Violinist Kumi Shimizu og korpsdanser Sebastian Suhr hædret med legater fra ny fond
13.9.2023 17:20:30 CEST | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse
Ny fond støtter uddannelse af Det Kongelige Teaters yngre musikere og dansere.

Den nye fond Kreditforeningsdirektør Vagn Terpager og hustru Birgitte Terpagers almennyttige Fond støtter yngre musikere og dansere ved Det Kongelige Teater. Fonden uddeler to årlige legater, og legatet blev i dag uddelt for første gang. De første kunstnere, der modtager det nye legat, er violinist Kumi Shimizu og korpsdanser Sebastian Suhr. De modtager begge 125.000 kr.
Fondens motivation for tildelingen af legatet til Kumi Shimizo og Sebastian Suhr er:
“Kumi Shimizu er uddannet ved Tokyo University of the Arts og Royal Academy of Music i London. Kumi har været ansat som soloviolinist i Det Kongelige Kapels 1. violingruppe siden 1. november 2019.
Kumi er en meget aktiv orkester- og kammermusiker og har i de seneste år løftet en imponerende stor kunstnerisk og kollegial opgave ved at varetage positionen som koncertmester i Kapellet i lange perioder. Ved disse lejligheder har Kumi udvist et stort kunstnerisk engagement og potentiale samt en empatisk og forstående tilgang til kollegerne i orkestret og i kommunikation med dirigenter. Som modtager af det nystiftede rejselegat vil Kumi kunne udvikle sit allerede meget store kunstneriske potentiale til stor gavn for såvel hende selv som Det Kongelige Teater og Kapel,” udtaler kapelchef, Jesper Rützou Rosenkilde.
”Sebastian Suhr er uddannet fra Det Kongelige Teaters Balletskole, hvor han som 6-årig blev optaget i 1. klasse. Som elev på balletskolen medvirkede Sebastian i en lang række børneroller, og han optrådte i sine teenageår i forestillinger med Kompagni B. Han blev optaget som aspirant i Den Kongelige Ballet i 2019 og fik ansættelse som korpsdanser i 2022.
Sebastian er på trods af sin unge alder en særdeles alsidig, nysgerrig og energisk danser. Han besidder umiddelbar og naturlig teatralsk flair i sin sceneoptræden. Han er meget passioneret og dedikeret til sit fag og har en ufravigelig disciplin og arbejdsmoral. Han er derfor den første danser fra Den Kongelige Ballet, som modtager Terpagers nystiftede legat,” udtaler balletmester Nikolaj Hübbe.
Om Kreditforeningsdirektør Vagn Terpager og hustru Birgitte Terpagers almennyttige Fond
Fondens formål er at tilgodese uddannelse, gerne i udlandet, af en eller flere unge lovende kunstnere inden for Den Kongelige Ballet eller Det Kongelige Kapel, og modtagerne udpeges af bestyrelsen uden forudgående ansøgning. Det Kongelige Teater er repræsenteret i fondens bestyrelse ved balletmester Nikolaj Hübbe og kapelchef Jesper Rützou Rosenkilde. Uddelingen af legatet finder sted hvert år den 13. september, som er ægteparrets bryllupsdag samt Vagn Terpagers fødselsdag.
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig. opera og koncerter
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater skal fra august 2027 have ny teaterchef17.9.2026 18:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Kasper Holten har siden 2018 været teaterchef for Det Kongelige Teater. Han har besluttet at stoppe, når hans kontrakt udløber i august 2027.
The Royal Danish Theatre to appoint new CEO in August 202717.9.2026 18:35:00 CEST | Press release
Kasper Holten has served as CEO of the Royal Danish Theatre since 2018 and will step down when his contract expires in August 2027.
Årets P2 Kunstner og Det Kongelige Kapel fejrer Carl Nielsen17.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Kongelige Kapels solofløjtenist Joachim Becerra Thomsen er solist i Carl Nielsens Fløjtekoncert, der fylder 100 år. Koncerten dirigeres af Ingo Metzmacher, som for første gang står i spidsen for Det Kongelige Kapel.
Kunstnere fra Det Kongelige Teater modtager legater fra Terpager-fonden16.9.2026 10:00:52 CEST | Pressemeddelelse
Kreditforeningsdirektør Vagn Terpager og hustru Birgitte Terpagers almennyttige Fond har i år tildelt legater til Caroline Iversen og Phillip Katsnelson fra Den Kongelige Ballet samt musikerne Therese Andersen og Jonathan Jakshøj fra Det Kongelige Kapel.
Seks erfarne skuespillere åbner teatrets maskinrum i afskedsforestilling15.9.2026 12:49:53 CEST | Pressemeddelelse
Et drømmehold af skuespillere, Stina Ekblad, Tina Gylling Mortensen, Karen-Lise Mynster, Jens Albinus, Nicolas Bro og Olaf Johannessen, viser teatrets magi som illusionsmaskine. Instruktør Staffan Valdemar Holms og scenograf Bente Lykke Møllers allersidste forestilling plukker fra klassikere og nye tekster i collage-forestillingen Teatermaskinen. Urpremiere den 25. september i Skuespilhuset.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum