Se listen: Her er bilmærkerne, der holder sig kørende i flest år i Danmark
3.7.2023 10:16:13 CEST | Autoparts24 ApS | Pressemeddelelse
Hvis du overvejer at købe en bil, der skal holde i mange år, er det ikke ligegyldigt hvilket bilmærke, du vælger at købe. Det viser en opgørelse over bilmærker, der kører i flest år inden skrotning, som Autoparts24 har foretaget.

Hvis du kører rundt i en bil, du ikke helt ved, hvor længe kan blive kørende, eller du overvejer at købe en bil, der gerne skal holde så mange år som muligt, så er bilmærket tilsyneladende ret afgørende.
Når man ser på, hvilke bilmærker der overlever længst tid på de danske veje inden skrotning, er en række mærker nemlig helt i top.
Det viser tal fra Dansk Producentansvar, som Autoparts24 har gennemgået.
For selvom alderen på skrottede biler herhjemme i 2022 klart oftest lå på mellem 15 og 19 år, så var en række bilmærker i stand til at holde sig kørende i over 30 år på de danske veje, før de sidste år måtte give op og endte som skrot.
Helt i top på den liste finder vi Volkswagen med 144 biler efterfulgt af Audi med 80, Volvo med 71 og og Mercedes-Benz med 47. Og at det lige netop er de bilmærker, der har vist sig at være i stand til at holde sig kørende i over 30 år, kommer ikke bag på Troels Meier, der er direktør i Autoparts24.
Han peger nemlig på, at ordet 'kvalitet' går igen ved alle fire bilmærker.
- Det er ikke helt tilfældigt, at lige netop de her bilmærker har vist sig i stand til at køre så længe. De er kendetegnet ved at være af høj kvalitet, og derfor finder ejerne også værdi i at holde dem kørende længe, fordi der stadig er glæde ved at køre i dem selv efter rigtig mange år, siger han.
På listen over biler, der var mellem 25 og 29 år gamle, før de blev skrottet i 2022, er Volkswagen også i top med 671 biler. På de næste pladser finder vi Toyota med 666 biler, Opel med 426 og Audi med 385.
Og hvis man er på udkig efter en brugt bil, der skal holde en del år, kan det altså være en god idé at holde øje med de bilmærker, der er i top i de to aldersgrupper, mener Troels Meier.
- Selvom man aldrig kan vide sig helt sikker på, hvor længe en given bil er i stand til at holde sig kørende, så er de nævnte alle mærker af solid kvalitet og med en god adgang til reservedele i høj kvalitet, der sikrer, at de både er i stand til at holde længe og blive repareret uden det nødvendigvis behøver være alt for dyrt.
Liste over bilmærker, der kørte flest år inden skrotning i 2022
Over 30 år
Volkswagen: 144
Audi: 80
Volvo: 71
Toyota: 51
Mercedes 47
Ford: 45
Peugeot: 28
Mazda 28
Opel 37
Nissan: 21
25-29 år:
Volkswagen: 671
Toyota: 666
Opel 426
Audi: 385
Volvo: 322
Ford 174
Mercedes 112
Mazda 100
Nissan 93
Kilde: Dansk Producentforening.
Om Autoparts24
Autoparts24 er dansk og en af Europas største onlinemarkedspladser for salg af brugte originale reservedele. Over 100 udvalgte autoophuggere over hele Europa sørger for, at vi altid har mere end fire millioner unikke reservedele på lager, der bliver leveret til private og professionelle på få dage. Til glæde for miljøet og økonomien.
Følg pressemeddelelser fra Autoparts24 ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Autoparts24 ApS
De seneste år er over 1.700 falske dele til biler standset i tolden27.8.2026 08:49:57 CEST | Pressemeddelelse
De seneste år er der sket en eksplosion i antallet af falske dele til biler, der bliver stoppet og beslaglagt ved grænsen til Danmark. Det viser nye tal, som Toldstyrelsen har udleveret til Autoparts24.
Rekordmange tyske bøder sendt til inddrivelse i Danmark23.6.2026 09:05:34 CEST | Pressemeddelelse
Tyske myndigheder er for alvor begyndt at komme efter danske bilister, der ignorerer bøder, de har modtaget i Tyskland. I 2025 blev et rekordhøjt antal ubetalte bøder nemlig sendt fra Tyskland til Danmark, så Gældsstyrelsen kunne inddrive pengene på vegne af Tyskland. Det viser nye tal, som Autoparts24 har fået udleveret af Bundesamt für Justiz.
Salget af reservedele til elbiler tredoblet på få år11.6.2026 10:27:39 CEST | Pressemeddelelse
De seneste år er der sket en voldsom stigning i efterspørgslen af reservedele til elbiler, hvilket har ført til en tredobling af salget alene i Danmark hos Autoparts24. En del af forklaringen skal findes i det stigende antal elbiler på vejene, men også de meget høje priser på nye dele spiller en væsentlig rolle.
Autoparts24 runder 100 samarbejdspartnere21.5.2026 13:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Efter en række aftaler med nye leverandører i særligt Belgien og Holland, har Autoparts24 nu rundet over 100 samarbejdspartnere. Der har været et stort fokus på kvalitet hos de nye leverandører, der skal være med til at øge den positive udvikling i salget, der har været i Frankrig, Tyskland og Benelux de seneste år.
Se listen: Her er bilerne, der oftest dumper til syn15.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ud af de godt 1.2 millioner biler, der blev synet i 2025, blev der på mere end hver tiende bil fundet så alvorlige fejl og mangler, at bilen skulle til omsyn. Og her var en række bilmærker og modeller særligt problematiske. Det viser ny data fra Færdselsstyrelsen, som Autoparts24 har analyseret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum