Øresundsbron slår ny månedsrekord – 923.496 passager i juli
Den daglige, weekend- og ugentlige trafikrekord blev først slået i uge 28. Men det varede kun en uge, før der blev sat nye rekorder.
I den sidste uge af juli blev weekend- og ugerekorden slået for tredje gang. Med i alt 923.496 passager i juli var det også den bedste måned, siden broen åbnede i 2000. Den slog dermed den seneste månedsrekord fra juli 2019 med hele 65.921 passager.
– Trafikken er rekordhøj, og det er dejligt at se, at alle nyder alt det, som Øresundsregionen har at byde på. På trods af den intense trafik flyder det godt gennem betalingsanlægget uden lange ventetider, siger Linus Eriksson, administrerende direktør for Øresundsbron.
Hver dag i juli foretog danske fritidskunder i gennemsnit omkring 5.800 passager med rabataftalen ØresundGO. Svenske fritidskunder foretog i gennemsnit omkring 4.660 passager om dagen.
– Den svage svenske krone bidrager sandsynligvis til den øgede trafik blandt danskerne. Men et generelt opsving i bilferier og lokale oplevelser menes også at bidrage til øget interesse på begge sider af broen. Den svenske fritidstrafik er mindre påvirket af valutaforskellen i ferieperioderne, siger Linus Eriksson.
Fakta: Trafikrekord på Øresundsbron
Døgn: 22. juli 2023 (35.513 passager)
Weekend (lørdag-søndag): Uge 30, 29.-30. juli 2023 (67.118 passager)
Uge: Uge 30, 2023 (220.117 passager)
Måned: Juli 2023 (923.496 passager)

Yderligere information: Kontakt Øresundsbrons presseafdeling på +45 33 41 61 15 eller presse@oresundsbron.com.
Øresundsbron er den faste forbindelse mellem Danmark og Sverige. Den er 16 kilometer lang og består af en bro, en tunnel og den kunstige ø Peberholm. Øresundsbron drives af Øresundsbro Konsortiet.
Følg Øresundsbrons Twitter og LinkedIn for nyheder fra broen.
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Øresundsbron
Følg pressemeddelelser fra Øresundsbron
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Øresundsbron
Ny årsrekord på Øresundsbron – næsten 8 millioner passager29.12.2025 09:35:41 CET | Pressemeddelelse
Med næsten 8 millioner passager i 2025 sætter Øresundsbron ny årsrekord. Brotrafikken steg med 5,5 procent sammenlignet med den seneste årsrekord sidste år. Broens 25-års jubilæum har været præget af stærk fritidstrafik, øget pendling, rekordhøj lastbiltrafik og flere topnoteringer.
Øresundsbron indgår nye rammeaftaler for digital udvikling18.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med at forenkle og forbedre den digitale kunderejse hos Øresundsbron fortsætter. Efter et udbud har Øresundsbron indgået flerårige rammeaftaler med seks leverandører, som styrker både produktudviklingen og den interne IT-infrastruktur.
Stigning for alle typer trafik på Øresundsbron28.10.2025 09:10:19 CET | Pressemeddelelse
Flere pendler over Øresundsbron, godstrafikken stiger, og fritidstrafikken slår rekord. Vejtrafikken steg med 6,4 procent i perioden januar–september sammenlignet med samme periode sidste år. Øresundsbro Konsortiets resultat før værdiregulering blev 1.363 mio. DKK i perioden januar–september – en stigning på 84 mio. DKK i forhold til året før.
Modkørende trafik i Øresundsbrons tunnel17.10.2025 11:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejtrafikken vil være dobbeltrettet i Øresundsbrons tunnel i uge 43. Fra kl. 19 til kl. 03 både den 22. og 23. oktober.
Trafikpåvirkning på Øresundsmotorvejen fra 20. oktober15.10.2025 10:20:52 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter skal forvente betydelig påvirkning på Øresundsmotorvejen på grund af kranarbejde ved Københavns Lufthavn. Den sidste frakørsel til lufthavnen på E20 – i retning mod Sverige – lukkes, og trafikanter henvises til tidligere frakørsler. Især i myldretiden om morgenen og eftermiddagen kan dette forårsage køer på strækningen fra d. 20. oktober og frem til slutningen af november.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

