Fælles nordisk udtalelse
De nordiske olympiske og paralympiske komitéer samt de nordiske nationale idrætsforbund gentager deres modstand mod at lukke russiske atleter ind i varmen.

De nordiske olympiske og paralympiske komitéer samt de nationale idrætsforbund i Norden har været samlet til nordisk møde i Nuuk i Grøndland.
På mødet blev situationen om atleter fra Rusland og Belarusia i international idræt drøftet. Siden det seneste nordiske møde i februar er den internationale olympiske komité, IOC, kommet med en anbefaling til de internationale forbund om at tillade atleter fra de to lande at konkurrere under neutralt flag. IOC har endnu ikke tilkendegivet, om komitéen ønsker atleter fra de to lande til OL.
Drøftelserne mellem de nordiske lande i Grønland endte med, at landene blev enige om at gentage det budskab, som blev udmeldt i forbindelse med landenes seneste møde i februar. Et budskab, der blev sendt direkte til: den internationale olympiske komité (IOC), de europæiske olympiske komitéer (EOC), sammenslutningen af olympiske komitéer (ANOC), den internationale paralympiske komité (IPC) og de europæiske paralympiske komitéer (EPC).
- The situation with the war in Ukraine has not changed.
- Therefore, we stand firm in our position, not to open for Russian and Belarusian athletes and officials in international sports participation.
- Now is not the right time to consider their return; that is our position.
- We, the Nordic Olympic and Paralympic Committees and Confederations of sports, take this opportunity to reaffirm our steadfast support once again with the Ukrainian people and the demand for peace.
- The Nordic Olympic and Paralympic Committees and Confederations of sports will work together, and in close dialogue with relevant stakeholders, continue to evaluate and monitor the situation closely.
Bag udmeldingen står de olympiske og paralympiske komitéer samt de nationale idrætsforbund i: Danmark, Finland, Island, Norge, Sverige, Grønland, Færøerne og Grønland.
Nøgleord
Kontakter
Hans NatorpFormand for Danmarks Idrætsforbund
Tlf:31444015hna@dif.dkJacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.700 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Danske atleter satte medaljerekord i 202531.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
De danske atleter vandt i 2025 rekordmange medaljer ved EM og VM. Hele 172 af slagsen blev det til.
Presseinvitation: Danmark til vinter-OL og PL30.12.2025 10:24:41 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 12. januar afholder DIF og Team Danmark pressemøde med overskriften ’Danmark til vinter-OL og PL’. Her afsløres blandt andet de danske fanebærere og den (næsten) komplette danske OL-trup til legene i Milano Cortina 2026.
11-årige Freja fra Guldborgsund er Danmarks bedste holdkammerat27.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Trods en alder på bare 11 år er Freja Matthisson Sejersen fra TSG Floorball Fighters helt afgørende for det gode humør på hendes hold. Det belønnes nu med titlen som Fremtidens Idræt for Børn og Unge Årets Holdkammerat og en præmie, der skal bruges på en tur til Hawaii – eller Lalandia med holdet. Hun modtager prisen til Sport 2025 i Herning 3. januar.
Jonas Vingegaard fuldender feltet til Årets Sportsnavn 202517.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jonas Vingegaard er tredje og sidste finalist i kampen om at blive Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Vinderen offentliggøres ved SPORT 2025 den 3. januar 2026.
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum