DI: Milliardbeløb til iværksættere er et stort skridt fremad
Erhvervsminister Morten Bødskov varsler en større investering for at styrke den danske iværksætterkultur. Regeringsgrundlagets 300 mio. kr. er således nu øget til 1,5 mia. kr. frem mod 2027, skriver Berlingske torsdag.

Og det er enormt positivt, vurderer DI’s fagchef for iværksætteri, Sine Linderstrøm.
- Det er nødvendigt, hvis vi skal sikre, at Danmark bliver et af de bedste lande, at starte og udvikle virksomhed i. Det kræver, at det også bliver prioriteret økonomisk, siger hun.
Hun har flere forslag til, hvordan hjælpen skrues bedst sammen. DI præsenterede i foråret et iværksætterudspil med 14 konkrete forslag som inspiration til politikerne.
- Der er nu endnu flere af de vigtige initiativer, der kan blive realiseret. Det er vi naturligvis enormt glade for – ikke mindst på de mange seje danske iværksætteres vegne.
Sænk aktie- og kapitalbeskatning
Blandt disse forslag fremhæver hun, at det er nødvendigt, at det bliver mere attraktivt at investere i iværksættervirksomheder. Derfor bør der først og fremmest være fokus på at sænke aktie- og kapitalbeskatningen samt løser problemet med lagerbeskatning ved børsnoteringer.
Desuden er det vigtigt, at det bliver nemmere at tildele medarbejderaktier, og at diversiteten i iværksættermiljøet bliver styrket.
- Det er også vigtigt, at politikerne fastsætter et klart mål for iværksætterstrategien. Vi foreslår konkret et mål om 1.000 nye vækstiværksættere om året i 2030. Det vil få os tilbage på niveauet fra før finanskrisen, siger Sine Linderstrøm.
Ifølge Berlingske Tidende vil fordelingen af beløbet indgå i regeringens iværksætterstrategi, der lægges frem senere i år.
- Vi er et lille land og en åben økonomi, og vi klarer os kun i fremtiden, hvis vi skaber de rigtige rammer til morgendagens virksomheder, siger Morten Bødskov til avisen.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
Særlig rådgiver bliver ny PA-chef i Dansk Industri24.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Alexander Reventlov Petersen er ny underdirektør og chef for Public Affairs i erhvervsorganisationen og kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Økonomiministeriet
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum