Sådan gør du din bolig klar til salg

Sko, der flyder i entreen, og fornemmelsen af, at der blev stegt frikadeller dagen før, er ikke ligefrem det, der får folk til at kaste sig over din bolig på første fremvisning. Førstehåndsindtrykket er afgørende, når boligen skal sælges. Derfor er der en tjekliste, som man med fordel altid kan følge før en fremvisning, lyder det fra Estate.
-Det er med boliger som med mennesker, første gang man møder dem. Det gælder om at levere den bedste side af sig selv, hvis man vil efterlade et godt indtryk, siger Michelle Honoré, der er kommunikationsansvarlig i Estate.
Hun anbefaler derfor altid, at man som boligsælger følger en række simple, men effektive råd op til en fremvisning eller et åbent hus.
-Vi taler ikke om at udskifte køkkenet eller pudse facaden, men om håndfuld råd, som alle kan overskue, siger Michelle Honoré.
Først og fremmest skal man rydde op, både indvendigt og udvendigt. Og starter man udvendigt, skal man sikre sig, at indkørslen er fejet eller revet, græsset er nyslået, bladene revet sammen og vinduerne er pudset.
-Det første, man ser, når man ankommer til en bolig, påvirker os nemlig langt mere, end vi tror, så ligger cyklerne ned i skuret og flyder det med blade og affald, man ikke har fået kørt på genbrugsstationen, ja så daler vores forventninger til resten af boligen, siger Michelle Honoré.
Indvendigt anbefaler hun, at man gør det første rum, man træder ind, i ryddeligt og lyst.
-Er entreen mørk, så mal eventuel væggene hvide, sæt nogle blomster, de signalerer liv og friskhed. Og sørg for, at der dufter godt eller i det mindste er luftet godt og grundigt ud. De færreste tænder nemlig på en indelukket og rodet bolig, siger Michelle Honoré.
Kontakter
Thomas Hovgaard
Pressekontakt
thhv@nykredit.dk
30831052
Billeder
Information om Estate
Estate er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 95 forretninger fordelt over hele Danmark. Ejendomsmæglerne i Estate har et stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere, der skal købe eller sælge bolig. Estate ejes af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Estate
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Estate
Flere generationer under samme tag: Sådan får I det til at fungere10.6.2025 12:48:24 CEST | Pressemeddelelse
Kunne du tænke dig at bo sammen med dine forældre, voksne børn eller svigerforældre? Stadig flere danske familier vælger at flytte sammen under samme tag for at styrke familiebåndene, spare penge og gøre hverdagen lettere. Læs her, hvad du bør overveje.
Snart kan du blive klogere på din endelige ejendomsvurdering4.6.2025 11:44:04 CEST | Pressemeddelelse
Er du boligejer? Så bør du holde øje med din digitale postkasse. Vurderingsstyrelsen er nemlig gået i gang med at sende deklarationer ud til boligejerne forud for de endelige 2022-vurderinger. Her vil det fremgå hvilke oplysninger, der kommer til at danne grundlag for din endelige vurdering.
Huse, sommerhuse og ejerlejligheder sætter ny prisrekord20.5.2025 15:10:45 CEST | Pressemeddelelse
Det danske boligmarked har fart på i øjeblikket. Nye tal fra Boligsiden viser, at salgspriserne på både huse, ejerlejligheder og sommerhuse nåede nye højder i april.
Forår på boligmarkedet: Lejlighedspriser slår rekord11.4.2025 15:07:16 CEST | Pressemeddelelse
I marts måned nåede salgspriserne for landets ejerlejligheder et nyt højdepunkt, Også prisniveauet for villaer, rækkehuse og fritidshuse er meget tæt på rekordniveau.
Grønt håndværkerfradrag er godt nyt for boligejerne19.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med seneste finanslov er der indført et nyt grønt håndværkerfradrag målrettet ”grøn istandsættelse” af hjemmet eller fritidsboligen. Læs her, hvordan du kan gøre brug af fradraget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum