Danskerne splittede omkring Wozniacki ved US Open – men står til at indkassere 1,2 millioner ved dansk Grand Slam-triumf
Det lyder måske som ønsketænkning, at Caroline Wozniacki vinder US Open i tennis. Men rigtig mange danskere tror på, at det danske tennis-es kan gå hele vejen, og kan samtidig se frem til en pæn økonomisk gevinst, hvis det sker. Vinder danskeren den store turnering, vinder Danske Spils Oddset-kunder således samlet 1,2 mio. kr. – men troen vakler en del i forhold til Wozniackis næste kamp.

Danskerne er tilsyneladende splittede, når det kommer til Caroline Wozniackis comeback: På den ene side er der noget, der tyder på, at danskerne virkeligt tror på, at det nok skal lykkes hende at vinde US open. På den anden side ser modstanden i hendes næste kamp en smule uoverstigelig ud.
”Det er lidt sjovt, for vi har modtaget ret mange indskud på Caroline som samlet vinder af US Open. Lige nu står vi til at udbetale 1,2 millioner kroner til vores kunder, hvis Caroline Wozniacki i næste uge vinder sin anden Grand Slam. Men når vi så kigger på den forestående kamp i anden runde, så er der klart flest, der har sat deres penge på modstanderen,” undrer oddssætter hos Danske Spil, Peter Emmike Rasmussen, sig.
Møder sin onde ånd
Modstanderen i anden runde er lidt af en gammel kending for Caroline Wozniacki. Og faktisk også lidt af en ond ånd: Det var nemlig Petra Kvitova, der slog danskeren ud af OL i Rio i 2016, og tjekken er en af de få spillere, der har overhånden i de indbyrdes opgør med danskeren.
”Vi vil så gerne se Caroline Wozniacki vinde tenniskampe, og det var godt at se hendes slå sig videre til anden runde, men vi må også bare sige, at hun stadig står overfor et kæmpe bjerg, hvis hun vil helt til tops. Fordi hun ikke er seedet som i gamle dage, så skal hun besejre mindst fire top 10-spillere, hvis hun vil vinde – og dem når hun endda kun frem til, hvis hun lige vinder over nummer 11, Petra Kvitova, i anden runde,” siger Peter Emmike Rasmussen.
De to spillere har fulgtes ad, siden de mødtes første gang i 2009 i Båstad i Sverige, hvor det blev til dansk sejr. I alt har de to stået over for hinanden 14 gange - Petra Kvitova har vundet de 8 opgør (men Caroline Wozniacki vandt det seneste opgør for fem år siden ved WTA Finals i 2018).
Caroline Wozniacki spiller sin kamp i anden runde mod Petra Kvitova natten til torsdag dansk tid.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Flere ejere af 1.000.000 kroner søges23.4.2025 14:28:19 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil efterlyser tre danskere, der har vundet en million kroner i Det Store Påske Lotto. Se her, hvor vinderne er fra.
Vild afslutning på påsken: 27 danskere blev millionærer mandag aften - se her hvor de bor22.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 27 danskere fik mandag aften en glædelig påskeoverraskelse: De vandt hver 1.000.000 kroner i Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto – se her, hvor vinderne kommer fra.
Sidste chance for at vinde millioner i Lotto på en mandag21.4.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ved at være sidste chance, hvis man skal være med i Det Store Påske Lotto, Danske Spils nye påsketradition med ekstra 25 x 1.000.000 kroner i præmier – hvilket er Danske Spils største millionchance. Det er desuden kun anden gang i historien, at man kan vinde i Lotto på en mandag.
Hele 12 millioner kroner til tre heldige danskere lørdag aften20.4.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et knastørt forår faldt regnen endelig over Danmark i weekenden: Tre steder i landet regnede det også med millioner af kroner lørdag aften - 12.000.000 i alt - til tre heldige danskere, der havde spillet Lotto.
Den ikke-så-anonyme-millionær på Lotto: ”Jeg har selv hængt mit foto op nede hos købmanden!”19.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en lille vestjysk by er det bestemt ingen hemmelighed, hvem der for nyligt vandt 1.000.000 i Lotto. ”Det er en lille by, og alle kender hinanden, så folk må godt vide, at det er mig.”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum