Finansiering af landbruget bliver mere grøn
24.11.2021 00:00:00 CET | Nybolig Landbrug | Pressemeddelelse

Miljø, sociale forhold og virksomhedsledelse. Det er – sammen med bæredygtighed – blevet centrale elementer i Nykredits tilgang til landbruget.
De tre første indgår som parametre, når en ejendom – og ejer/køber – kreditvurderes. Og bæredygtighed er et gennemgående tema i flere af de tiltag, som Nykredit og Forenet Kredit har sat i gang: Grøn maskinleasing, gebyrfri jordfordeling/udtagning, skovplantning (Nyskovfonden) og senest – sammen med SEGES – et klimaværktøj og en klimauddannelse til danske landmænd.
-Med al den fokus, der er kommet på klimaet, er det logisk, at kreditgiverne også ser denne vej. Derfor vil de samme elementer på sigt formentligt også komme i spil, når en ejendom skal sælges og dermed prissættes, siger Henning Forsberg, direktør i Nybolig Landbrug.
Dansk landbrug i grøn førertrøje
Med de krav, som Folketinget stiller til erhvervet i landbrugsaftalen fra oktober om grøn omstilling, vil klima og bæredygtighed fylde endnu mere i fremtidens landbrug. Det underbygges også af, at dansk landbrug selv ønsker at påtage sig en førerrolle på globalt plan, når det gælder om at mindske påvirkning af klima og miljø.
Ifølge Henning Forsberg er udtagning af lavbundsjorder er en effektiv måde at mindske udledningen af CO2 i landbruget.
-Derfor er det nok et af de værktøjer, der kommer først i spil. Dels er det med i landbrugsaftalen på Christiansborg, dels er landbrugets egen organisation, Landbrug & Fødevarer, gået sammen med Danmarks Naturfredningsforening og Kommunernes Landsforening om en fælles plan for, hvor udtagningen kan ske mest hensigtsmæssig, siger han.
Det er ikke uden omkostninger for den enkelte landmand at gå ind i jordudtagning eller jordfordeling. Ved jordfordeling vil gebyr til dokumenter, vurdering og anden håndtering beløbe sig til ca. 15.000 kr. i Nykredit, men i kraft af tilskud fra Forenet Kredit kan man som Nykredit-kunde kan få et tilskud svarende til gebyret.
En attraktiv investering
-Hvordan de politiske tiltag vil påvirke priserne på landbrugsejendomme, har vi endnu til gode at se. Der er ingen tvivl om, at landmænd, som kan dokumentere en bæredygtig udvikling i deres bedrifter, vil stå i en god udgangsposition den dag, de vælger at sætte deres ejendom til salg, og der skal sættes en realistisk salgspris, siger Henning Forsberg og tilføjer:
-Det samme vil gælde køberne. Det grønne element kommer til at veje tungere i fremtidens kreditvurdering. Eksterne investorer vil formentligt også anlægge en grøn vinkel, når de vurderer, om en landbrugsbedrift er en attraktiv investering.
Billeder
Information om Nybolig Landbrug
Hos Nybolig Landbrug er vi specialister i at rådgive vores kunder om køb og salg af landbrugsejendomme. Vi kender landbrugsmarkedet særdeles godt – både lokalt og på landsplan – og dækker alle ejendomstyper. Det gælder alt lige fra produktionsejendomme og planteavlsgårde over fritids- og lystejendomme til speciallandbrug, skovbrug og landbrugsjord.
Følg pressemeddelelser fra Nybolig Landbrug
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nybolig Landbrug
Forening af kvinde-bønder er i stor fremgang18.3.2026 10:27:55 CET | Pressemeddelelse
På bare fire år har De Kvindelige Bønder fået mere end 500 medlemmer.
Nu kan du få støtte til at etablere dig som landbruger5.2.2026 12:34:35 CET | Pressemeddelelse
Nu er der åbent for at søge om etableringsstøtte – op til 729.000 kr. Sidste år søgte 251 om ordningen.
Ny kvoteberegner for kvælstof hjælper landmænd8.1.2026 13:55:25 CET | Pressemeddelelse
Nu kan danske landmænd få et tidligt bud på, hvor stort reguleringstrykket bliver på deres bedrift, når den nye kvælstofregulering træder i kraft i 2027.
Der er god plads til flere danske juletræer1.12.2025 06:04:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om priserne på juletræer stiger, falder antallet af producenter. Tyskland er fortsat det store eksportmarked, men juletræer af plast vinder frem.
Prisen på landbrugsjord er i fortsat fremgang27.10.2025 09:19:50 CET | Pressemeddelelse
Ifølge Danmarks Statistik er prisen steget næsten 10 procent i år og er på højeste niveau siden finanskrisen. Det kan landbrugsmæglere hos Nybolig Landbrug bekræfte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

