nødhjælp har ingen farve. Det viser flere politikere og folketingskandidater fra begge fløje, når de søndag går på gaden for at samle ind i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps årlige landsindsamling. Det sker er midt i en valgkamp, hvor besparelser i udviklingsbistanden fylder i debatten.
Valgstrid skaber rekordstor opbakning til nødhjælpsindsamling5.3.2026 06:14:00 CET | Pressemeddelelse
Mens politikerne diskuterer milliardbesparelser på udviklingshjælpen, sender tusindvis af indsamlere fra Folkekirkens Nødhjælp et klart signal: Vi må ikke vende verden ryggen.
10 år med Wefood – verdens første madspildssupermarked26.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvert tredje minut i ti år er en indkøbskurv fyldt med overskudsvarer fra Wefood blevet solgt. Det svarer til 3.036 tons mad- og drikkevarer, der er reddet fra skraldespanden – til gavn for kunderne, klimaet og nogle af verdens mest udsatte mennesker.
Højspændt verden får tusindvis på gaden til indsamling19.2.2026 13:42:15 CET | Pressemeddelelse
Globale trusler og nedskæringer på udviklingsbistanden får flere til at melde sig til Folkekirkens Nødhjælps landsindsamling 8. marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum