Flere boliger sælges til lavere priser end sidste år
I årets 2. kvartal er der solgt flere boliger end i samme kvartal sidste år. Det sker efter en periode på syv kvartaler i træk, hvor der er solgt færre boliger end i samme periode året før. Samtidig er huse og lejligheder blevet solgt til en lidt lavere pris, sammenlignet med sidste år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Der er flere danskere, der i årets 2. kvartal har fået et nyt hjem, sammenlignet med 2022. Der blev solgt 14.030 huse og lejligheder, som er en stigning på knap 5 pct. i forhold til sidste år. Sammenlignet med årene fra før 2022 er antallet af handler dog fortsat på et lavt niveau for et 2. kvartal.
”Efter en længere periode, hvor boligsalget generelt har været nedadgående, er der nu igen flere, der har købt en bolig end året før. Det kan blandt andet hænge sammen med, at forbrugerpriserne og renterne ikke stiger i samme omfang, som det var tilfældet i store dele af 2022. En større økonomisk stabilitet i samfundet er nok med til at give mere tryghed om familiens økonomi for boligkøberne,” siger Ane Arnth Jensen, viceadministrerende direktør i Finans Danmark, og fortsætter:
”Samtidig er mange danskeres løn i år steget en smule mere end normalt. Det kan være med til at give et større rådighedsbeløb og bedre muligheder for at få finansieret sin drømmebolig.”
Lavere priser
I 2. kvartal 2023 blev huse i gennemsnit solgt til en pris på 16.258 kr. pr. kvm. – og ejerlejligheder til 33.353 kr. pr. kvm. Det er henholdsvis 3,7 pct. og 4,4 pct. lavere end i samme periode i 2022.
”Mange steder i landet har boligkøberne betalt mindre for deres nye hjem, end hvis de havde købt en lignende bolig for et år siden. Selvom flere danskere har købt boliger, og boligpriserne generelt er steget siden slutningen af 2022, er prisniveauet altså stadig lavere end for et år siden,” siger Ane Arnth Jensen.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Nyt globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversitet19.9.2023 08:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Taskforce on Naturerelated Financial Disclosures (TNFD) har i dag lanceret et nyt globalt rapporteringsværktøj, som virksomheder kan bruge til at opgøre deres aftryk på og afhængighed af naturen. Det vil også gøre det lettere for banker og investorer at lede penge over i virksomheder, der ikke skader biodiversiteten. Finans Danmark og UN Global Compact Network Denmark har stået i spidsen for en Nordisk konsultationsgruppe, som har bidraget til at udbrede kendskabet til og udviklingen af det nye værktøj.
Danske aktier har leveret det største langsigtede afkast – men er udfordret i 202318.9.2023 06:59:34 CEST | Pressemeddelelse
I 2023 har fonde med danske aktier ikke givet lige så meget afkast som fonde med nordamerikanske og europæiske aktier, men over en 10-årig periode topper fondene med danske aktier fortsat afkastlisten. Ses der samlet på både fondenes afkast og investeringsrisiko, har fondene med nordamerikanske aktier førertrøjen.
Laveste interesse for låneomlægninger i to år14.9.2023 07:00:13 CEST | Pressemeddelelse
Danske boligejeres appetit på at lægge deres realkreditlån om er den laveste i to år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark. Det kan skyldes, at rigtig mange boligejere omlagde deres boliglån allerede i 2022.
Højere aktivitet på ejerlejlighedsmarkedet11.9.2023 07:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes interesse for at købe og sælge ejerlejligheder er større end for et år siden. I august kom flere lejligheder til salg, samtidig med at flere blev taget af ejendomsmæglernes hylder igen. Desuden ligger lejligheder længere tid til salg, og udbudspriserne er steget lidt. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Høringssvar: Ændring af lov om inkassovirksomhed og lov om kreditaftaler4.9.2023 11:36:58 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Justitsministeriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum