Klima- og Bæredygtighedsprisen 2023: En hædring af engagement inden for klima og bæredygtighed i landbruget
Den prestigefyldte Klima- og Bæredygtighedspris 2023, ”Ungeprisen”, som er indstiftet i fællesskab af Landbrug & Fødevarer, Forenet Kredit og Nykredit, står nu foran sin årlige uddeling. Så hvis du kender en ung landmand, der fortjener æren, er tiden nu kommet til at pege på en kandidat. Prisen uddeles d. 15. november på Bygholm Landbrugsskole ved Horsens.

Vi nærmer os slutningen af året, hvor "Ungeprisen" atter tager scenen med et mål om at hædre de yngre generationers bidrag til klima og bæredygtighed i landbruget. Initiativet ønsker at hylde unge landbrugeres indsats og engagement i at fremme bevidstheden om et af tidens vigtigste temaer i landbrugssektoren.
”Da vi i Nykredit er foreningsejet, har vi et særligt ønske om at være med til at rykke Danmark i en grønnere retning. Med Ungeprisen vil vi derfor gerne bakke op om de unge landbrugere, der har gjort en ganske særlig og bemærkelsesværdig indsats for at fremme bevidstheden om den grønne dagsorden. Det håber vi kan være med til at inspirere andre kommende landbrugere til at bevæge sig i en grønnere retning, når de senere hen skal stifte deres egen bedrift,” siger Lene Gade Hovmøller, landbrugsansvarlig i Nykredit.
For at være berettiget til den ærefulde pris, skal kandidaten på forskellige måder have delt budskabet om klima og bæredygtighed i landbruget. Dette kan for eksempel være gennem:
- Deling af skriftlige, visuelle eller mundtlige budskaber om emnet på sociale medieplatforme, både personlige og professionelle
- Integration af emnet i skoleopgaver eller lignende
- Forfattet eller medvirket i artikler relateret til klima og bæredygtighed
- Deltagelse i podcasts, radio eller tv-programmer
- Bidraget til arrangementer eller deltaget i debatter med fokus på emnet
Ungeprisen er en enestående chance for at blive anerkendt for sine bestræbelser og bidrag. Den belønner engagement inden for områder, der er vitale for fremtidens bæredygtige landbrug.
For at komme i betragtning til Klima- og Bæredygtighedsprisen på 15.000 kroner, skal man opfylde følgende kriterier:
- Være under 35 år
- Endnu ikke have etableret en landbrugsvirksomhed
- Være under uddannelse eller beskæftiget inden for landbrugssektoren
Deltag i en bemærkelsesværdig mulighed for at blive anerkendt – og ikke mindst, inspirere andre unge til at tage del i klima- og bæredygtighedsdiskussionen i landbruget.
De interesserede opfordres til at indstille deres kandidater inden den 15. oktober 2023.
For mere information om nomineringsprocessen og prisen, besøg venligst Klima- og bæredygtighedsprisen (lf.dk)
Nøgleord
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520presse@lf.dkBilleder
Om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Kantineprisen 2025: De tre nominerede kantiner er nu fundet24.4.2025 12:28:31 CEST | Pressemeddelelse
De tre nominerede til Kantineprisen 2025 er Normal A/S, Hedensted, TitanHus, København N og Søstrene Grene Import A/S, Aarhus I løbet af foråret vil juryen besøge kantinerne for at opleve deres daglige praksis og vurdere, hvordan ambitioner omsættes til smagfulde måltider.
Stor juridisk sejr er officielt i hus: Aabenraa Kommune anker ikke erstatningssag om Tinglev Mose24.4.2025 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget i Aabenraa Kommune har besluttet ikke at anke afgørelse til landsretten om erstatning til to lodsejere efter et naturgenopretningsprojekt i Tinglev Mose. En stor og vigtig sejr for landmændenes retsstilling lyder det fra Landbrug & Fødevarer.
Kongen på eksportfremstød i Japan med fokus på danske fødevarer23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med bagagen fuld af innovative løsninger, bæredygtige produkter og fødevarer i verdensklasse, er Landbrug & Fødevarer i denne uge på eksportfremstød til Japan. Med deltagelse af en række danske landbrugs- og fødevarevirksomheder og producenter samt H.M. Kong Frederik, der samtidig er på tiltrædelsesbesøg i Japan, sætter delegationen fokus på at styrke den danske fødevareeksport til et marked, hvor potentialet er stort.
Økologi hitter igen: 2024 tangerer rekordsalg i detailhandlen22.4.2025 09:07:17 CEST | Pressemeddelelse
Trods stigning i økologisalget på 3 pct. til 16,0 milliarder kr. i 2024 er der fortsat behov for øget fokus på økologiudvikling mener Landbrug & Fødevarer.
Ny handelsaftale med Kina baner vej for øget eksport af dansk maltbyg21.4.2025 12:54:39 CEST | Pressemeddelelse
En ny protokol mellem Danmark og Kina sikrer bedre adgang for dansk maltbyg til det kinesiske marked. Aftalen om maltbyg, der bruges i øl-produktion verden over, åbner for, at mere dansk maltbyg kan sendes til Kina, der er et strategisk vigtigt marked.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum