TV 2 Danmark

Marlene Billie Andreasen bliver senior executive producer hos TV 2

Del

Fredag 1. september tiltræder Marlene Billie Andreasen stillingen som senior executive producer i TV 2 Fiktion.

Marlene Billie Andreasen bliver senior executive producer hos TV 2. (Foto: Agnete Schlichtkrull/TV 2)
Marlene Billie Andreasen bliver senior executive producer hos TV 2. (Foto: Agnete Schlichtkrull/TV 2) Agnete Schlichtkrull/TV 2 TV 2

Fredag 1. september tiltræder Marlene Billie Andreasen stillingen som senior executive producer i TV 2 Fiktion. I samarbejde med senior executive producer Pernille Bech Christensen får hun ansvar for at sikre fortsat høj kvalitet på indhold og udviklingsprojekter fra TV 2 Fiktion.

Marlene Billie Andreasen kommer fra en stilling som Head of Scripted Content Denmark hos Viaplay Group, hvor hun i en årrække har stået i spidsen for Viaplays danske fiktionsportefølje. Forinden arbejdede hun som executive producer hos Viaplay. Her har hun blandt andet produceret tv-serierne 'Riget Exodus', 'Drømmeren - Karen Blixen bliver til' og 'Den som dræber - Fanget af mørket'.

Marlene er uddannet filmklipper fra Filmskolen i 2007 og har stor erfaring med at udvikle kommercielt brede serier af høj kvalitet samt en væsentlig ledelseserfaring.

- Jeg glæder mig rigtig meget til at blive en del af fiktionsholdet på TV 2. De resultater, som TV 2 Fiktion har opnået i de sidste mange år, har været ekstraordinære, og jeg ser frem til opgaven med at fastholde og udbygge TV 2s stærke position i en digital medievirkelighed. 

- Sammen med det erfarne fiktionshold på TV 2 ser jeg samtidig frem til at indgå i de stærke samarbejdsrelationer, TV 2 har opbygget med den danske fiktionsbranche. Vi står sammen over for nogle udfordringer i en både foranderlig og global medievirkelighed, og jeg glæder mig til at indgå i dette tætte samarbejde med en enormt kreativ og talentfuld branche for at finde langsigtede løsninger, der skal sikre, at TV 2 kan fortsætte med at bringe fiktion af høj kvalitet, variation og vitalitet, siger Marlene Billie Andreasen.

Hos TV 2 Fiktion skal Marlene indgå i lederteamet bestående af fiktionschef Mette Nelund, produktionschef Carsten Sparwath og senior executive producer Pernille Bech Christensen og får ansvaret for at lede indholdsteamet bag blandt andet TV 2s julekalendere og langt-løbende serier.

- Vi har fortsat høje ambitioner for fiktionsområdet og fortsætter vores investeringer i og udvikling af danskproduceret fiktion. Derfor ser vi meget frem til at få Marlene med på holdet. Marlene har den rette kombination af kommerciel forståelse og det stærke faglige fundament, der skal til for at sikre udviklingen af de store, brede fortællinger, som kan samle danskerne og skabe vigtige samtaler. Marlene starter som en forlængelse af den længerevarende organisatoriske udvikling af TV 2 Fiktion, vi har været i gang med for at kunne indfri ambitionerne på området sammen med den danske fiktionsbranche, siger TV 2s fiktionschef, Mette Nelund.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Marlene Billie Andreasen bliver ny senior executive producer hos TV 2.
Marlene Billie Andreasen bliver ny senior executive producer hos TV 2.
Agnete Schlichtkrull/TV 2 TV 2
Download

TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.

Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark

'Streaming i Danmark': Danskernes streamingforbrug er igen tårnhøjt i første kvartal10.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Streamingrapportens vigtigste pointer Danskernes streamingforbrug tangerer rekorden for det højeste gennemsnitlige antal minutter for et kvartal På tværs af distributionsformer når 34 programmer fra TV 2 og DR over 1 million seere i første kvartal 2025 og opnår status som såkaldte millionprogrammer De store nyhedsdagsordener sætter et tydeligt aftryk i streamingforbruget - forbruget af streamede nyheder på tværs af TV 2 og DR vokser med seks procent. På TV 2 Play er forbruget af nyheder vokset med otte procent siden første kvartal 2024, ligesom der ses et løft på TV2.dk og TV 2s apps, som i gennemsnit bruges dagligt af 1,35 millioner danskere Flere nye indholdskort blandt kvartalets mest sete programmer Foruden herrernes håndbold-EM, der er en af kvartalets helt store seermagneter, samles danskerne blandt andet om dokumentarer, boligprogrammer, underholdning og fiktion. På tværs af distributionsformer når 34 programmer fra TV 2 og DR over 1 million seere i første kvartal 2025 og opnår

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye