Fødevareministeren reagerer på afrikansk svinepest i Sverige
De svenske myndigheder har konstateret afrikansk svinepest i vildsvin nordvest for Stockholm. Fødevarestyrelsen følger situationen tæt, og fødevareministeren er i dialog med den svenske landbrugsminister.
Onsdag konstaterede svenske myndigheder afrikansk svinepest i et dødt vildsvin nordvest for Stockholm, og et større område i Sverige er blevet klassificeret som en inficeret zone og underlagt restriktioner.
Fødevareministeren har modtaget en orientering fra Fødevarestyrelsen, der viser, at risikoen for at sygdommen kommer ind i Danmark via lovlige varer fra Sverige eller vildsvin er meget lav og dermed uændret. Orienteringen peger dog også på, at risikoen for, at jægere bringer sygdommen ind i Danmark er steget fra meget lav til lav.
Fødevareministeren og de danske myndigheder følger situationen tæt.
Fødevareminister Jacob Jensen (V) siger:
”Jeg er naturligvis opmærksom på situationen med fundet af afrikansk svinepest i vildsvin i Sverige, og jeg har modtaget en orientering fra Fødevarestyrelsen, der følger situationen tæt. Styrelsen udsendte torsdag en nyhed om, hvordan man bedst muligt undgår at tage afrikansk svinepest med til Danmark, hvis man eksempelvis har været på jagt i Sverige. Jeg har derudover været i dialog med den svenske landbrugsminister, som har orienteret om, hvordan de svenske myndigheder arbejder med at inddæmme smitten. Og jeg har i den forbindelse tilbudt dansk assistance, hvis de svenske myndigheder vurderer, at der er behov herfor.”
Fødevareminister Jacob Jensen har ligeledes været i dialog med det danske Jægerforbund om situationen. På baggrund af udviklingen i sagen vil Fødevarestyrelsen overveje, om der er behov for et intensiveret samarbejde med politiet og toldvæsenet ved grænsen, hvor der eksempelvis vil kunne iværksættes en oplysningsindsats målrettet jægerne.
Her kan du læse Fødevarestyrelsens nyhed.
Yderligere oplysninger:
Fødevareministeriets pressetelefon: +45 2018 4052 eller presse@fvm.dk
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Fiskeristyrelsen får ny direktør29.11.2023 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kenneth Joensen tiltræder den 1. januar 2024 som ny styrelsesdirektør i Fiskeristyrelsen. Han erstatter Nanna Møller, som er blevet direktør i Trafikstyrelsen.
Millioner på vej til udvikling af den plantebaserede fødevaresektor27.11.2023 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Plantefonden har netop offentliggjort de i alt 36 projekter, der har fået tilsagn for et samlet beløb på 58,2 mio. kr. Projekterne spænder fra opkvalificering af køkkenprofessionelle til oplysningsindsatser, der skal styrke det private forbrug.
Nye lavbundstal: 38.628 hektar lavbundsprojekter er igangsat23.11.2023 15:49:12 CET | Pressemeddelelse
38.628 hektar lavbundsjorder er nu enten færdigetableret, under realisering eller under forundersøgelse til udtagning. Det er mere end en tredjedel af de 100.000 hektar, som partierne bag Landbrugsaftalen har en ambition om at have udtaget i 2030. Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V), kalder projekterne ”afgørende for den grønne omstilling”.
Ny bestyrelse markerer frisk start til tænketank om madspild21.11.2023 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) udpeger Salling Group-chef Louise Gade til at stå i spidsen for tænketanken ONE\THIRD, der bl.a. arbejder for at styrke den samlede danske indsats for at reducere og forebygge madspild og fødevaretab.
Nu bliver det nemmere at få kompensation for udtagning af lavbundsjorde20.11.2023 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ekspertgruppen for udtagning af lavbundsjorder afleverede i august den første af to delrapporter om, hvordan der sættes fart på lavbundsindsatsen. Nu følger minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V), op på endnu en af ekspertgruppens anbefalinger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum