3 får nu fri roaming i Tyrkiet
22.5.2018 06:00:00 CEST | 3 Danmark | Pressemeddelelse

Krydderiduftende basarer, solbeskinnede strande og en mangfoldig kultur. Tyrkiet er sprængfyldt af oplevelser og har gennem årene har millioner[1] af danskere yndet at udforske det smukke land. Både som chartergæst, som ferieboligejer og på besøg hos familien. Tyrkiet er uden tvivl en populær rejsedestination, og nye tal viser, at efterspørgslen kun går en vej – og det er op. Over 200.000[2] danskere rejste sidste år til Tyrkiet, og alt tyder på, at endnu flere rejser afsted igen i år. Det viser helt nye tal fra Momondo, hvor søgninger på rejser til Tyrkiet er steget med 24 % på blot et år. Den store efterspørgsel er især noget, som 3 har kunnet mærke, når kunderne har ønsket nye roamingfri destinationer.
”Lige siden vi lancerede 3LikeHome, har Tyrkiet været et af de absolut mest efterspurgte lande, lige. Selve aftalen er noget, som vi har arbejdet på i et stykke tid, og nu kan vi endelige tilbyde kunderne – og danskerne – det land, de så længe har ønsket sig. Med andre ord, har vi virkelig lyttet til vores kunder. At man nu kan roame frit i Tyrkiet og ringe hjem til Danmark giver en stor værdi for flere forskellige typer kunder, da mange enten tager på strandferie dernede, besøger familien eller skal på storbysoplevelse”, siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3.
Erhvervskunder kan ringe gratis til Tyrkiet
Det er ikke kun privatkunderne hos 3, som kommer til at nyde godt af, at 3LikeHome nu udvider med Tyrkiet. Også erhvervskunderne har stor gavn af, at de blandt andet kan ringe uden ekstra beregning til det nye land, da Tyrkiet i løbet af de seneste år er blevet et væsentligt eksportland for Danmark.
”Flere af vores erhvervskunder var begyndt at spørge efter Tyrkiet, fordi de handler med landet. Så vi kan godt mærke, at interessen har været stigende,” siger Sigurd Leth, der er direktør for 3Business.
Med 3LikeHome Pro, som kun gælder for erhvervskunder, er det muligt at ringe gratis ud over Danmarks grænser og mellem de nu 59 3LikeHome-lande i ti timer hver måned, ligesom man kan roame løs op til 20GB, mens man er i landet.
”At erhvervskunderne kan ringe fra Danmark til Tyrkiet og de 58 andre lande uden udlandstakst giver selvfølgelig en stor økonomisk besparelse for virksomhederne. Mange af vores erhvervskunder har før benyttet sig af andre opkaldstjenester, der kræver wi-fi, så de synes, at det er en befrielse, at de kan ringe op, når og hvor det passer dem, og at de ikke længere skal tænke på, at de skal afslutte samtalen hurtigt, fordi hvert minut koster,”forklarer Sigurd Leth.
Om 3LikeHome:
3 droppede som de første roamingafgifterne i starten af 2014, hvor teleselskabet lancerede 3LikeHome i seks lande
3LikeHome dækker nu 59 lande bl.a. Mexico, Brasilien, Argentina, Chile, Thailand, Australien, Canada, Hongkong, New Zealand, Kina, Puerto Rico, Singapore, USA og hele EU
3LikeHome er inkluderet i alle Fri Tale- og bredbåndsabonnementer for privatkunder samt en række erhvervsabonnementer hos 3
3LikeHome henvender sig til privatkunder og dækker:
- Trafik på alle tilgængelige netværk i de pågældende lande, ikke kun 3’s netværk
- Modtagelse af kald og opkald til danske og lokale numre
- Sms/mms til danske numre og til lokale numre
- Op til 20 GB data i op til 30 dage af gangen. Data forbruges fra den datamængde, der er inkluderet i kundens abonnement
- Opkald til udenlandske numre uden for det land, man befinder sig i, koster almindelig udlandstakst
3LikeHome Pro er kun for erhvervskunder, og med 3LikeHome Pro kan du:
- Ringe til, fra og imellem alle 59 3LikeHome-lande*
- Modtage og sende sms/mms til, fra og imellem alle 3LikeHome-lande
- Modtage opkald i alle 3LikeHome-lande
- Modtage og aflytte voicemail-beskeder i alle 3LikeHome-lande-
- Bruge løs af den data, der er inkluderet i abonnementet**
* Maks 10 timer pr. måned fra Danmark til 3LikeHome-lande eller til/fra 3LikeHome-lande uden for EU
** Maks 20 GB data pr. måned med mulighed for at tilkøbe ekstra
Om 3:
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 3G, 4G og 4G+ mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 59 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af CK Hutchison Holdings Limited (60%) og Investor AB (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk.
For yderligere information:Kontakt Thilde Danielsen, pressechef, 3 Danmark, e-mail: thilde.danielsen@3.dk, mobil: 31 200 300
Du kan altid kontakte den vagthavende kommunikationskonsulent i 3’s kommunikationsafdeling på mobil 31 200 202.
[1] Kilde: Rejsertyrkiet.dk
2 Kilde: Ritzau
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202
Kundeservice
Pressekontakt
70 313 313
Billeder

Information om 3 Danmark
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 3G, 4G og 4G+ mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 59 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af CK Hutchison Holdings Limited (60%) og Investor AB (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Marie-Louise Back: Ét år som COO i en omskiftelig telebranche30.3.2026 15:48:04 CEST | Pressemeddelelse
I marts var det ét år siden, at Marie-Louise Back tiltrådte som COO i 3 Danmark. Et år, hvor både telebranchen og kundernes behov har rykket sig markant – og hvor 3-koncernen på tværs af 3, OiSTER og Flexii har styrket sin position som landets næststørste teleselskab målt på antal kunder. Skal den udvikling fortsætte, kræver det konstant bevægelse og et skarpt kommercielt fokus, fortæller hun.
Dataforbruget slog rekord hos 3 på valgaftenen25.3.2026 13:12:42 CET | Pressemeddelelse
3 slog datarekord tirsdag aften, da stemmerne fra folketingsvalget skulle tælles op. Med et valg, hvor der på forkant var spået tæt løb, satte streamingen af valget datarekord, da de første exit polls kom.
3 er nu med dig på hele rejsen: Indgår partnerskab med SAS og tager din forbindelse til nye højder20.3.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
3 og SAS udvider nu den digitale frihed for rejsende med et nyt strategisk partnerskab, der giver 3-kunder og EuroBonus-medlemmer adgang til gratis WiFi ombord på SAS-flåden. Partnerskabet udvider den forbundne rejseoplevelse, kunderne kender fra 3LikeHome – nu også i luften.
HR-direktør Peter Kirk Nielsen fejrer 20 år i 32.3.2026 05:32:00 CET | Pressemeddelelse
HR‑direktør i teleselskabet 3, Peter Kirk Nielsen, markerer i marts sit 20‑års jubilæum i virksomheden.
Tobias Rahim indtager biograferne med 3: Nyt filmisk værk om nærvær, kærlighed og faderrollen i en digital verden26.2.2026 07:06:53 CET | Pressemeddelelse
3 og Tobias Rahim går nu sammen om “Tæt på – uanset hvor langt væk” – et filmisk værk om det paradoksale i, at teknologi både kan skabe og fjerne afstand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
