Danske Spil: Bayern og Harry Kane rydder bordet
I aften starter den tyske Bundesliga med opgøret mellem Werder Bremen - Bayern München. Danske Spil forudser, at FC Bayern - med nyindkøbte Harry Kane - vinder det hele endnu engang.

Er man fan af FC Bayern og/eller Harry Kane, så lyder Danske Spils odds på den nye tyske sæson næsten som sød musik: Bayern er giga-favoritter til at vinde mesterskabet for 12 sæson på stribe, og Harry Kane er næsten lige så stor favorit til at blive ligaens topscorer.
”Vi kan simpelthen ikke se, hvem der skulle true Bayerns totale dominans i Bundesligaen. Sidste sæson fik de ikke engang rigtigt spillet til at fungere, men de vandt alligevel i sidste ende. Og nu har de så endda forstærket sig med en vaskeægte målscorer som Harry Kane. Det svarer vel næsten til, at de har forlænget sæsonkortet til førstepladsen i tabellen med et par år endnu,” siger oddssætter hos Danske Spil, Peter Emmike Rasmussen.
Et meget godt billede på den forventede overlegenhed er, at man ikke engang kan fordoble sin indsats, hvis man sætter penge på, at Bayern bliver mester, mens Harry Kane bliver topscorer.
Eller se bare på, at Danske Spil vurderer, at sandsynligheden for, at Bayern scorer minimum 95 mål er større, end at de ikke gør det: Seneste sæson, hvor et andet hold end Bayern nåede 95 mål, var Hamburger SV’s forrygende 80/81-sæson.
Men alt det er selvfølgelig bare statistik og historie: Bolden er rund, og når først kampen er i gang, kan alt ske.
Se selv i aften fra klokken 20.30 på 3Max.
Udvalgte odds:
Bayern bliver mester OG Harry Kane topscorer: 1,80
Bayern forbliver ubesejret på hjemmebane i hele sæsonen: 3.00
Bayern Scorer over 94,5 mål: 1,75
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Her landede weekendens millioner: Tjek din kupon12.5.2025 08:47:18 CEST | Pressemeddelelse
En tysker vandt i weekenden førstepræmien på 750 mio. kr., og to heldige danskere vandt hver 1.000.000 kroner skattefrit i Lotto - se, hvor de gyldne kuponer er købt.
750.000.000 i puljen i aften: Lotto Lars krydser fingre for, at en dansker vinder9.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil sidder Lotto Lars klar til at ringe ud, hvis vinderen af den helt store pulje er dansk. Han ringede til danmarkshistoriens største vinder og håber, at det bliver en dansker igen i aften.
Fra københavneren til jyden: Danske Spils påskemillioner fejres vidt forskelligt8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto, sendte for nyligt 25 gevinster på 1.000.000 kroner ud over hele landet. Der er forskel på, hvordan man modtager gode nyheder i de forskellige landsdele.
Dansker vinder gigantisk andenpræmie på 38,4 millioner kroner – her er kuponen købt7.5.2025 09:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aftens Eurojackpot trækning gav gigant-pote for en dansker, der kan sætte 38,4 mio. skattefri kroner ind på kontoen. Den vindende kupon er købt på en OK-tank i en lille by vest for Odense, oplyser Danske Spil.
Danske Spil sætter odds på ny pave: ”Danskerne vakler mellem to favoritter”7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvem skal være den næste pave? Ingen ved det, men de danskere, der gætter med hos Danske Spil, har givet deres bud på, hvem der bliver den udvalgte. I dag sætter kardinalerne sig sammen bag lås og slå for at blive enige, inden den traditionsrige, hvide røg kan stige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum