SpaceX-internet til færger i Danmark
Elon Musks SpaceX-projekt, Starlink, skal nu sørge for internet til Molslinjens færger i Danmark. Det kommer til at betyde en kraftigt forbedret internet-oplevelse ombord – både for dem, som bruger færgeturen til arbejde og for de mange fritidsrejsende.

Molslinjens færger skal have internet fra SpaceX-projektet, Starlink. Et forsøg med internet fra Elon Musk på hurtigfærgen Express 3 på Kattegat har vist sig kraftigt at kunne forbedre oplevelsen med internet ombord på færgen.
”At sende landbaseret internet hen over jordens krumning og ud over vandet for at ramme en bevægelig hurtigfærge med 70 kilometer i timen har hele tiden været en vanskelig øvelse. Men vi har haft Maritim Starlink på Express 3 i en test, som er faldet rigtigt godt ud”, forklarer Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Den gode test betyder, at alle færgerne på Bornholmslinjen allerede under sommerferieperioden kommer til at modtage internet fra de tusindvis af kommunikationssatellitter, som Elon Musk har sendt i kredsløb i verdensrummet. Kort efter får de resterende hurtigfærger på Kattegat også internet fra Starlink.
”Erhvervskunderne, som gerne vil bruge turen til arbejde, kan glæde sig til langt bedre internet ombord. Men også familierne vil kunne bruge skibets internet til en bedre underholdningsoplevelse, hvilket ikke kan lade sig gøre med den nuværende løsning”, siger Jesper Skovgaard.
Starlink er netop blevet godkendt til maritimt brug, og det har åbnet for muligheden for et langt stærkere og mere brugervenlig internet på færgerne.
Molslinjens ruter, Alslinjen, Samsølinjen og Langelandslinjen samt færgerne på Øresund mellem Helsingør og Helsingborg oplever ikke de samme udfordringer, da de sejler kortere ruter og tættere på land.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder
Om Molslinjen:
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. I 2023 overtog Molslinjen det Helsingborgbaserede rederi, ForSea med ruten mellem Helsingør og Helsingborg. Tilsammen har færgerne mere end 15 millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Holstebro, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
CSR: Molslinjen Commitment / Molslinjen Code of Conduct for Business Relationships.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Molslinjens nye elfærge sejlede i havn i Kalundborg i morges3.6.2025 10:53:18 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens elfærge, Nerthus, afsluttede i dag en næsten tre uger lang hjemsejlads fra værftet i Tyrkiet. I skønt dansk sommervejr lagde færgen til kaj i Kalundborg, hvor et intenst program nu begynder for at få færgen klar til drift den 16. juni.
Efter 10 år: Nu er det slut med Kombardo-sangen2.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2015 er den klassiske kombardo-sang blevet afspillet, hver gang en af Molslinjens hurtigfærger på Kattegat nåede i havn. Sangen har lydt mere end 80.000 gange og næsten 32 millioner rejsende har lagt ører til sangen. Nu er det slut og en ny Kombardo-sang er på vej.
Elfærge begynder sin lange tur hjem17.5.2025 18:55:03 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens elfærge, Nerthus, begynder i dag sin lange tur hjem fra værftet i Tyrkiet. Selv om færgen reelt er bygget til Alslinjen, så skal den indsættes på Samsølinjen, hvor en travl sommer venter den helt nye elfærge.
Hammershus-erstatning fundet hos DFDS2.5.2025 13:56:09 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver M/S Patria Seaways, som chartres ind som afløser, når Bornholmslinjens faste fragt- og passagerfærge, Hammershus, skal i sin lovpligtige dok.
Öresundslinjen lanserar ny busslinje mellan Göteborg och Köpenhamn7.4.2025 12:02:08 CEST | Pressemeddelelse
Med upp till 20 avgångar per vecka och sju strategiska stopp kommer Öresund Expressen att erbjuda en ny, flexibel och prisvärd transportmöjlighet för resenärer längs Västkusten och i Öresundsregionen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum