DI: Historisk stort beløb er et vendepunkt for erhvervsuddannelser
Regeringen har netop offentliggjort et massivt løft af landets erhvervsuddannelser fra 300 mio. kr. i 2024 stigende til 900 millioner kroner i 2030. Pengene kan være en afgørende milepæl for fremtidens faglærte, mener Dansk Industri.

- Det er helt afgørende, at regeringen nu har besluttet, at erhvervsuddannelserne får et massivt tilskud frem mod 2030. Midlerne kommer på et tidspunkt, hvor behovet for flere faglærte stiger i takt med de mange grønne løsninger.
Sådan siger Dansk Industris (DI) adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
Udviklingen understreger behovet for, at elever i endnu højere grad møder tidssvarende udstyr, øget digitalisering og undervisere i topklasse, lyder det fra DI’s topchef.
- Meldingen fra regeringen om en massiv økonomisk indsprøjtning til erhvervsuddannelserne er et afgørende vendepunkt for fremtidens faglærte og dermed udviklingen af vores samfund. I Dansk Industri har vi længe arbejdet for et markant løft af erhvervsskolerne, så udstyr og undervisning kan følge trop med den rivende grønne og digitale udvikling.
Midler skal investeres fokuseret
Lars Sandahl Sørensen understreger samtidig vigtigheden af, at pengene investeres i god dialog med erhvervslivet, så det passer til fremtidens behov.
- De nye midler kan skabe store og positive forandringer ikke mindst for den grønne omstilling, men det kræver, at de bliver investeret fokuseret ud fra en samlet strategi, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Mange ved, hvad en tømrer eller en guldsmed laver, men sandheden er, at der findes over 100 forskellige erhvervsuddannelser med stor relevans for samfundet. Derfor gælder det om, at vi meget tydeligere får udbredt potentialet til danskerne, som med denne investering nu bliver endnu større. For flere faglærte er helt afgørende, hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling, lyder det fra Lars Sandahl Sørensen.
Han fastslår, at udover de ekstra investeringer er det vigtigt, at kendskabet til erhvervsuddannelserne øges bredt i samfundet, så EUD automatisk bliver introduceret til en større målgruppe, og her spiller det en rolle for unge og deres forældre, at erhvervsuddannelser også giver adgang til flere videregående uddannelser, som børne- og undervisningsministeren foreslår.
- Lige nu er der for mange, der ikke ved, hvilke muligheder erhvervsuddannelserne kan tilbyde. Derfor giver det rigtig god mening, at et svendebrev nu åbner for endnu flere uddannelser, så den enkelte får mulighed for at vælge den erhvervsuddannelse, man har lyst til, uden at det lukker døre for andre muligheder, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum