3-undersøgelse: Brugerne vil ha’ fleksible pakker
Næsten 2.000 engagerede danske mobilbrugere har givet deres holdninger til det perfekte mobilabonnement til kende i en undersøgelse, som teleselskabet 3 har lavet sammen med TV2 Beep. Undersøgelsen bekræfter tidens tendens til at brugerne vil have pakkeløsninger med faste priser, men det må meget gerne være pakker, der er fleksible og hvor mobildata er inklusive. Hele 64 pct. af deltagerne i undersøgelsen vil have en pakke med fast pris og 83 pct. vil gerne kunne justere på pakken undervejs.
Det helt store irritationsmoment ved eksisterende abonnementsformer er opkaldsafgiften, som 48 pct. af deltagerne i undersøgelsen ønsker hen, hvor peberet gror. Samtidig irriteres forbrugerne over, at det er svært at sammenligne tilbud fra de forskellige teleselskaber og svært at gennemskue, hvad der er med i abonnementet. Overordnet har 41 pct. givet op overfor at forstå teleselskabernes mobilabonnementer, mens 42 pct. stadig hænger på.
”Pakkeløsningerne har holdt deres indtog i telebranchen, hvilket er ganske naturligt, når man tænker på, at det ikke længere kun er minutter, kunderne skal holde regnskab med men også antallet af SMS og MMS’er og ikke mindste mobildata-forbruget. Det er op til teleselskaberne at gøre deres abonnementstilbud nemme at forstå, og det er en klar målsætning fra 3’s side at lave markedets mest gennemskuelige abonnementsstruktur i fremtiden,” siger Mikkel Torsting, VP Consumer Sales & Marketing.
Danskerne får efterhånden flere og flere mobile enheder, som kan gå på nettet og derfor har behov for mobil dataadgang. Foruden smartphones, så kan det f.eks. være USB modem til mobil internetadgang på pc’en eller tabletcomputere. Her vil et flertal på hele 72 pct. foretrække et abonnement, der samler alle enheder og giver mulighed for flere SIM kort frem for et selvstændigt abonnement pr. enhed.
At det mobile dataforbrug er i telebrugernes fokus bekræftes af det faktum, at 52 pct. af deltagerne i undersøgelsen angiver at en løsning inklusive mobildata er den vigtigste faktor i et nyt abonnement. Trangen til at kende udgiften til mobildata på forhånd hænger måske sammen med, at hver tredje deltager i undersøgelsen er usikker eller helt uvidende om omfanget af sit dataforbrug.
”Vi oplever, at kunderne har stadig større fokus på mobildata, hvilket skyldes, at langt de fleste kunder på 3’s netværk bruger smartphones, som man kan bruge til alt muligt andet end at tale i. Det er ingen tvivl om at mobildata kommer til at spille en endnu større rolle i sammensætningen af fremtidens abonnement, herunder både hastighed og hvor meget data som er inkluderet i abonnementspakken,” siger Mikkel Torsting.
Selvom der er mange tilbud på det danske telemarked - og danske forbrugere har ry for at skifte teleselskab hele tiden, så viser undersøgelsen en vis loyalitet. 53 pct. har ingen planer om at skifte teleselskab, mens den anden halvdel af deltagerne i undersøgelsen holder alle muligheder åbne. I den sammenhæng spiller muligheden for at få en ny mobiltelefon ved at skifte teleselskab stadig en vigtig rolle, da 51 pct. af brugerne i undersøgelsen rent faktisk fik ny telefon sidste de skiftede teleselskab.
Undersøgelsen kan rekvireres ved henvendelse til 3.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202
Kundeservice
Pressekontakt
70 313 313
Information om 3 Danmark
3 tilbyder mobiltelefoni og internet via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 73 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af CK Hutchison Holdings Limited (60%) og Investor AB (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
3 styrker udlandsdækningen igen: 3LikeHome udvides med Sydafrika og Costa Rica12.5.2025 05:31:00 CEST | Pressemeddelelse
3 udvider endnu engang deres udlandsdækning og tilføjer Sydafrika og Costa Rica til listen over lande i 3LikeHome. Kunderne har dermed frihed til at bruge mobilen som hjemme i hele 78 lande verden over. Samtidig udvides 3Pro Extra med Ghana og Bangladesh, som derved dækker 100 lande.
Flest anbefalinger i branchen – kunderne peger på OiSTER8.5.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I en ny, stor brancheundersøgelse foretaget af analysehuset Loyalty Group kåres OiSTER til dét teleselskab i Danmark, som har den højeste NPS-score og dermed de kunder, der er mest tilbøjelige til at anbefale OiSTER til andre. Derudover viser undersøgelsen også, at OiSTERs kunder mener, de får mest for pengene.
3 indgår partnerskab med Arctic Wolf om digitale sikkerhedsløsninger til erhvervskunder24.4.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Cybersikkerhedstruslen mod danske virksomheder stiger. Derfor annoncerer 3 og Arctic Wolf, en global leder indenfor digitale sikkerhedsløsninger, i dag et nyt partnerskab, som tilbyder 3’s erhvervskunder en lang række skræddersyede sikkerhedsprodukter.
3 runder ti år med uafbrudt kundevækst i første kvartal23.4.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
I første kvartal af 2025 runder 3 et skarpt hjørne. For med en kundevækst på ca. 30.000 nye kunder i første fjerdedel af året, afrunder 3 nemlig hele 40 kvartaler og derved ti år med konstant fremgang i kundebasen.
3 indgår samarbejde med Sol og Strand10.4.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan 3 og Sol og Stand offentliggøre, at de indgår et nyt samarbejde. Det består i, at sommmerhusejere, der udlejer deres sommerbolig til feriegæster via Sol og Strand, nu får mulighed for at købe 5G-internet fra 3 til deres sommerhus til en særlig udlejerpris.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum