Kontorbygning konverteres til hotel i Stockholm
16.1.2018 13:34:00 CET | Core Hospitality A/S | Pressemeddelelse

En tredjedel af FastPartner AB's kontorejendom i Upplands Väsby, hvor Siemens tidligere har hørt til, konverteres nu til 152 hotelværelser. Det er den danske hotelkæde, Zleep Hotels, der skal stå for driften, når ejendommen står klar i januar 2019. Projektet er Zleep Hotels' første uden for Danmarks grænser, men der er store vækstplaner for selskabet.
Match mellem beliggenhed og koncept
Upplands Väsby ligger mellem Stockholms centrum og Arlanda Lufthavn i et erhvervsdistrikt. Som et sekundært marked er der et stærkt match med Zleep konceptet, der sørger for en effektiv forretningsmodel. Da projektet blev offentliggjort i marts 2017, udtalte FastPartners markedsområdechef, Jenny Tallskog:
"Den danska kedjan Zleep Hotels etablerar nu sitt första hotell i Sverige. Läget är utmärkt för ett hotell utmed E4:an och i direkt närhet till Arlanda och Stockholm. Det känns bra att kunna erbjuda hyresgästen en produkt av hög kvalité samt bidra till områdets tillväxt".
Stort potentiale i Sverige
Upplands Väsby er Zleep Hotels' første bekræftede projekt i Sverige, men hotelkæden er i dialog med flere, spændende investorer og projektledere. I det hele taget får Zleep Hotels megen opmærksomhed på grund af den voksende pipeline af hotelprojekter, både i og uden for Danmarks grænser. Interessen blandt investorer er ligesindet, da det er bevist, at økonomisegmentet kan skabe et flot afkast med en effektiv forretningsmodel.
”Det er et stort spring for Zleep Hotels at indtræde på det svenske marked. I Danmark har vi fortsat en del steder, hvor der er basis for et Zleep Hotel – men i Sverige er mulighederne meget store. Markedet er meget modent for vores koncept, ligesom der findes rigtig mange lokationer, hvor vi vil passe ind. Så for Zleep ligger der en stor vækstmulighed hos vores store nabo mod nord, og Upplands Väsby og Stockholm er helt klart en kæmpe mulighed for os til at sætte gang i udviklingen af forhåbentlig mange Zleep Hoteller i fremtiden”, fortæller Peter Haaber, CEO i Zleep Hotels.
Fakta om Zleep Hotels
- Etableret i 2003 og opererer i dag 9 hoteller (870 værelser)
- Fem sikrede hotelprojekter i pipelinen til 2019
- Nettoomsætning på over 130 mio. i 2017 og mere end 100 medarbejdere
- Value-for-money koncept, der har fokus på at skabe rammerne om en god nats søvn
- Fællesområder på hotellerne er stemningsfyldte og med en hyggelig atmosfære
- Priserne hos Zleep Hotels starter fra DKK 499
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Peter Haaber
CEO
ph@zleep.com
+45 51 57 87 00
Billeder
Information om Core Hospitality A/S
Om Zleep Hotels
Zleep Hotels er en innovativ virksomhed, der er i stor fremgang. Det er en virksomhed med noget på hjertet. Visionen er netop at tilbyde et prisvenligt kvalitetsprodukt. Hotelkæden består i dag af 9 hoteller i Danmark. Målet er at operere 20 hoteller i 2020. For at kunne realisere det mål, skal Zleep Hotels kunne bevise sine kompetencer for at fremstå som en attraktiv franchisegiver, samarbejdspartner og investering. Læs mere om Zleep Hotels.
Følg pressemeddelelser fra Core Hospitality A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Core Hospitality A/S
Marriott-rebrand giver effekt: Et år med stærkere global rækkevidde4.2.2026 14:35:42 CET | Pressemeddelelse
Da 14 danske hoteller for et år siden rebrandede til Four Points Flex by Sheraton - et nyt hotelkoncept under Marriott International - var ambitionen klar: at styrke hotellernes internationale synlighed, digitale distribution og direkte relation til gæsterne. Ét år senere gør driftselskabet, Core Hospitality, nu status på det første år med konceptet.
Ny struktur skal styrke hotelgruppes kommercielle indsats22.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Core Hospitality indleder 2026 med en opdateret organisering af den kommercielle afdeling. Målet er at skabe tydeligere ansvar, tættere samarbejde og et endnu skarpere fokus på både salg og professionel gæstekommunikation.
Core Hospitality ansætter ny salgschef i Norge13.1.2026 13:35:11 CET | Pressemeddelelse
Helene Myre får ansvar for ehvervskunder og firmaaftaler på Moxy Bergen og Moxy Tromsø.
Nyt samarbejde skal tiltrække internationale virksomheder til Nordhavn11.11.2025 10:45:20 CET | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem Fairfield by Marriott Copenhagen Nordhavn og CodeNode Copenhagen gør det markant lettere for virksomheder at afholde professionelle events i hjertet af Nordhavn. Kombinationen af high-tech eventfaciliteter og international hotelstandard giver arrangører en gnidningsfri oplevelse - fra idé til evaluering.
Rejsegilde markerer næste skridt for Moxy Aarhus og udviklingen af Sydhavnskvarteret7.11.2025 13:37:40 CET | Pressemeddelelse
I et kvarter, der summer af kreativitet, tager Aarhus nu næste skridt mod at blive en international hotelby. Med rejsegildet på Moxy Aarhus er byen ét skridt tættere på et hotel, der ikke bare handler om overnatning, men om liv, events og fællesskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

