Landdistrikterne roser dele af finanslovsudspil: Et fuldt landevejsprincip vil styrke den trafikale ligestilling
Landdistrikternes Fællesråd roser regeringens forslag om et "fuldt landevejsprincip" og højere befordringsfradrag til yderkommuner i finansloven 2024. Det vil gøre en reel økonomisk forskel for mange bosat i landdistrikterne, mener formand Steffen Damsgaard.

Som en del af regeringens bud på en finanslov for 2024 foreslår regeringen at hæve befordringsfradraget i yderkommunerne med 100 millioner kroner årligt de næste fire år samt at indføre et "fuldt landevejsprincip", så det bliver billigere at sejle med færge i Danmark. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
- Færgerne er småøernes livsnerve og den eneste vej til og fra øen. En stabil og økonomisk overkommelig færgeforbindelse er vigtig for at folk vil besøge øerne som gæster og turister, og måske derefter vil bosætte sig på småøerne. Flere gæster og turister vil desuden forbedre mulighederne for at drive erhverv derfra, og derfor har vi i flere år kæmpet for, at det skal koste det samme at transportere sig en kilometer i færge, som det koster i en bil. Med det fulde landevejsprincip styrker vi den trafikale ligestilling mellem fastland og øerne, og det er meget positivt, efter at stigende brændstofpriser og den grønne omstilling de seneste par år har gjort det dyrere at tage færgen til øerne, fortæller Steffen Damsgaard.
Det fulde landevejsprincip koster 51 millioner kroner årligt, og der afsættes penge til de næste fire år. Regeringen vil desuden hæve befordringsfradraget med 100 millioner kroner årligt de næste fire år, hvor midlerne skal målrettes yderkommunerne. Landdistrikternes Fællesråd så gerne flere midler afsat til befordringsfradraget, men ser det som et skridt på rette vej.
- Det er godt at se, at regeringen har fokus på landdistrikterne, så det bliver mere økonomisk attraktivt at bosætte sig i land- og yderområder. Det fulde landevejsprincip og et hævet befordringsfradrag målrettet yderkommunerne vil gøre en reel økonomisk forskel for dem, der sejler med færge ofte eller pendler langt fra yderkommunerne. Det har vi længe kæmpet for, og derfor ser vi regeringens udmelding som en politisk sejr for landdistrikterne, fortæller Steffen Damsgaard.
Senere på ugen fremlægger regeringen et samlet bud på en finanslov for 2024, og Landdistrikternes Fællesråd håber på flere initiativer i landdistrikterne.
- Vi har stadigvæk et håb om flere initiativer og midler til landdistrikterne i regeringens finanslovsudspil. Så vi ser meget frem til, at det bliver fremlagt, afslutter Steffen Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPresse- og kommunikationsansvarligLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikterne: Ny aftale for demokratiske virksomheder gavner også erhvervslivet udenfor byerne1.12.2023 12:13:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og alle Folketingets partier har netop indgået en aftale om bedre vilkår for demokratiske virksomheder. Landdistrikternes Fællesråd kalder aftalen for særlig vigtig for erhvervslivet udenfor de største byer.
Landdistrikter: Gode landdistriktsaftryk i finanslovsaftalen27.11.2023 11:48:54 CET | Pressemeddelelse
Mandag formiddag præsenterede regeringen og aftalepartierne en finanslovsaftale for 2024. Landdistrikternes Fællesråd roser aftalen for at indeholde nogle solide landdistriktsaftryk, særligt indenfor uddannelses- og sundhedsområdet.
Landdistrikter: Tillykke med ministerposten, Morten Dahlin23.11.2023 10:08:04 CET | Pressemeddelelse
Torsdag omrokerede regeringen, hvor Morten Dahlin (V) overtager posten som minister for byer og landdistrikter samt kirkeminister og minister for nordisk samarbejde efter Louise Schack Elholm (V).
Landdistrikterne roser ekstra støtte til regionale lufthavne9.11.2023 10:09:51 CET | Pressemeddelelse
Transportministeriet har netop offentliggjort forslaget, at lufthavnene Midtjylland, Esbjerg, Sønderborg og Bornholm tildeles en økonomisk saltvandsindsprøjtning på næsten 50 mio. kr. årligt fra 2025. Landdistrikternes Fællesråd kalder det et vigtigt initiativ for at sikre indenrigsluftfarten og binde Danmark bedre sammen.
Landdistrikterne efterlyser akut førstehjælp til den kollektive trafik på finansloven8.11.2023 11:09:41 CET | Pressemeddelelse
Utilfredsheden med den kollektive trafik er stærkt stigende samtidig med, at trafikselskaberne kæmper med store underskud. Det vækker stor bekymring hos Landdistrikternes Fællesråd, som efterlyser en akut økonomisk indsats på finansloven til den kollektive trafik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum