Politisk fokus kan løfte den danske møde- og erhvervsturisme
Erhvervs- og mødeturismen står for mere end en fjerdedel af den samlede danske turismeomsætning. Alligevel mangler området både politisk fokus og optimale rammebetingelser. Det vil DI ændre på.
Erhvervs- og mødeturismen skaber vækst og job i hele landet, og i 2019 stod industrien for over en fjerdedel af den samlede turismeomsætning med hele 35 mia. kroner.
Når erhvervet i den grad bidrager til dansk turisme, skyldes det blandt andet, at erhvervs- og mødeturismen tiltrækker gæster hele året rundt, ligesom den gennemsnitlige udenlandske erhvervsturist har et døgnforbrug, der er to til fire gange højere end den almindelige kyst- og naturturist. Alligevel er det småt med fokus på denne del af turismen, der bærer på et stort uforløst potentiale.
Maria Krüger Torp, chef for DI Turisme & Oplevelser:
- Møde- og erhvervsturismen skiller sig meget positivt ud ved, at der kommer udenlandske gæster hele året rundt, og samtidig er forbruget et helt andet, end det vi kender fra andre typer af turister. Vi står altså her med en guldgrube. Alligevel nævnes møde- og erhvervsturismen stort set ikke i den nationale turismestrategi, og der er ingen politiske initiativer til at understøtte erhvervet. Det skal vi lave om på omgående.
Selvom møde- og erhvervsturismen tiltrækker gæster hele året rundt, overser politikerne desværre det potentiale, der kan foldes ud med nye rammevilkår og et større fokus. I den nationale turismestrategi er målet, at 2/3 af alle overnatninger i 2030 finder sted udenfor sommerens højsæson. Skal vi nå det mål bør møde- og erhvervsturismen nå helt op på den politiske agenda.
- Skal man se på, hvor det giver mest mening at investere i turismen, er det oplagt at se på møde- og erhvervsturismen, da der er store gevinster at hente på både omsætning, sæsonspredning og internationale relationer.
-Potentialet i den danske erhvervs- og mødeturisme er enormt, og derfor bør Christiansborg se nærmere på at styrke de danske mødedestinationer og give fuldt fradrag for restaurantbesøg, som man har gjort det med hotelovernatninger. Der er adskillige solide redskaber i værktøjskassen, men det kræver, at erhvervs- og mødeturismen får det politiske fokus, erhvervet fortjener, siger Maria Krüger Torp.
DI fremsætter derfor otte konkrete forslag, der skal styrke den danske erhvervs- og mødeturisme.
- Etabler landsdækkende investeringspuljer
- Giv fuldt fradrag for restaurantbesøg
- Udvid rammerne for MeetDenmarks aktiviteter
- Skab langsigtet samfundsværdi af møder og kongresser
- Gør ruteudviklingsprogrammet Global Connected permanent
- Tilskynd universiteter og erhvervsfyrtårne til værtskab for internationale møder
- Skab fleksible rammer for opstillinger til møder og events
- Gør rejse- og mødepolitikker i den offentlige sektor mere bæredygtige
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Forsvaret skal finansieres forsvarligt4.2.2025 14:15:38 CET | Pressemeddelelse
Verden er forandret, og derfor er det nødvendigt at investere mere i forsvar og sikkerhed. For at finansiere det skal Danmark øge reformtempoet, effektivisere det offentlige med 1 % om året, styrke erhvervslivet og få flere i arbejde, lyder det nu fra Dansk Industri.
Nyt grønt politisk hattrick kan sætte skub i den grønne omstilling31.1.2025 10:30:22 CET | Pressemeddelelse
På en ellers grå og mørk fredag er der tændt et grønt håb med regeringens beslutninger om en ny støttemodel for udbygningen af dansk havvind, kortlægning af den kommende brintinfrastruktur og Energiø Bornholms skæbne. DI Energi, der repræsenterer den danske energibranche, glæder sig over de vigtige politiske beslutninger, der giver et stort rygstød til hele den grønne branche.
DI: EU-rapportering om bæredygtighed har taget overhånd30.1.2025 06:00:14 CET | Pressemeddelelse
EU-krav til virksomhederne om at rapportere om f.eks. bæredygtighed har taget overhånd. Reglerne er for administrativt tunge og alt for ufokuseret. Det mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.
DI-topchef: Nyt konkurrenceevnekompas skal pege mod vækst i EU29.1.2025 13:33:44 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen vil fjerne bøvlede regler, byrder og overflødigt bureaukrati, der truer erhvervslivets konkurrenceevne. Med det nye konkurrenceevnekompas vil EU vise vej til vækst i Europa, som Dansk Industri (DI) og dansk erhvervsliv længe har efterspurgt.
Knap 1000 skal se: AI-robotterne kommer29.1.2025 11:05:48 CET | Presseinvitation
Stærke robotarme har travlt med at løfte, svejse og male ude på virksomhederne. Men nu kommer næste generation, udrustet med kunstig intelligens, som kan løse langt mere avancerede opgaver, som der før skulle mennesker til for at klare. Dansk Industri sætter nu det meste af en dag af til at drøfte perspektiverne, og foreløbig har knap 1000 deltagere tilmeldt sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum