Grund til optimisme på boligmarkedet frem mod 2030

De fleste af landets boligøkonomer og respekterede eksperter er enige om, at boligprisudviklingen i resten af 2022 og videre ind i 2023 vil være mere afmålt end hidtil. Det understøttes også af de seneste markedstal fra Boligsiden.
I en ny økonomisk redegørelse spår vismændene i Det Økonomiske Råd således også en række hårde år for boligejerne. Dog afhænger udviklingen på boligmarkedet af mange faktorer, som hurtigt kan ændre sig, hvis den globale situation med krigen på Europas dørtrin og stigende inflation ændrer sig.
-Vismændene forudser en årrække, hvor boligejerne nok skal spænde selen lidt strammere, end det har været tilfældet de seneste år. De spår, at boligpriserne skal et stykke længere ned, og at det moderate handelstempo vil fortsætte en rum tid endnu, lyder det fra Alexander Falck Winther, pressechef i ejendomsmæglerkæden Nybolig.
Positivt nyt for den langsigtede boligejer
Det er selvsagt svært at forudsige boligmarkedets udvikling, men selv hvis Det Økonomiske Råd får ret, indeholder rapporten positivt nyt for den langsigtede boligejer.
-Fra 2025 og frem til 2030 estimeres det, at boligprisudviklingen vil stige med 5,8 pct. årligt, og at markedet på den vis altså genfinder den opadgående trend. Samtidig vil en prisudvikling i det niveau i mange tilfælde opveje de fald, der på den helt korte bane kan være udsigt til, siger Alexander Falck Winther.
Netop den udvikling er ikke så atypisk på boligmarkedet.
-Boligmarkedet fungerer grundlæggende efter et naturligt cyklus, hvor markedet svinger mellem gode år og mere rolige år. Men historisk set vil markedet altid rejse sig igen efter de mere moderate perioder. Et boligkøb bør altid være motiveret af et konkret boligbehov og ikke alene af forventningen om et senere afkast på salget, men set i et langsigtet perspektiv har danske boligejere generelt kunne realisere en pæn fortjeneste på salget af deres bolig, siger Alexander Falck Winther.
Det Økonomiske Råd har til opgave løbende at vurdere Danmarks økonomiske situation. Rådet leverer uafhængig rådgivning til landets økonomiske og miljøøkonomiske beslutningstagere.
Kontakter
Frederik Kragh Nielsen
Pressekontakt
fkni@nykredit.dk
+45 2448 6266
Billeder

Information om Nybolig
Nybolig er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 220 forretninger fordelt over hele Danmark. Ejendomsmæglerne i Nybolig har et stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere, der skal købe eller sælge bolig. Nybolig ejes af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Nybolig
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nybolig
Har du styr på rapporterne, når du skal sælge dit hus?14.7.2025 12:13:41 CEST | Pressemeddelelse
Et godt boligsalg starter med et godt forarbejde. Få styr på, hvilke rapporter der kræves, hvad de betyder – og hvordan du undgår dyre fejl undervejs.
Lejlighedsmarkedet i Aarhus buldrer derudad1.7.2025 08:25:34 CEST | Pressemeddelelse
Er du på udkig efter en ejerlejlighed i Aarhus? Så skal du være hurtig. Nye tal fra Boligsiden viser nemlig, at interessen for at købe lejlighed i Smilets By er steget kraftigt i løbet af det seneste år. Det samme gælder priserne, og det skaber lige nu en gunstig situation for dig, der overvejer at sælge din lejlighed.
Sommeren er højsæson for indbrud: Sådan holder du tyvene væk30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indbrudstyve vil helst arbejde i fred og kunne komme hurtigt væk. Men med nogle enkle tiltag kan du gøre livet surt for dem og sikre dit hjem, så du kan tage på sommerferie eller stranden uden at skulle bekymre dig om ubudne gæster.
Fortsat stor interesse for forældrekøb18.6.2025 13:29:37 CEST | Pressemeddelelse
Selvom de økonomiske fordele er blevet færre, er forældrekøb fortsat en populær løsning blandt forældre, der ønsker at sikre deres børn tag over hovedet i landets store studiebyer.
Er dit hjem klar til sommerens skybrud?17.6.2025 13:40:09 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er over os med sol, strandliv og is i lange baner. Men indimellem rammes vi af voldsomme skybrud, hvor himlen åbner sig, og vandet vælter ned. Risikoen er størst fra maj til september, og som boligejer kan det få alvorlige konsekvenser, hvis du ikke er forberedt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum