Assens Dykkerklub vinder årets klima- og biodiversitetspris
De er lange og grønne, og de er guld værd for både biodiversiteten og binding af CO2. Det er naturligvis ålegræs, vi taler om, og ålegræsset spillede en vigtig rolle, da politikerne i Medborgerskab, Kultur og Beskæftigelsesudvalget udpegede vinderen af årets klima- eller biodiversitetsinitiativ 2023.

Her var Assens Dykkerklub indstillet for deres arbejde med at forbedre biodiversiteten på havbunden og med at skabe et bedre havmiljø.
”Vi går fra at have dykket rundt og observeret tingene til, at vi nu aktivt er med til at gøre en forskel ved at bruge vores udstyr til at forbedre havmiljøet”, fortæller Johnny Billing, formand for Assens Dykkerklub, og fortsætter:
”Vi er meget beæret og stolte over at få den her pris. Det var jo et stærkt felt, vi var oppe i mod. Det er super vigtigt, at vi får fokus på at passe på vores havmiljø, og vi håber, at vi med vores initiativ kan være med til at inspirere andre til også at gøre noget”
”Vi vil gerne give noget tilbage til naturen”
Klubben har blandt andet været med til at arrangere affaldsindsamling i havne og marinaer og ikke mindst været en stor samarbejdspartner i Projekt Kysthjælper, hvor de har hjulpet med at plante ålegræs på havbunden for at forbedre tilstanden i Lillebælt:
”Vi vil gerne tage ansvar for den natur, som vi også selv benytter. Det handler om at benytte naturen på en bæredygtig måde og også give noget tilbage til naturen”, fortæller formanden, og fortsætter:
”Vi har mange unge, som er meget engageret i den her dagsorden, og vi kan se at det er noget, som optager vores medlemmer meget.”
Prisen skal skabe inspiration
Det er 2. gang, Assens Kommune kårer årets klima- eller biodiversitetsinitiativ:
”Med prisen vil vi gerne anerkende de borgere, foreninger og lokalsamfund, som tager initiativ til eksempelvis at nedbringe CO2-udledning, fremme biodiversiteten eller på anden måde arbejde for at fremme den grønne omstilling til inspiration for andre. Assens Dykkerklub har både arbejdet med biodiversitet og med at nedbringe CO2”, fortæller Søren Thomsen, formand for Medborgerskab, Kultur og Beskæftigelsesudvalget i Assens Kommune.
Alle har kunnet indstille tiltag og initiativer til prisen, og ud over Assens Dykkerklub var Saltoftes Borgerforening og Markfællesskabet i Skalbjerg også indstillet.
Kom med når vi fejrer kåringen
Den 19. september klokken 15.30 vil Assens Dykkerklub få overrakt prisen samt 10.000 kroner, som de kan bruge til at fortsætte det gode arbejde for bedre biodiversitet under havoverfladen.
Det foregår hos Assens Dykkerklub, Næsvej 20 i Assens – og pressen er også velkommen.
Nøgleord
Kontakter
Søren ThomsenFormand for Medborgerskab, Kultur og BeskæftigelseAssens Kommune
Tlf:22 43 58 82Sanne Munk DollKlimakoordinatorAssens Kommune
Tlf:23 34 99 29Johnny BillingFormandAssens Dykkerklub
Tlf:50 96 95 28Billeder
Links
Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Assens Kommune kårer årets lokale kulturinitiativ13.5.2025 09:49:13 CEST | Pressemeddelelse
Assens Kommune vil fremover kåre årets lokale kulturinitiativ. Vinderen får 10.000 kroner til fremtidige kulturinitiativer i lokalsamfundet.
Lea og 47 andre unge er klar til juniormesterlære i Assens Kommune5.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra det kommende skoleår træder den nye juniormesterlæreordning i kraft. Udskolingseleverne får dermed mulighed for at tage en mere praktisk og erhvervsrettet afgangseksamen, hvor 1-2 dage om ugen tilbringes i praktik i en virksomhed. Den mulighed er der 48 elever i de kommende 8. og 9. klasser i Assens Kommune, der gerne vil benytte sig af.
Jordfordeling til nyt vådområde er kommet på plads29.4.2025 10:15:38 CEST | Nyhed
Nu er et nyt natur- og vådområde på 124 ha på vej ved Frøbjerg og Orte. Og takket være et fantastisk samarbejde, er jordfordelingen kommet på plads på rekordtid for et projekt af denne størrelse.
Ældrelov: Assens Kommune ruster sig til helhedsplejen med helt ny organisering9.4.2025 11:44:39 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli træder den nye Ældrelov i kraft. Med den følger nye pleje- og omsorgsforløb, som Social- og Ældreudvalget i Assens Kommune har sendt i høring. Og nu er planen for den administrative organisering også på plads med 4 nye helhedsplejegrupper, hvor hjemmeplejens enheder og sygeplejen samles.
Ny borgerrådgiver ansat i det Nord-Vestfynske1.4.2025 11:59:32 CEST | Pressemeddelelse
Maiken Hansen er netop ansat som ny borgerrådgiver i Assens, Middelfart og Nordfyns Kommuner med start 1. maj 2025. Det står klart efter, at byrådene i alle tre kommuner har godkendt ansættelsen af Maiken Hansen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum