400 millioner kroner ekstra til kollektiv transport
31.8.2023 12:37:06 CEST | By-, Land- og Transportministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen vil med næste års finanslov afsætte 400 millioner kroner ekstra til den kollektive transport.
Den kollektive transport uden for de store byer er udfordret. Færre passagerer presser økonomien, og mange steder i landet betyder det færre afgange, der igen giver færre passagerer.
Regeringen har nedsat et ekspertudvalg, der skal se på nye løsninger for den kollektive transport i særligt de dele af landet, hvor bussen langt fra er fyldt. Nu er regeringen så også klar med 400 millioner kroner ekstra over de næste fire år som en ekstra håndsrækning til den kollektive transport.
Regeringen vil senere tage stilling til den konkrete udmøntning af de ekstra 400 millioner kroner. Pengene kan blandt andet bruges til at implementere ideer fra ekspertudvalget, når udvalgets anbefalinger foreligger. Midlerne giver også mulighed for initiativer på kortere sigt.
- Vi har brug for at tænke helt nyt, og derfor har jeg også store forventninger til ekspertudvalget. Med de ekstra 400 millioner kroner er der luft til at skubbe på udviklingen i den kollektive transport. Man skal også uden for de større byer kunne komme rundt uden kørekort, siger transportminister Thomas Danielsen.
De regionale trafikselskaber har i år fået udmøntet 140 millioner kroner i ekstraordinært tilskud. Samtidig er det aftalt i økonomiaftalerne at hæve deres kassekredit med i alt 600 millioner kroner.
Følg pressemeddelelser fra By-, Land- og Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra By-, Land- og Transportministeriet
Cykelstiprojekter for 269,9 millioner kroner fra cykelpuljen31.8.2026 08:01:12 CEST | Pressemeddelelse
34 cykelstiprojekter sættes i gang med midler fra cykelpuljen under infrastrukturaftalen. Projekter, der giver mere sikre skoleveje og får flere til at cykle, er prioriteret.
Flere direkte tog mellem Struer og København21.8.2026 09:11:18 CEST | Pressemeddelelse
Fra 13. december bliver antallet af direkte tog mellem Struer og København fordoblet, så der fremover vil være otte direkte afgange om dagen i hver retning.
5,7 millioner kroner er på vej til udviklingsprojekter på Sjælland og øerne21.8.2026 07:11:52 CEST | Pressemeddelelse
I dag lander en positiv besked i indbakken hos 16 projekter på blandt andet Fejø og Stevns, der modtager støtte fra Den Nationale Landdistriktspulje.
4,8 millioner kroner styrker udviklingen i Region Syddanmark og de omkringliggende øer21.8.2026 07:10:20 CEST | Pressemeddelelse
I dag lander en positiv besked i indbakken hos 13 projekter i blandt andet Esbjerg og Assens Kommune samt på Avernakø, der modtager støtte fra Den Nationale Landdistriktspulje.
Lokale udviklingsprojekter i Region Nordjylland får 2,7 millioner kroner21.8.2026 07:08:25 CEST | Pressemeddelelse
I dag lander en positiv besked i indbakken hos 6 projekter i blandt andet Brønderslev, Jammerbugt og Hjørring Kommune, der modtager støtte fra Den Nationale Landdistriktspulje.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum