Politisk fokus kan løfte den danske møde- og erhvervsturisme
18.9.2023 07:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Erhvervs- og mødeturismen står for mere end en fjerdedel af den samlede danske turismeomsætning. Alligevel mangler området både politisk fokus og optimale rammebetingelser. Det vil DI ændre på.

Erhvervs- og mødeturismen skaber vækst og job i hele landet, og i 2019 stod industrien for over en fjerdedel af den samlede turismeomsætning med hele 35 mia. kroner.
Når erhvervet i den grad bidrager til dansk turisme, skyldes det blandt andet, at erhvervs- og mødeturismen tiltrækker gæster hele året rundt, ligesom den gennemsnitlige udenlandske erhvervsturist har et døgnforbrug, der er to til fire gange højere end den almindelige kyst- og naturturist. Alligevel er det småt med fokus på denne del af turismen, der bærer på et stort uforløst potentiale.
Maria Krüger Torp, chef for DI Turisme & Oplevelser:
- Møde- og erhvervsturismen skiller sig meget positivt ud ved, at der kommer udenlandske gæster hele året rundt, og samtidig er forbruget et helt andet, end det vi kender fra andre typer af turister. Vi står altså her med en guldgrube. Alligevel nævnes møde- og erhvervsturismen stort set ikke i den nationale turismestrategi, og der er ingen politiske initiativer til at understøtte erhvervet. Det skal vi lave om på omgående.
Selvom møde- og erhvervsturismen tiltrækker gæster hele året rundt, overser politikerne desværre det potentiale, der kan foldes ud med nye rammevilkår og et større fokus. I den nationale turismestrategi er målet, at 2/3 af alle overnatninger i 2030 finder sted udenfor sommerens højsæson. Skal vi nå det mål bør møde- og erhvervsturismen nå helt op på den politiske agenda.
- Skal man se på, hvor det giver mest mening at investere i turismen, er det oplagt at se på møde- og erhvervsturismen, da der er store gevinster at hente på både omsætning, sæsonspredning og internationale relationer.
-Potentialet i den danske erhvervs- og mødeturisme er enormt, og derfor bør Christiansborg se nærmere på at styrke de danske mødedestinationer og give fuldt fradrag for restaurantbesøg, som man har gjort det med hotelovernatninger. Der er adskillige solide redskaber i værktøjskassen, men det kræver, at erhvervs- og mødeturismen får det politiske fokus, erhvervet fortjener, siger Maria Krüger Torp.
DI fremsætter derfor otte konkrete forslag, der skal styrke den danske erhvervs- og mødeturisme.
- Etabler landsdækkende investeringspuljer
- Giv fuldt fradrag for restaurantbesøg
- Udvid rammerne for MeetDenmarks aktiviteter
- Skab langsigtet samfundsværdi af møder og kongresser
- Gør ruteudviklingsprogrammet Global Connected permanent
- Tilskynd universiteter og erhvervsfyrtårne til værtskab for internationale møder
- Skab fleksible rammer for opstillinger til møder og events
- Gør rejse- og mødepolitikker i den offentlige sektor mere bæredygtige
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark samler erhvervsliv og myndigheder på COP31 midt i en global energikrise6.11.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når FN’s klimakonference COP31 åbner i Antalya den 9. november, sker det med et bagtæppe af global energiusikkerhed. Alligevel, eller netop derfor, stiller Danmark med en bred delegation af virksomheder, investorer, myndigheder og organisationer. Målet er at vise, hvordan danske løsninger og offentligt-private samarbejder kan omsætte globale klimaambitioner til konkrete investeringer, projekter og reduktioner af drivhusgasudledninger.
Stort, nyt projekt sætter fokus på seniorers karrieremuligheder5.11.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri lancerer sammen med Ældre Sagen, Danica Pension, PensionDanmark, Carlsberg Danmark, Team Danmark og RUC projektet 'Sammen om senkarriere'. Målet er at få flere virksomheder og medarbejdere til at lægge en plan for den sidste del af arbejdslivet.
DI efter amerikansk midtvejsvalg: Danske virksomheder skal ikke forvente et kursskifte fra den ene dag til den anden4.11.2026 11:16:29 CET | Pressemeddelelse
Demokraterne står til at overtage flertallet i begge Kongressens kamre. Det ændrer den politiske magtbalance i USA, men danske virksomheder skal ikke regne med, at amerikansk handelspolitik eller toldsatser ændrer sig med et slag, lyder vurderingen fra DI’s adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
DI og Tænketanken EUROPA inviterer til Kina-konference: Hvad betyder EU’s Kina-linje for danske virksomheder?4.11.2026 06:15:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skal EU håndtere det anspændte handelsforhold til Kina? Og hvilken kurs ønsker danske virksomheder med forretning i Kina? Det diskuterer blandt andre generaldirektør for DG Trade i EU-Kommissionen Ditte Juul Jørgensen, finansminister Peter Hummelgaard (S), Mikko Huotari fra tænketanken MERICS, MEP Christel Schaldemose (S), Lars Christian Brask (LA) og Jacob Jensen (V) sammen med ledere fra danske virksomheder med aktiviteter i Kina, når DI og Tænketanken EUROPA holder Kina-konference. Bagtæppet er en ny analyse fra DI af, hvilken kurs virksomheder med forbindelser til Kina ønsker over for Kina. Over 200 er tilmeldt konferencen, og der er mulighed for interview efter aftale. Hvad: Konference om EU’s Kina-politik og danske virksomheder Hvor: Dansk Industri, Industriens Hus, H.C. Andersens Boulevard 18 (Rådhuspladsen), 1553 København V Hvornår: Mandag 9. november, kl. 9.00–12.00 (kaffe fra kl. 8.30) Se program her: Kina i en ny virkelighed: Hvad betyder EU’s Kina-linje for danske
DI advarer efter hackerangreb: Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme2.11.2026 13:43:44 CET | Pressemeddelelse
Efter angreb på køle- og frostanlæg i flere europæiske lande opfordrer DI danske kølefirmaer og butikker til straks at lukke for internetadgangen til anlæggenes styringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum