Transportministeriet

Hurtige busser i Aarhus skal miljøvurderes

Del

Forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 giver midler til en gennemførelse af miljøvurdering og skitsering af BRT-busser på Ringvejen i Aarhus.

I infrastrukturaftalen fra 2021 blev det aftalt, at den højklassede kollektive transport skal støttes. 

Aarhus Kommune ønsker at undersøge muligheden for at lave en BRT-busrute på Ringvejen uden om Aarhus, som skal forbinde nord og syd med en hurtig, tværgående busrute.

Forligskredsen bag Infrastrukturplan 2035 er enige om at finansiere halvdelen af udgiften til miljøkonsekvensvurderingen, 12,5 millioner kroner.

Miljøundersøgelserne ventes at vare omkring to år.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet: 
Thomas Jensen, thomas.jensen@ft.dk, 61 62 41 78 

Venstre: 
Peter Juel-Jensen, peter.juel-jensen@ft.dk, 61 62 46 28

Moderaterne: 
Peter Have, peter.have@ft.dk, 33 37 58 29

Socialistisk Folkeparti:
Sofie Lippert, sofie.lippert@ft.dk, 61 62 49 62

Danmarksdemokraterne:
Kenneth Fredslund Petersen, kenneth.petersen@ft.dk, 61 62 48 96

Liberal Alliance:
Jens Meilvang, jens.meilvang@ft.dk, 61 62 49 64

Det Konservative Folkeparti:
Niels Flemming Hansen, niels.hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Enhedslisten:
Jette Gottlieb, jette.gottlieb@ft.dk, 61 62 36 70

Radikale Venstre:
Stinus Lindgreen, stinus.lindgreen@ft.dk, 61 62 33 37

Alternativet: 
Christina Olumeko, christina.olumeko@ft.dk, 61 62 49 85

Dansk Folkeparti: 
Nick Zimmermann, nick.zimmermann@ft.dk, 61 62 49 51 

Kontakt transportminister Thomas Danielsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum