Danmark har fået sin fugleart nummer 500
En kaspisk præstekrave er set i Margrethe Kog Syd i marsken. Det er første gang, at denne vadefugleart fra fjerne egne i Centralasien omkring Kaspiske Hav er observeret i Danmark, der hermed har en officiel artsliste på 500 fuglearter.

På en tælling af ynglefugle i Margrethe Kog Syd i marsken nord for den dansk-tyske grænse fik ornitologen Henrik Haaning Nielsen en ekstremt sjælden fugleart i kikkerten, nemlig en kaspisk præstekrave.
Henrik Haaning Nielsen var i felten for Naturstyrelsen for at tælle ynglefugle i et cirka 400 hektar stort marskområde Margrethe Kog Syd, hvor viber, store kobbersnepper, klyder og rødben hører til karakterfuglene, Og hvor der yngler hele tre par stylteløbere.
Pludselig viste en kaspisk præstekrave sig som en overraskende sidegevinst på tælletogtet.
- Mig bekendt er der ikke set kaspisk præstekrave i år i vores del af verden, så det er en ekstrem sjældenhed, vi har med at gøre. Fra vores nabolande er der gennem tiden blot tre godkendte observationer af arten i Sverige, fire i Norge og ligeså mange i Holland, mens Polen har haft to besøg af kaspisk præstekrave og Finland tre, siger Henrik Haaning Nielsen.
Kaspisk præstekrave har i forhold til Danmark sine nærmeste ynglepladser nord og øst for Kaspiske Hav. Arten overvintrer i Østafrika.
Henrik Haaning Nielsen nåede at fotodokumentere sit fund af kaspisk præstekrave, en hun, da den lettede og fløj mod sydvest. Mange feltornitologer har siden observationen i Margrethe Kog Syd ledt efter præstekraven i området, men uden at den har vist sig.
I forhold til vores hjemlige stor præstekrave har kaspisk præstekrave en mere slank og højbenet fremtoning, og dens næb er tyndere og længere end næbbene hos dens danske slægtninge.
Fundet afventer endelig godkendelse af DOF’s Sjældenhedsudvalg (SU) for at kunne blive tilføjet den officielle liste over danske fuglearter.
Læs hele finderberetningen fra Henrik Haaning Nielsen på netfugl.dk.
Kontakter
Henrik Haaning NielsenOrnitolog
Tlf:51 24 49 68Links
Om Dansk Ornitologisk Forening
Dansk Ornitologisk Forening (DOF)/BirdLife Danmark er en forening for fugleinteresserede og fuglebeskyttelse. DOF BirdLife arbejder for at fremme kendskabet og interessen for vilde fugle og naturbeskyttelse. Med hjælp fra mere end 2000 ornitologer overvåger DOF sjældne og truede fugle i Danmark og det danske fugleliv generelt. Foreningen har omkring 18.000 medlemmer, fordelt på 13 lokalafdelinger over hele Danmark. DOF er dansk partner i BirdLife International, et globalt netværk af fugle- og naturbeskyttelsesorganisationer. DOF arbejder internationalt med at redde fuglearter, bevare og beskytte levesteder og skabe gode levevilkår for mennesker.
Følg pressemeddelelser fra DOF BirdLife
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DOF BirdLife
Vindenergi og vingesus: EU-kommissær Dan Jørgensen skal på fugletur9.4.2025 14:44:01 CEST | Pressemeddelelse
Bella Center Copenhagen er i denne uge scene for den årlige konference i organisationen WindEurope, der arbejder i vindenergiens tjeneste. DOF BirdLife og BirdLife Europe er fuglenes stemme på konferencen, og vil torsdag morgen gå i spidsen for en tur med vingesus over Kalvebod Fælled. Indbudte gæster vil have en chance for at opleve havørnen bare syv-otte kilometer fra centrum af København.
ØrneTV: Så er der en dunet unge i ørnereden7.4.2025 17:26:20 CEST | Pressemeddelelse
En ny generation har set dagens lys i havørnenes rede på Lolland, hvorfra DOF BirdLife døgnet rundt sender levende billeder i direkte ØrneTV.
Loppegifte til hund og kat kan svække ynglende mejser i redekasser2.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Engelsk forskning dokumenterer, at musvitter og blåmejser, der forer deres redekasser med hår fra hunde og katte, bliver eksponeret for en lang række gifte, fordi hunde- og katteejere bruger pesticider mod lopper og blodmider til deres kæledyr.
Grøn trepart giver flere traner26.3.2025 06:45:00 CET | Pressemeddelelse
Når vi med den grønne trepart lægger landbrugsjord om til lavbundsjord, vil tranen få flere vådområder at yngle i. DOF spår, at bestanden kan blive fordoblet til omkring 2.000 ynglepar.
Traneflokke har sat kursen mod nord18.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens danske traner trompeterer højlydt, og har indtaget deres ynglepladser for snart at bygge rede og lægge æg, går trækket af højnordiske traner over store dele af det østlige Danmark. De næste uger vil der være udsigt til himmelske syn med tranetræk på klare dage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum