Lokal succes til Skole OL-finalen 2023 i Børnenes Hovedstad
Tusindvis af børn fra hele landet har de sidste fire dage dystet til Skole OL-finalerne i Børnenes Hovedstad, Billund. Flere lokale klasser dystede og fik flotte resultater med sig hjem.

34 lokale klasser repræsenterede på bedste vis kommunen til finalerne, hvor de kæmpede imod 4., 5., 6., 7., og 8. klasser fra hele landet.
Hele ugen har summet af liv og god stemning, og der har været fyldt med glade og forventningsfulde Skole OL-deltagere. Både i Travbyen, på ISB, i Billund Bad og i Lalandia.
”Vi er glade for endnu en veloverstået Skole OL-finale. Der har været en skøn stemning og energi hele ugen. Børnene har været så gode kammerater og virkelig heppet på hinanden. Alle børnene har helt klart fået en oplevelse med hjem fra Børnenes Hovedstad.” - Stephanie Storbank, Borgmester i Billund Kommune
Finalen blev i år afviklet i Travbyen, hvor en Skole OL-festivalplads med telte, sideevents, madboder og loungeområde dannede ramme for de tusindvis af deltagere.
”Det har været så fedt, at vi har fået opbygget en olympisk by i børnehøjde - på børnenes præmisser. Der har været super god stemning hele ugen – både pga. de mange frivillige og lærerne, som i den grad har været med til at skabe en olympisk fest for alle deltagerne. – Ronja Egsmose, Billund Kommunes projektleder for Skole OL-finalerne
Eleverne i Billund Kommune har i løbet af året trænet og forberedt sig til lokalstævnerne, hvor de har kvalificeret sig til finalerne.
Lokale klasser tog medaljer med hjem:
Hele 6 bronzemedaljer, 1 sølvmedalje og 3 guldmedaljer gik til klasser fra Billund Kommune. Resultater, der ikke kunne lade sig gøre uden lærernes og elevernes opbakning og engagement til projektet.
Medaljerne fordeler sig således:
Cricket:
- Bronze til 6.A fra International School of Billund (ISB)
Bueskydning:
- Guld til 6. klasse fra Hejnsvig Skole
O-løb:
- Guld til 5.A fra International School of Billund (ISB)
- Guld til 4.A fra International School of Billund (ISB)
- Bronze til 4.B fra International School of Billund (ISB)
- Bronze til 7.B fra International School of Billund (ISB)
Triatlon:
- Sølv til 7.A fra Grindsted Privatskole
- Bronze til 8.A fra International School of Billund (ISB)
Roning:
- Bronze til 8.A fra Sdr. Omme Skole
Motionsløb:
- Bronze til 8.A fra International School of Billund (ISB)
Billund Kommune er vært for Skole OL-finalerne igen i 2024, hvor elever fra hele landet igen skal dyste i Børnenes Hovedstad. Men allerede til efteråret begynder alle træningsforløb og lokalstævnerne landet over.
Fakta om Skole OL
Skole OL er OL i børnehøjde. Det er Danmarks officielle Olympiske Lege for skoleelever fra 0.-8. klasse, hvor klasserne konkurrerer sammen som et hold. Skole OL skaber mere og bedre idræt i skolerne og foreningerne. Skole OL giver storslåede idrætsoplevelser. Det giver nye færdigheder. Det styrker fællesskabet. Det skaber stolthed. Det er olympisk.
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Dansk Atletik (DAF) står bag Skole OL, som støttes af Nordea-fonden, TrygFonden, Billund Kommune og Ole Kirk’s Fond. Salling Group (repræsenteret ved Bilka) sponsorerer Skole OL.
Billund Kommune er vært for Skole OL Finalen 2021-2024. Finalen holdes i Billund by - Børnenes Hovedstad, som er centrum for kommunens ambition om at udvikle børn og give dem kompetencer for livet gennem leg, læring og kreativitet. Vores arbejde for og med børn har gjort, at vi som de første har opnået UNICEF’s anerkendelse som landets første børnevenlige by og kommune. Derfor omdanner vi naturligvis Billund til en OL-by i børnehøjde, hvor børn fra hele kommunen byder velkommen som medværter.
Læs mere om værtskabet på www.billund.dk/skoleol
Kontakter
Anne Maarbjerg RasmussenKommunikationskonsulentKommunikationskonsulent
Tlf:20 42 84 85ammr@billund.dkRasmus KaufmannOmrådechef for Kultur og FritidBillund Kommune
Tlf:79 72 76 01raka@billund.dkBilleder




Links
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Legens Festival er godt på vej i Hejnsvig9.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever fra 7. klasse på Hejnsvig Skole er godt i gang med forberedelserne til Legens Festival, som afholdes den 11. juni. En festival, hvor legen bliver hyldet på tværs af Billund Kommunes skoler og dagtilbud. I Hejnsvig planlægger skolen og børnehaven bl.a. et optog gennem byen, en fremvisning for forældrene og en filmpremiere.
Søg støtte til arrangementer under Grindsted Festuge 20258.5.2025 13:20:47 CEST | Pressemeddelelse
Lokale aktører kan nu søge Grindsted Festugepuljen og blive en del af festugeprogrammet, der finder sted fra den 20. til 31. august. Ansøgningsfristen er den 1. juni 2025.
Spørgeskemaundersøgelse kortlægger livet i Billund Kommune5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan er det at bo og arbejde i Billund Kommune, og hvor bredt er kendskabet til kommunens rolle som hjemsted for Børnenes Hovedstad? Det har Billund Kommune spurgt både borgere og medarbejdere om, og resultaterne af spørgeskemaundersøgelsen ligger nu klar.
Ny børneskabt festival på vej: Skole- og dagtilbud skal afholde Legens Festival30.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Leg åbner en verden af muligheder for børn og unge, og der er indført en legende tilgang på tværs af dagtilbud og skoler i Billund Kommune. Det bliver markeret med Legens Festival den 11. juni, hvor legen bliver hyldet som en årlig tilbagevendende begivenhed for skoler og dagtilbud i Billund Kommune.
Kids Tour kommer til Grindsted24.4.2025 10:11:15 CEST | Pressemeddelelse
Grindsted danner igen i år rammen for Danmarks største og sjoveste cykelløb for børn, når Kids Tour kigger forbi den 17. maj. Her får børn i alderen 3-10 år mulighed for at være cykelstjerner for en dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum