Universitetsuddannelse giver indvandrere større løngevinster end kortere uddannelser - og giver større samfundsøkonomisk overskud
Indvandrere, som får adgang til universitetet, tjener 48.000 kroner mere om året end indvandrere, som får adgang til kortere uddannelse.
En universitetsuddannelse er dyr for staten, men indberegner man de senere løngevinster, opnås et samfundsøkonomisk overskud på omkring 12.000 kr. per indvandrer.
Årlig lønindkomst for indvandrere, otte år efter de deltog i studieprøven

Adgang til universitetsuddannelse påvirker indvandreres giftemønstre
Færre indvandrere med adgang til universitetsuddannelse gifter sig med danskere. Det viser et nyt studie fra ROCKWOOL Fondens Forskningsenhed, der har undersøgt, om det sproglige adgangskrav til universitetet påvirker, hvem unge indvandrere gifter sig med.
Lidt under halvdelen af indvandrere, der går op til studieprøven, er allerede gift (45 procent), og over halvdelen af disse er gift med en etnisk dansker (29 procent).
Indvandrere bliver i lidt højere grad gift og i lidt mindre grad skilt, når de består prøven og får adgang til universitetet. Adgang til universitetet ser således ud til at øge og stabilisere andelen af indgåede ægteskaber.
Tendensen til flere og mere stabile ægteskaber dækker dog over to modsatrettede tendenser: Mens andelen, der gifter sig med en anden indvandrer, stiger, falder andelen, der gifter sig med en dansker.
Ægteskabelig status for indvandrere, otte år efter de deltog i studieprøven.

Kontakter
Bodil Wullum NielsenFormidlingsansvarligROCKWOOL Fonden
Tlf:60575475bon@rockwoolfonden.dkLinks
Om ROCKWOOL Fonden
ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.
ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor.
For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.
Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Danmark blandt de lande i EU med størst stigning i indvandreres uddannelsesniveau23.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indvandrere til Den Europæiske Union er mere veluddannede end nogensinde før. En ny analyse fra ROCKWOOL Fonden Berlin viser, at andelen af indvandrere med en videregående uddannelse i 2024 har nået et rekordhøjt niveau og fortsætter den markante opadgående tendens, som har præget det seneste årti.
Kriminalitet blandt flygtninge på starthjælp smittede til deres naboer17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ikke-danske borgere, som delte opgang med flygtninge, der modtog starthjælp, er mere kriminelle end naboer til flygtninge, der modtog den noget højere kontanthjælp. Den øgede kriminalitet blandt flygtninge, der modtog starthjælp, ser altså ud til at have spredt sig til deres naboer, viser et nyt forskningsstudie støttet af ROCKWOOL Fonden.
Ældre bliver i deres store boliger - børnefamilier klemmer sig sammen11.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligmarkedet er i høj grad ”låst” af ældre – mange af dem enlige - der holder fast i store boliger. Selv blandt de 75+- årige, bor langt over halvdelen i boliger med mindst fire værelser. Det binder de ældre til store boligudgifter, og gør det samtidig sværere for børnefamilierne at finde boliger med plads til alle. Og en lang række boligrelaterede tilskud er med til at forstærke den uhensigtsmæssige tendens.
Familieforsker: Fertilitetskrisen er overdrevet16.5.2025 09:05:33 CEST | Pressemeddelelse
Vi får færre børn og nye fremskrivninger af befolkningstallet i Danmark tegner et dystert billede af fremtiden. Men en ny analyse ser mere optimistisk på sagen, for børnene lader bare vente på sig, mens flere og flere kommende mødre tager en længere uddannelse.
Pigers karakterforspring skyldes i høj grad nye eksamensformer14.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskellen mellem drenge og pigers karakterer ved folkeskolens afgangseksamen stiger, men pigernes forspring skyldes ikke alene flid og øget faglighed. Ny analyse viser, at størstedelen af forskellen i karakterer skyldes, at piger præsterer bedre ved en bestemt type afgangsprøver – nemlig de prøver, hvor eleverne forbereder et oplæg forud for eksamensdagen. Og den slags prøver er der kommet flere af de seneste ti år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum