Center for Børns Litteratur og Medier på Aarhus Universitet fejrer 25 års jubilæum fredag den 8. september
5.9.2023 15:03:05 CEST | Aarhus Universitet: Arts | Pressemeddelelse
Vi inviterer derfor alle til at deltage i fejringen fredag den 8. september fra kl. 11-16
Jubilæets tema: ”Børns litteratur og medier – spørgsmål for fremtiden”
Tid: Fredag d. 8. september 2023 11-16
Sted: Store Sal, bygning 1585, Langelandsgade 139, Aarhus C.
Pris: kr. 200 (gratis for ansatte ved AU og studerende)
Pressen er velkommen og kan I ikke dukke op på dagen kan man kontakte centerleder Nina Christensen på mobil: 2165 3859
PROGRAM:
11:00-11:15: Velkomst v. centerleder og professor v. Center for Børns Litteratur og Medier, Nina Christensen: Rammesætning og introduktion til program
11:15-12:15: At skrive til medier for børn og unge:
Sarah Mygind, lektor, ph.d. ved Center for Børns Litteratur og Medier: ”Hvad er litterær talentudvikling anno 2023? Børn og unges samarbejde og samskabelse mellem og på tværs af medier i organiserede kontekster”.
Elin Algreen-Petersen, rektor for Manuskriptskolen for Børnefiktion: ”At køre på skinner, andre har lagt - i et helt nyt tog. Om etablering af Manuskriptskolen for Børnefiktion”.
12:15-12:45: Frokost
12:45-13:45: At formidle tekster og medier for børn og unge
Cecilie Bogh, forlagschef ved Dansklærerforeningens Forlag: ”"Let, kort og gang i den". Hvad sker der, når unge læsere inddrages både i produktion og formidling af børne- og ungdomslitteratur? Og hvorfor er det vigtigt?”
Marie Østergaard, bibliotekschef ved Aarhus Kommunes Biblioteker: "”Hvad dælen skal der til?” Hvordan skaber vi styrket medieformidling af og med børn og unge på tværs af organisationer?"
13:45-14:00: Kaffe
14:00-15:00: Børn og unges perspektiver omkring tekster og medier
Lasse Balleby, ph.d.-stipendiat ved Center for Børns Litteratur og Medier: ”Børn i sårbare og udsatte positioner og deres digitale liv og fællesskaber online”
Stine Liv Johansen, lektor, ph.d. ved Center for Børns Litteratur og Medier: ”Hvem er med – og hvem er ikke? Differentierede børneperspektiver i empirisk forskning”
15:00-15:15: Benstræk
15:15-16:00: Forbindelser mellem forskning, uddannelse og producenter/aftagere:
Ole Kjær Thomasen, The Lego Foundation: Centrale spørgsmål omkring børn og unges leg og medier fra LEGO Fonden. Hvad kunne ønskerne være til forskning og uddannelse?
Nina Christensen, professor, ph.d. ved Center for Børns Litteratur og Medier: Afsluttende overvejelser i forlængelse af dagens oplæg
16:00-17:30 Reception (Foyer)
Kontakter
Centerleder og professor Nina Christensen
Mobil: 2165 3859
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks, der skal synliggøre AI-skabt indhold18.3.2026 13:54:21 CET | Pressemeddelelse
2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen.
Elever lærer demokrati, når de oplever det i skolen18.3.2026 10:02:05 CET | Pressemeddelelse
Om knap en uge er der folketingsvalg, og mange unge skal stemme for første gang. Men hvordan forbereder vi bedst skoleelever på at deltage i demokratiet? En ny forskningsoversigt fra DPU, Aarhus Universitet viser, at det styrker de unges demokratiske dannelse, når de oplever, at skolen og lærerne inddrager dem i beslutninger, og at de åbent kan diskutere deres holdninger i klassen.
Kulturlivet kan blive bedre til at lytte til børns forskelligartede stemmer10.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børn oplever mødet med kulturinstitutioner som museer og teatre meget forskelligt. Det viser resultaterne af forskningsprojektet ’BØV – Børns møde med den nationale kulturarv’, som forskere fra Aarhus Universitet står bag. I samarbejde med Nationalmuseet, Det Kongelige Teater og Statens Museum for Kunst har forskerne undersøgt, hvilke strategier de tre kulturinstitutioner bruger til at sikre børns ret til at møde kulturarven, og hvordan det opleves fra børnenes perspektiv.
Akut behov for EU-tolke: Aarhus Universitet inviterer til orienteringsmøde om Masteruddannelse i Konferencetolkning4.3.2026 11:24:43 CET | Pressemeddelelse
Aarhus Universitet inviterer til online orienteringsmøde 6. marts klokken 10-12 om Masteruddannelsen i Konferencetolkning, der især rettet mod en karriere som tolk i EU.
Konference sætter fokus på, hvordan AI ændrer kreativitet og kultur3.3.2026 13:42:22 CET | Pressemeddelelse
Hvordan påvirker kunstig intelligens den måde, vi skriver, skaber og samarbejder på? Det er omdrejningspunktet for konferencen "AI and the Creative Condition," som finder sted 23.–24. marts 2026 på Aarhus Institute of Advanced Studies (AIAS).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum