DTU optager færre studerende på trods af stigning i ansøgninger
Fuldt optag på langt de fleste af DTU’s 38 studieretninger – 2.283 unge får tilbudt studiepladser. Politisk aftale medfører dog færre ingeniørstuderende på DTU i de kommende år.

I år har 9 % flere end sidste år søgt om optagelse på en af DTU’s 38 uddannelsesretninger. Sidste år var der 6.827 ansøgere mod 7.474 i år – heraf 2.950 med en DTU-uddannelse som førsteprioritet.
Denne udvikling bliver dog ikke afspejlet i optagelsestallene, som netop er offentliggjort. De viser, at DTU i år kan tilbyde studiepladser til 2.283 unge mod 2.346 i 2022.
”Det er hvert år en stor glæde at kunne byde velkommen til en masse dygtige unge, og det er glædeligt, at vi fortsat får fyldt op på langt størstedelen af vores uddannelser. Men det er ikke med vores gode vilje, at vi i år bliver nødt til at optage færre studerende. Særligt når vi kan se en markant stigning i antallet af ansøgere. Vi burde optage flere end sidste år. Ikke færre,” siger bachelordekan, Lars D. Christoffersen.
På grund af den politiske aftale ’Flere og bedre uddannelsesmuligheder i hele Danmark' er DTU blevet pålagt at reducere antallet af studiepladser fra 2022 til 2023 og skal fortsat reducere frem mod 2030.
”Det ærgrer mig, at det nu er blevet endnu sværere at komme ind på DTU, og at den udvikling vil fortsætte. Samfundets og erhvervslivets efterspørgsel på ingeniører er stigende, og vi kommer til at mangle tusindvis af dem, når der skal leveres løsninger på nogle af de store udfordringer som f.eks. den grønne omstilling.”
Stigende efterspørgsel, færre pladser
DTU har valgt at friholde civilingeniøruddannelserne og kan på grund af to nyoprettede uddannelser og en udvidelse af studiepladserne til DTU’s største uddannelsesretning i General Engineering tilbyde studiepladser til 1.447 civilingeniørstuderende mod 1.381 sidste år.
De færre studiepladser er fordelt blandt diplomingeniøruddannelserne, hvilket betyder, at flere studieretninger nu er fyldt op og lukker med højere adgangskvotienter. Der er således tilbudt studieplads til i alt 836 nye diplomingeniørstuderende mod 965 sidste år. Ifølge Lars Christoffersen har det ikke været en nem øvelse af prioritere mellem DTU’s studieretninger.
”DTU er sat i verden for at uddanne dygtige ingeniører. Derfor er vi gået konstruktivt ind i arbejdet med at levere bedre uddannelsesmuligheder i hele Danmark. Jeg synes, at vi har fundet gode løsninger på udflytning af studiepladser, og vi har oprettet nye digitale uddannelser, som man kan tage, uanset, hvor man bor i landet. Men jeg kan ikke se, hvordan det bidrager til bedre muligheder at skære i antallet af ingeniørstuderende. Og da slet ikke nu, hvor efterspørgslen i samfundet – og blandt de unge – er stigende.”
Ledige pladser på fire ud af 38 uddannelsesretninger
Der er fortsat ledige pladser på den nye digitale bachelor i Teknologi, DTU’s to arktiske diplomingeniøruddannelser i Sisimiut i Grønland og diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi.
Fra fredag den 28. juli vil det via dtu.dk være muligt at søge om optagelse på en af de fire uddannelsesretninger. Studiepladserne kan søges til og med den 7. august, og nye studerende vil få besked senest den 15. august.
Mandag den 28. august er der semesterstart og første undervisningsdag for alle DTU-studerende.
Kontakter
Lars D. ChristoffersenDekan for bacheloruddannelser og studiemiljø
Tlf:45 25 10 09DTU-bdean@dtu.dkDTU Presse
Pressekontakten varetages alle hverdage fra kl. 9-16
Vedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Særlige mælkesyrer reducerer antibiotikaresistens hos spædbørn15.9.2025 12:04:25 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra DTU dokumenterer, at en særlig undergruppe af naturligt forekommende bifidobakterier spiller en afgørende rolle for at nedbringe antibiotikaresistens hos spædbørn.
DTU-forskere er ”tættere end nogensinde før” på at bevise, at der har været liv på Mars10.9.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Leopardplettede aflejringer i forstenet mudder på Mars kan være efterladt af levende organismer. Men for at være helt sikre, må vi have prøverne ned på Jorden, skriver forskere fra DTU og NASA i det videnskabelige tidsskrift Nature.
Danmark og DTU samler Europa om teknologisk suverænitet9.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Under det danske EU-formandskab markeres også en milepæl for en ny europæisk indsats for innovation og deep tech. DTU og Uddannelses- og Forskningsministeriet samler, på vegne af formandskabet, nøgleaktører fra Europas innovationsøkosystem til en innovationskonference. Målet er at styrke Europas konkurrenceevne og teknologiske suverænitet.
AI-supercomputer styrker forskning i kvinders sundhed4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra DTU og Amager og Hvidovre Hospital får i en række projekter om kvindesygdomme adgang til supercomputeren Gefion i et nyt samarbejde med Danish Centre for AI Innovation, DCAI.
DTU-forskere skal bidrage til klimarapport fra FN’s Klimapanel19.8.2025 10:50:19 CEST | Pressemeddelelse
To DTU-forskere er udvalgt som hovedforfattere til den kommende klimarapport fra FN’s Klimapanel IPCC.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum