Mæglerkæde: Vi er forbi det værste nu

Det seneste år har ikke været sjovt at være boligsælger eller ejendomsmægler i. Priserne er faldet, og renterne er steget. At blive godkendt til at købe bolig er blevet sværere, men nu ser det omsider ud til, at der er lys for enden af tunnelen. Sådan lyder fra den landsdækkende ejendomsmæglerkæden Estate i ny analyse.
-Nøgletallene taler deres tydelige sprog. Boligmarkedet er vendt og er på vej mod bedre og ikke mindst mere stabile tider efter en periode, som vi kommer til at huske som en trist parentes, ikke mindst på grund af de omstændigheder, der udløste den, siger Thomas Hovgaard, der er presseansvarlig i Estate.
Han bakkes op af flere af boligmarkedets eksperter.
-De fleste læser det samme i tallene lige nu, og det er positivt, hvis der især kan komme mere optimisme tilbage på boligmarkedet. Men også ude fra mange af vores forretninger lyder meldingen, at der er kommet mere gang i handlerne, og at folk generelt er blevet mere villige til at skifte bolig trods et højere renteniveau og geopolitisk uro, siger Thomas Hovgaard.
Det aktuelle prisniveau svarer til niveauet på samme tid i 2021, hvor priserne siden pandemiens begyndelse året før var eksploderet. Siden steg de til det højeste niveau nogensinde og toppede i sommeren 2022. Han forventer, at der er flere år til, det niveau vil blive set igen, men det vil komme.
-Når renten falder igen, og det bør den i takt med, at inflationen falder, så er der faktisk alle betingelser til stede for, at vi kan nå prisniveauet fra 2022 igen, men det vil ske i et mere adstadigt tempo. Vores opsparinger er store og ledigheden er ekstrem lav, selv staten har flere penge end først antaget. Vi er forbi det værste nu, og vi ser ind i et spændende andet halvår, siger Thomas Hovgaard.
Kontakter
Thomas Hovgaard
Pressekontakt
thhv@nykredit.dk
30831052
Billeder

Information om Estate
Estate er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 90 forretninger fordelt over hele Danmark. Ejendomsmæglerne i Estate har et stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere, der skal købe eller sælge bolig. Estate ejes af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Estate
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Estate
Flere generationer under samme tag: Sådan får I det til at fungere10.6.2025 12:48:24 CEST | Pressemeddelelse
Kunne du tænke dig at bo sammen med dine forældre, voksne børn eller svigerforældre? Stadig flere danske familier vælger at flytte sammen under samme tag for at styrke familiebåndene, spare penge og gøre hverdagen lettere. Læs her, hvad du bør overveje.
Snart kan du blive klogere på din endelige ejendomsvurdering4.6.2025 11:44:04 CEST | Pressemeddelelse
Er du boligejer? Så bør du holde øje med din digitale postkasse. Vurderingsstyrelsen er nemlig gået i gang med at sende deklarationer ud til boligejerne forud for de endelige 2022-vurderinger. Her vil det fremgå hvilke oplysninger, der kommer til at danne grundlag for din endelige vurdering.
Huse, sommerhuse og ejerlejligheder sætter ny prisrekord20.5.2025 15:10:45 CEST | Pressemeddelelse
Det danske boligmarked har fart på i øjeblikket. Nye tal fra Boligsiden viser, at salgspriserne på både huse, ejerlejligheder og sommerhuse nåede nye højder i april.
Forår på boligmarkedet: Lejlighedspriser slår rekord11.4.2025 15:07:16 CEST | Pressemeddelelse
I marts måned nåede salgspriserne for landets ejerlejligheder et nyt højdepunkt, Også prisniveauet for villaer, rækkehuse og fritidshuse er meget tæt på rekordniveau.
Grønt håndværkerfradrag er godt nyt for boligejerne19.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med seneste finanslov er der indført et nyt grønt håndværkerfradrag målrettet ”grøn istandsættelse” af hjemmet eller fritidsboligen. Læs her, hvordan du kan gøre brug af fradraget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum