Danske Spil spår: Tour de France bliver rødt og hvidt igen i år
Med to danskere blandt favoritterne har Tour de France - igen i år – potentialet til at blive en kæmpe dansk folkefest. Danske Spils oddssættere ser gode muligheder for flere danske toppræstationer på de franske landeveje.

Lige som man troede, at sidste års danske Tour de France-fest umuligt kunne blive overgået – hvad skulle dog kunne slå den vildt imponerende tour-start i Danmark og Jonas Vingegaards samlede sejr i Paris? – så skifter de danske cykelryttere til den store klinge og trumfer: Kort før første etape i årets største cykelløb er der pludselig hele TO danskere blandt de allerstørste favoritter til den samlede sejr.
Udover Jonas Vingegaard fra Jumbo Visma-holdet, så skal man nu også holde øje med Mattias Skjelmose fra Lidl-Trek.
”Det er altså lige før, man må knibe sig selv i armen, når man kigger på listen over favoritterne til det samlede klassement i årets Tour de France. Det er helt vildt, at vi har en dansker, der som forsvarende mester helt naturligt ligger i toppen af listen. Men, at vi så derudover finder endnu en dansker som en af de største udfordrere… det er jo nærmest naturstridigt,” siger Thomas Theede Therkildsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
”Det giver sig selv, at Jonas Vingegaard er alles topfavorit. Han beviste sidste år, at han kan vinde og at han har et tilstrækkeligt godt hold i ryggen. Og så har vi Mattias Skjelmose. Han er langt fra lige så kendt som Jonas Vingegaard, men han har længe været en slags ’offentlig hemmelighed’ i cykelkredse, som en rytter, der var værd at lægge mærke til. Og om ikke før, så satte han for et par uger siden en tyk streg under sit talent og sin form med den samlede sejr i Schweiz Rundt,” siger Thomas Theede Therkildsen.
Danske Spil kan også oplyse, at danskerne tilsyneladende er ekstra lune på ideen om Mattias Skjelmose som udfordrer til den gule trøje.
”Næsten halvdelen af alle indskud er sat på Jonas Vingegaard som samlet vinder. Men lige nu er det Skjelmose, der virkeligt trækker, når vi kigger på, hvor danskerne sætter deres penge. Især på Top 3-spillet får han 40 procent af alle indskud, og hvis han ender med at vinde hele løbet, så nærmer det sig, at vi skal udbetale et syv-cifret beløb til spillerne,” siger oddssætter Thomas Theede Therkildsen.
Udvalgte odds på Tour de France
Samlet vinder
Jonas Vingegaard 2,15
Tadej Pogacar 2,15
Jai Hindley 18,00
Mattias Skjelmose 30,00
Enric Mas 35,00
På podiet i Paris
Jonas Vingegaard 1,33
Tadej Pogacar 1,33
Jai Hindley 3,25
Mattias Skjelmose 7,00
Enric Mas 7,50
Pointtrøjen
Jasper Philipsen 2,10
Wout Van Aert 4,00
Fabio Jakobsen 5,50
Mads Pedersen 10,00
Bjergtrøjen
Tadej Pogacar 5,00
Giolio Ciccone 5,00
Jonas Vingegaard 6,50
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Klar til en afbudsrejse af en anden verden? Danske Spil har vilde 539 millioner i Eurojackpot puljen til en opgradering af sommerferien18.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejret er ustadigt, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på over en halv milliard kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor solen skinner.
Vinder 1.000.000 i Lotto og køber nyt tag i stedet for en Rolls Royce16.7.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det startede med en henkastet kommentar fra en ven, og sluttede med et splinternyt tag over hovedet for en ældre – og ganske fornuftig – sønderjyde.
I morgen får over 35.000 danskere besked: Lollik fik 1.000.000 kroner sidste gang14.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtil videre har over 200.000 danskere vundet i Klasselotteriet i 2025: En af dem var en heldig mand fra Lolland, som valgte at forkæle familien, da han vandt en million. Imorgen tirsdag den 15. bliver der trukket lod i Klasselotteriet igen.
Danske Spil disker op med 13,6 millioner lotterikroner til tre heldige danskere12.7.2025 09:19:15 CEST | Pressemeddelelse
Fredag aften fandt tre danskere guldet for enden af regnbuen, da Eurojackpot tallene blev trukket ud. To andenpræmier og en tredjepræmie gav i alt 13,6 millioner kroner.
Flere danskere i spil til rollen som den næste James Bond10.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil kan danskerne gætte med på, hvem der nu skal spille James Bond – og der er flere danskere på listen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum