Flere boliger sælges til lavere priser end sidste år
19.9.2023 06:59:59 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
I årets 2. kvartal er der solgt flere boliger end i samme kvartal sidste år. Det sker efter en periode på syv kvartaler i træk, hvor der er solgt færre boliger end i samme periode året før. Samtidig er huse og lejligheder blevet solgt til en lidt lavere pris, sammenlignet med sidste år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Der er flere danskere, der i årets 2. kvartal har fået et nyt hjem, sammenlignet med 2022. Der blev solgt 14.030 huse og lejligheder, som er en stigning på knap 5 pct. i forhold til sidste år. Sammenlignet med årene fra før 2022 er antallet af handler dog fortsat på et lavt niveau for et 2. kvartal.
”Efter en længere periode, hvor boligsalget generelt har været nedadgående, er der nu igen flere, der har købt en bolig end året før. Det kan blandt andet hænge sammen med, at forbrugerpriserne og renterne ikke stiger i samme omfang, som det var tilfældet i store dele af 2022. En større økonomisk stabilitet i samfundet er nok med til at give mere tryghed om familiens økonomi for boligkøberne,” siger Ane Arnth Jensen, viceadministrerende direktør i Finans Danmark, og fortsætter:
”Samtidig er mange danskeres løn i år steget en smule mere end normalt. Det kan være med til at give et større rådighedsbeløb og bedre muligheder for at få finansieret sin drømmebolig.”
Lavere priser
I 2. kvartal 2023 blev huse i gennemsnit solgt til en pris på 16.258 kr. pr. kvm. – og ejerlejligheder til 33.353 kr. pr. kvm. Det er henholdsvis 3,7 pct. og 4,4 pct. lavere end i samme periode i 2022.
”Mange steder i landet har boligkøberne betalt mindre for deres nye hjem, end hvis de havde købt en lignende bolig for et år siden. Selvom flere danskere har købt boliger, og boligpriserne generelt er steget siden slutningen af 2022, er prisniveauet altså stadig lavere end for et år siden,” siger Ane Arnth Jensen.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesseorganisation for bank, realkredit, kapitalforvaltning, værdipapirhandel og investeringsfonde i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Boligkøbere holder lidt igen – men hovedstadsområdet går mod strømmen13.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for februar 2026.
Høringssvar om Kommissionens forslag til en handlingsplan for dronesikkerhed og anti-dronesikkerhed11.3.2026 12:55:07 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-specialudvalget for samfundssikkerhed og beredskab om droner.
Pengeuge 2026 er åbnet - en hel uge med finansiel forståelse på skoler i hele landet9.3.2026 09:10:00 CET | Pressemeddelelse
I dag startede Pengeuge 2026 for 13. gang. Denne gang med et særligt råd til de unge om ikke ukritisk at stole på de ”gode råde”, der florerer online og være på vagt overfor nemme penge.
Færre unge ender som dårlige betalere9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Unges købekraft er genoprettet efter inflationskrisen, og de unge tager færre dyre forbrugslån
Otte ud af ti unge førstegangskøbere i hovedstaden får økonomisk hjælp med hjemmefra, når de køber bolig9.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vejen ind på det københavnske ejerboligmarked er blevet udfordrende for flertallet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum