Nyt samarbejde: Kendt musiker, festival og mæglerkæde støtter hjemløse
Poul Krebs gav koncerten ’Home’ til støtte for hjemløse og landsforeningen Hus Forbi – organisationen Hjemløs i Aarhus modtog 25.000 kr. fra mæglerkæden Home ved årets Tønder Festival

"De unge hjemløses historie er langt mere fortvivlende og rørende end nogen sang, jeg nogensinde kunne skrive.”
Ordene kom fra musikeren og sangskriveren Poul Krebs og satte rammen om det nye samarbejde mellem musikeren, Tønder Festival og ejendomsmæglerkæden Home, der foldede sig ud ved en koncert på årets festival.
Koncerten var skabt på initiativ af Poul Krebs og bestod af sange tilegnet unge hjemløse, herunder et nummer lavet særligt til begivenheden: "The times they are a-changing."
Donation til 'Det Rullende Hjerterum'
Til koncerten donerede Home desuden 25.000 kroner til den frivillige organisation Hjemløs i Aarhus. Pengene går til initiativet ’Det Rullende Hjerterum’, der kører rundt og serverer mad til hjemløse.
Tønder Festival og Home ønsker at sætte fokus på, skabe viden om og indsamle midler til hjemløse i Danmark.
”Homes værdier handler om den tryghed, nærvær og fællesskab et hjem skaber for de mennesker, der har et. Som hjemløs har du ikke adgang til de værdier. Derfor støtter vi sagen. Det er helt afgørende for os som mennesker at have en tryg base.”, siger Uffe Drejer, adm. direktør for Home a/s.
Også koncert til næste år
Tønder Festival og Home fortsætter samarbejdet og planlægger blandt andet endnu en koncert til fordel for hjemløse næste år.
De medvirkende kunstnere Kira Skov, Steen Jørgensen, Kajsa Vala, Henning Kvitnes og Poul Krebs (og band) donerede hver et signeret album, som bagefter blev udbudt på en online-auktion.
Alle midler fra auktionen gik ubeskåret til Hus Forbi.
Du kan også støtte hjemløse i Danmark:
Lyt til nummeret skrevet til koncerten ’Home’ på Tønder Festival: "The times they are a-changing"
Støt Hjemløs i Aarhus direkte på MobilePay: 931600
Støt Hus Forbi direkte på MobilePay: 996555
Kontakter
Morten Riisgaard-DamMarketing- og kommunikationschef
Tlf:20408083mrdam@home.dkBilleder
Links
Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er en af landets mest kendte ejendomsmæglerkæder
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 850 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har 4 servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** medio 2022.
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Københavns bedst sælgende mægler bor på Vesterbro25.4.2025 13:36:43 CEST | Pressemeddelelse
Ejendomsmæglerkæden Home sidder nu på 3 af de 4 øverste pladser med ejendomsmæglerbutikker, der sælger flest boliger i Københavns kommune
Flyttebarometer: Plads er den vigtigste grund til, at vi flytter24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pladshunger: Opsparet behov for flere kvadratmeter efter en periode med høje renter og inflation driver danskernes flytteplaner. ’Lyst til forandring’ og ønsket om en have er også udbredte årsager
Top 10-kommuner: Her er danmarksmesteren i boligsalg i årets start16.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Handelstallene stiger – se salgstallene i din kommune – 87 kommuner har flere handler i 1. kvartal
Danskerne holder af deres ’Corona-sommerhuse’15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Seks ud af syv har beholdt det sommerhus, de købte under Corona-nedlukningen. Dem, der har solgt, har tjent over en halv mio. kr.
To ud af tre sommerhuse til salg er forsvundet i flere kommuner11.4.2025 10:49:55 CEST | Pressemeddelelse
Til salg - topliste: Udbuddet af sommerhuse er stadig halveret på landsplan – se hvilke kommuner hvor det er nemmest at finde drømmehuset
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum