Nye tal: Danskerne ikke parat til hjertestop
4.7.2023 10:20:26 CEST | Hjerteforeningen | Pressemeddelelse
Hvert år falder cirka 5.000 danskere om med hjertestop. Alligevel er danskerne langt fra klar til hjertestop, viser nye tal fra Hjerteforeningen.

Oftere end hver anden time falder et menneske om med hjertestop uden for hospitalerne i Danmark. Det svarer til cirka 5.000 danskere på årlig basis.
Desværre viser nye tal fra Hjerteforeningen, at danskerne langt fra er parat til hjertestop, selvom det fylder i hverdagen.
Således svarer mere end en tredjedel af befolkningen i en befolkningsundersøgelse foretaget af Kantar Public for Hjerteforeningen, at de ikke klar over, hvor den nærmeste hjertestarter sidder.
Og hos aldersgruppen 18-35-årige er det under halvdelen, der ved, hvor nærmeste hjertestarter er.
Det skaber dybe panderynker hos Anne Kaltoft, adm. direktør i Hjerteforeningen.
- Hvert øjeblik tæller, når et menneske falder om med hjertestop, og derfor ærgrer det mig gevaldigt at se, at så mange danskere slet ikke aner, hvor den nærmeste hjertestarter er. De kunne potentielt være med til at gøre en kæmpe forskel, siger Anne Kaltoft.
Samtidig viser målingen, at det kun er 31 procent af de danskere, som faktisk ved hvor hjertestarteren er, som har under to minutter hen til en hjertestarter. Dermed er det under en tredjedel af dem, der ved hvor hjertestarteren er, som med sikkerhed ville kunne nå hen efter hjertestarteren og tilbage igen inden for de kritiske tre til fem minutter, hvor overlevelseschancen er størst.
- De første minutter er meget tidskritiske i overlevelsen af et hjertestop, så tid er et helt afgørende element, hvis vi skal have flere til at overleve hjertestop, siger Anne Kaltoft.
I dag overlever cirka 14 procent efter et hjertestop.
Danskerne er dårligt rustede til genoplivning
Det er dog ikke nok, at der er kort vej til en døgntilgængelig hjertestarter, hvis flere danskere skal overleve hjertestop.
Det kræver simple kompetencer at udføre hjerteredning og kunne bruge en hjertestarter. Desværre svarer 40 % af danskerne dog, at de ikke føler sig godt rustede til at udøve genoplivning, hvis uheldet er ude.
- At 4 ud af 10 danskere ikke føler sig parat til at udøve genoplivning er mildest talt uheldigt. En lille indsats kan gøre en enorm forskel, fastslår Anne Kaltoft, som opfordrer alle til at se nærmere på Hjerteforeningens Hjerteredder-kurser.
Hjerteforeningen har i løbet af de senere år haft mere end 130.000 kursister gennem sine gratis Hjerteredder-kurser, der er et 30 minutters kursus i basal genoplivning. Efter endt kursus svarer 90 %, at de føler sig godt rustede til genoplivning.
- Der er ingen tvivl om, at vores Hjerteredder-kurser kan gøre en forskel, så hvis man kan samle en lille gruppe, så kommer en af vores dygtige instruktører gerne ud og underviser, afslutter Anne Kaltoft.
Fakta om hjertestop
- Hvert år rammes ca. 5000 danskere af hjertestop uden for hospitalet. Det svarer til 14 personer om dagen.
- Overlevelsen efter hjertestop uden for hospital er i dag ca. 14 %
- 4 gange flere overlever et hjertestop i dag sammenlignet med tal fra 2002.
- Hvis ingen træder til med genoplivning inden ambulancens ankomst, så overlever 1 ud af 17
- Hvis et vidne træder til med hjertemassage inden ambulancens ankomst, så overlever 1 ud af 7
- For personer med hjertestop, som modtager genoplivning med brug af en hjertestarter inden ambulancen ankommer overlever 1 ud af 3.
- Hurtig reaktion er afgørende. Ifølge det Europæiske Råd for Genoplivning kan sandsynligheden for at overleve være helt op til 50-70 %, hvis en person med hjertestop modtager genoplivning med brug af en hjertestarter indenfor 3-5 minutter.
- De fleste personer får varige skader eller dør, hvis ikke de får hjælp inden for ca. 10 minutter. Efter ca. 6 minutter kan hjernen begynde at tage skade og for hvert minut, der går uden genoplivning, falder chancen for at overleve med ca. 10 %
- Ca. 3 ud af 4 hjertestop sker i private hjem. Tal fra 2021 viste, at overlevelsen efter hjertestop i det offentlige rum er næsten 3 gange større end i det private. Det er altså vigtigt, at langt flere borgere kan træde til i det private rum, hvor chancen for at overleve er mindst.
Nøgleord
Kontakter
Jacob MouritsenPresserådgiver
Tlf:29819207jmouritsen@hjerteforeningen.dkBilleder

Regionale datasæt og yderligere oplysninger
For regionale tal, cases og yderligere oplysninger, kontakt presserådgiver i Hjerteforeningen, Jacob Mouritsen, på 29 81 92 07 eller jmouritsen@hjerteforeningen.dk
Følg pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjerteforeningen
Hjerteforeningens Forskningspris gives til stort studie om hjertekrampe hos kvinder26.3.2026 17:31:35 CET | Pressemeddelelse
Hjerteforeningens protektor, H.M. Dronningen, overrakte prisen til Eva Prescott, klinisk professor ved Bispebjerg og Frederiksberg Hospital.
Danskerne spiser mest fuldkorn i Norden16.1.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag er det Årets Fuldkornsdag, og det markeres landet over med en lang række aktiviteter.
Hjerteforeningen og Novo Nordisk Fonden uddeler 7,5 mio. kr. til forskning i kvinders hjerter15.12.2025 09:39:03 CET | Pressemeddelelse
Hjerteforeningen og Novo Nordisk Fonden støtter fire nye forskningsprojekter, der skal skabe ny og stærkt tiltrængt viden om hjerte-kar-sygdom hos kvinder.
Hjerteforeningen får ny administrerende direktør25.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Morten Ørsted-Rasmussen bliver ny administrerende direktør. Anne Kaltoft har valgt at trappe ned arbejdsmæssigt.
Hjertegalla 2025 blev en stor succes14.9.2025 00:22:40 CEST | Pressemeddelelse
Det store indsamlingsshow Hjertegalla på TV 2 Charlie og TV 2 Play lørdag aften var stærkt inspirerende og bevægende og resulterede i et indsamlet beløb på 23.590.152 kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum