Sommerhuse går igen som varmt brød

Intet slår starten på 2021 på det danske sommerhusmarked, men sammenligner man starten af årene fra 2015 til 2019 med i år, er der faktisk blevet handlet dobbelt så mange sommerhuse i sidste uge i forhold til samme uge de foregående fem, dog undtaget rekordåret 2021. Det viser helt nye tal fra Boligsiden.
Ifølge ejendomsmæglerkæden Estate er det overraskende, at sommerhussalget kommer så stærkt fra start i januar.
-Normalt ser vi et stigende salg i januar, hvor starten på et nyt år typisk også sætter en masse nyt i gang hos mange, men ikke med den kraft, vi er vidner til nu, hvor der alene sidste uge blev handlet 206 sommerhuse, siger Peter J. Mattsen, der er Estates administrerende direktør.
Heldigvis er der sidste uge også kommet flere sommerhuse til salg, men antallet af nye sommerhuse til salg rækker ikke til at fastholde eller øge det samlede udbud.
-Der kom kun 151 nye sommerhuse på markedet i uge 3, og det betyder desværre, at der bliver mindre at vælge imellem for de mange købere. Det kan sommerhusejere, der overvejer at sælge, så vælge at glæde sig over, da et faldende udbud kan føre til højere priser, siger Peter J. Mattsen.
Ifølge Boligsidens statistik for de seneste syv år vil antallet af nye sommerhuse til salg stige frem til påske.
-Det plejer at være sådan, at mange vælger at sætte deres sommerhus til salg i foråret, og det er også et godt tidspunkt at sælge naturskønne boliger på, når det hele springer ud og bliver grønt, men vi befinder os i usædvanlige tider, hvor det er svært at forudse udviklingen på et boligmarked, der er kommet bag på de fleste de sidste to år, siger Peter J. Mattsen.
Kontakter
Thomas Hovgaard
Pressekontakt
thhv@nykredit.dk
30831052
Billeder

Information om Estate
Estate er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 90 forretninger fordelt over hele Danmark. Ejendomsmæglerne i Estate har et stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere, der skal købe eller sælge bolig. Estate ejes af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Estate
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Estate
Sådan byder du på din drømmebolig17.9.2025 06:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Når flere købere ønsker den samme bolig, kan sælger vælge at sende boligen i budrunde. Det giver alle interesserede mulighed for at afgive et bud på lige vilkår.
Boligmarkedet i København og omegn trækker fra16.9.2025 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at lejlighedspriserne nu ligger over 56.000 kr. pr. kvadratmeter i København. Villaer, rækkehuse og sommerhuse har også oplevet stigninger i løbet af det seneste år.
Ny energi i hjertet af København9.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Da Thomas Jakobsen og Bille Lyngfeldt Halberg-Lange fik nys om, at mæglerkæden Estate ledte efter nye indehavere til Estate City & Christianshavn, gik det stærkt. De så hinanden i øjnene og besluttede sig for ikke at lade den mulighed gå deres næse forbi.
Boligpriserne går op – men farten går ned2.9.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra regeringens seneste økonomisk redegørelse viser, at huspriserne ventes at stige 4,7 procent i 2025 og 3,2 procent i 2026. Dermed fortsætter prisstigningerne, men i et mere afdæmpet tempo end de seneste år.
På boligjagt? Her er tjeklisten, der hjælper dig med at finde hjem22.8.2025 06:06:00 CEST | Pressemeddelelse
En boligfremvisning kan være både spændende og overvældende – især hvis du bliver forelsket ved første blik. Med de rigtige spørgsmål i baghånden står du stærkere til at træffe en klog beslutning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum