Nu kan du streame nyheder og de største underholdningsprogrammer fra TV 2 med mobilselskabet OiSTER
1.11.2022 07:00:00 CET | 3 Danmark | Pressemeddelelse

Lavprismobilselskabet OiSTER lancerer i dag et nyt samarbejde med TV 2 PLAY. Det betyder, at du fremover kan vælge abonnementer, hvor streamingtjenesten TV 2 PLAY Favorit indgår. De nye attraktive abonnementspakker giver blandt andet adgang til at størstedelen af TV 2s livekanaler samt snigpremierer på TV 2s største programmer og dokumentarer.
I januar lancerede OiSTER et nyt abonnementsunivers med streamingtjenesterne Deezer og Viaplay. Og nu udbygger lavprismobilselskabet OiSTERtainment-universet med en ny aftale med TV 2, der giver kunder, der vælger OiSTERtainment, mulighed for adgang til TV 2 PLAY Favorit.
Den nye aftale indebærer, at du får adgang til størstedelen af TV 2s livekanaler herunder TV 2, TV 2 NEWS, TV 2 ZULU, TV 2 CHARLIE og TV 2 FRI. Samtidig giver det også adgang til alle TV 2’s kendte underholdningsprogrammer samt stærke dokumentarer, fiktionsserier og snigpremierer på disse.
”I begyndelsen af året lancerede vi hos OiSTER vores nye abonnementsunivers OiSTERtainment. Her fik danskerne mulighed for at få Viaplay Film & Serier samt Deezer Musik med deres mobilaftale hos os. Det har været så stor en succes, at vi nu byder et nyt medlem af OiSTERtainment-familien velkommen. Nu kan OiSTER-kunder også få TV 2 PLAY Favorit. Der er ingen tvivl om, at danskerne streamer mere end nogensinde, og derfor skal vi også kunne tilbyde adgang til de mest populære streamingtjenester, og det gør vi nu med to nye attraktive abonnementspakker," siger Anthony Lim, Director hos OiSTER.
Abonnementet Fri tale, fri sms/mms og 65 GB data inklusive TV 2 PLAY Favorit fås til 219 kroner om måneden. Er du hurtig, kan du få samme abonnement til 179 kroner i den første måned, hvis du køber inden 14. november.
Dermed vil du være klar til fx VM-slutrunden, hvor du kan se TV 2s livekampe på hovedkanalen samt sikre julefreden med julekalenderen, der kan streames on demand via TV 2 PLAY Favorit.
"Vi er glade for, at OiSTER nu også kan tilbyde TV 2 PLAY til deres kunder via OiSTERtainment-universet. Der er spændende perspektiver i samarbejdet, og sammen med vores øvrige partnerskaber er denne aftale med til at bringe TV 2 PLAY og vores omfattende live- og on demand-tilbud ud til endnu flere danskere og nye kundesegmenter. Det er helt i tråd med vores strategi om ”TV 2 PLAY til alle”, der skal fremtidssikre TV 2s gennemslagskraft og give de mange streamere adgang til nyheder og aktualitet, dansk fiktion og underholdning," siger Rikke Buus Dahl, Head of PLAY BtB & Partnersales.
OiSTERs nye abonnementspakker med TV 2 PLAY Favorit gældende fra 1/11:
- Fri tale, fri sms/mms og 65 GB data inkl. TV 2 PLAY Favorit til 219 kr./md.
- Fri tale, fri sms/mms og 120 GB data inkl. TV 2 PLAY Favorit og Viaplay Film & Serier til 319 kr./md.
Kontakter
3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202
Kundeservice
Pressekontakt
70 313 313
Billeder
Information om 3 Danmark
3 tilbyder mobiltelefoni og internet via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 73 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af CK Hutchison Holdings Limited (60%) og Investor AB (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Marie-Louise Back: Ét år som COO i en omskiftelig telebranche30.3.2026 15:48:04 CEST | Pressemeddelelse
I marts var det ét år siden, at Marie-Louise Back tiltrådte som COO i 3 Danmark. Et år, hvor både telebranchen og kundernes behov har rykket sig markant – og hvor 3-koncernen på tværs af 3, OiSTER og Flexii har styrket sin position som landets næststørste teleselskab målt på antal kunder. Skal den udvikling fortsætte, kræver det konstant bevægelse og et skarpt kommercielt fokus, fortæller hun.
Dataforbruget slog rekord hos 3 på valgaftenen25.3.2026 13:12:42 CET | Pressemeddelelse
3 slog datarekord tirsdag aften, da stemmerne fra folketingsvalget skulle tælles op. Med et valg, hvor der på forkant var spået tæt løb, satte streamingen af valget datarekord, da de første exit polls kom.
3 er nu med dig på hele rejsen: Indgår partnerskab med SAS og tager din forbindelse til nye højder20.3.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
3 og SAS udvider nu den digitale frihed for rejsende med et nyt strategisk partnerskab, der giver 3-kunder og EuroBonus-medlemmer adgang til gratis WiFi ombord på SAS-flåden. Partnerskabet udvider den forbundne rejseoplevelse, kunderne kender fra 3LikeHome – nu også i luften.
HR-direktør Peter Kirk Nielsen fejrer 20 år i 32.3.2026 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
HR‑direktør i teleselskabet 3, Peter Kirk Nielsen, markerer i marts sit 20‑års jubilæum i virksomheden.
Tobias Rahim indtager biograferne med 3: Nyt filmisk værk om nærvær, kærlighed og faderrollen i en digital verden26.2.2026 07:06:53 CET | Pressemeddelelse
3 og Tobias Rahim går nu sammen om “Tæt på – uanset hvor langt væk” – et filmisk værk om det paradoksale i, at teknologi både kan skabe og fjerne afstand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

