Kunstig intelligens kortlægger invasive arter
Vejdirektoratet tager nye våben i brug i kampen for at bekæmpe invasive arter på de mange kilometer langs statsvejene. I disse dage er Vejdirektoratets gule AI-bil ved at kortlægge invasive arter som gyldenris, lupiner og rynket rose.

Sammen med Sverige og Island har Vejdirektoratet indgået et samarbejde til i alt 2,2 millioner kroner om at udvikle kunstig intelligens, der kan registrere invasive plantearter, så de kan bekæmpes, før de kvæler den naturlige flora.
Verden er midt i en global biodiversitetskrise, som medfører, at arter hver dag uddør. En fjerdedel af verdens arter er truet af udryddelse, og alene i Danmark er 1.844 arter af dyr, planter og svampe i risiko for at forsvinde, ifølge Danmarks Naturfredningsforening.
- Danmark skal have mere og bedre natur. Vi har store forventninger til, at teknologien kan hjælpe os med at bekæmpe arter, som har en negativ effekt på biodiversiteten. Men det er også et projekt, som tager tid og kræver grundighed. Målet er at gøre algoritmerne så gode, så vi kan registrere de invasive plantearter i al slags vejr og under forskellige lysforhold, og hvor de kun lige er kommet frem. Dermed kan vi hurtigt sætte ind med bekæmpelsen, inden arterne overtager et område, siger biolog Christina Steenbeck, Vejdirektoratet.
Det er den private it-virksomhed Trifork, som hjælper landene med at udvikle det fælles nordiske projekt. På sigt er det meningen, at det særlige kamera også skal lære at genkende trafikdræbte dyr, så Vejdirektoratet kan få bedre data for, hvor det er særligt svært for dyrene at krydse vejene.
- Vejene er den store dræber, og derfor giver det mening at investere i endnu bedre data. Vores plan for fremtiden er, at Vejdirektoratets tilsynsbiler, der hver dag kører rundt på statsvejene i hele landet, skal udstyres med kameraer, der er trænet til både at genkende invasive plantearter og tra-fikdræbte dyr, når de møder dem, siger Christina Steenbeck
Fakta:
Følgende invasive arter er der særligt fokus på:
1. Kæmpe-bjørneklo
2. Pileurt (japan- og kæmpe-pileurt)
3. Gyldenris (kanadisk + sildig gyldenris)
4. Mangebladet lupin
5. Pastinak
6. Rynket rose
7. Kæmpe-balsamin
8. Gyvel (problemart)
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet inviterer til markedsdialog om tunnelbyggeri i Aalborg10.7.2025 14:51:45 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet indleder en dialog med markedet for at finde de bedste løsninger til byggeriet af en tunnel under Limfjorden med tilhørende veje og broer.
Ejer Bavnehøj rastepladser åbner og klar til sommerferiens kørepauser8.7.2025 09:17:05 CEST | Pressemeddelelse
Ombygningen af til- og frakørslerne ved <54> Ejer Bavnehøj på E45 Østjyske Motorvej er færdige. Dermed kan rastepladserne åbne til sommerens ferietrafik. Sneptrup-stien, der løber under til- og frakørslerne nord for rastepladserne, åbner også i denne uge.
Den gamle bro over E45 ved <58> Hedensted rives ned den 23. og 24. august – motorvejen spærres i aften- og nattetimerne4.7.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro for Gesagervej over motorvejen ved <58> Hedensted rives ned. Både før, under og efter bronedrivningen vil der være gener og omkørsler for trafikanterne i området.
Ny asfalt på hovedvejen mellem Snoldelev og Solrød3.7.2025 12:56:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Roskildevej mellem Snoldelev og Solrød fra mandag 7. juli til torsdag 24. juli. Vejen er spærret i aften- og nattetimerne.
Spærringer ved kryds syd for Grindsted i sommer og efterår3.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er i gang med at ombygge krydset mellem Tingvejen og Søndre Ringvej/Vesterhedevej syd for Grindsted by ved Billund til en rundkørsel. I forbindelse med arbejdet er der behov for spærringer af bl.a. Søndre Ringvej, som spærres fra på mandag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum